برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۷۰۱۴
تاریخ انتشار: ۱۵ آبان ۱۳۹۵ - ۲۳:۰۵
نخستین توافق بین المللی برای مقابله با تغییرات آب و هوایی که دسامبر گذشته در پاریس پایتخت فرانسه به امضای نمایندگان نزدیک به 200 کشور دنیا رسیده بود، از روز گذشته (جمعه) با هدف جلوگیری از افزایش دمای کره زمین بیش از دو درجه سلسیوس در قرن جاری میلادی به مرحله اجرا در آمد.
تمام کشورهایی که این توافق را امضا کرده و به تصویب مجلس های خود رسانده اند، اکنون موظف به اجرای تمهیدات لازم برای جلوگیری از افزایش دمای کره زمین تحت تاثیر گاز های گلخانه ای هستند ؛ موضوعی که بی توجهی به آن می تواند به ذوب شدن یخچال های طبیعی، ایجاد سیلاب ها و تغییرات آب و هوایی شدید در آینده نزدیک منجر شود.

کشورهای جهان در توافق پاریس پذیرفتند که برای دستیابی به اهداف بلند مدت، هر پنج سال هدف های مربوط به کاهش حجم آلایندگی صنایع خود را بازنگری و اصلاح کنند. 

بیش از 180 کشور جهان تاکنون برنامه کوتاه مدت خود برای کاهش آلایندگی را که باید تا سال 2020 محقق شود، به سازمان ملل ارائه کرده اند.

اجرایی شدن پیمان پاریس منوط به تصویب و تایید 55 کشوری بود که تولید کننده دستکم 55 درصد گازهای گلخانه ای در جهان هستند. 

چین و آمریکا که در مجموع تولیدکننده نزدیک به 40 درصد گازهای گلخانه ای جهان هستند، پیش از اجلاس اخیر گروه 20 به عضویت رسمی این پیمان در آمدند. اتحادیه اروپا هم ماه گذشته میلادی این پیمان را به تصویب رساند.

ایران هم این توافق را امضا کرده و دولت، لایحه مربوطه را برای طی تشریفات قانونی به مجلس شورای اسلامی ارائه کرده است.
منبع: ایرنا
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: