برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۷۰۰۷
تاریخ انتشار: ۱۵ آبان ۱۳۹۵ - ۲۲:۳۲
زمانی که موضوع تمدن‌های بیگانه و هوشمند مطرح می شود،‌اولین پرسشی که پیش می‌آید نحوه یافتن آنها است و اینکه کجا می‌توان آنها را یافت؟
اما استفان هاوكينگ فيزيكدان مشهور بريتانيايي معتقد است به جاي پاسخ دادن به اين پرسش‌ها، به طور كلي تلاش براي ارتباط برقرار كردن با اين تمدن‌ها بايد متوقف شوند زيرا دستيابي به تمدني پيشرفته‌تر از تمدن بشر مي‌تواند بشريت و زمين را در موقعيتي خطرناك قرار دهد.

هاوكينگ در فيلمي جديد و آنلاين به نام "محبوب‌ترين مكان‌هاي استفان هاوكينگ" كه در آن وي درون فضاپيمايي ديده مي‌شود كه قصد دارد به كمك آن محبوب‌ترين مكان‌ها در جهان را معرفي كند،‌ اين سخنان را مطرح كرده‌است.

وي در اين فيلم مي‌گويد هرقدر مسن‌تر مي‌شوم بيشتر اطمينان پيدا مي‌كنم كه بشر در جهان تنها نيست. پس از يك عمر كنجكاوي،‌اكنون هدايت پروژه‌اي جهاني براي يافتن حقايق را به عهده دارم، پروژه Breakthrough Listen به اسكن و بررسي ميليون‌ها ستاره نزديك به زمين خواهد پرداخت تا شايد نشانه‌اي از حيات در آنها بيابد،‌شايد روزي سيگنالي از سياره‌اي مانند گيليس 832c دريافت كنيم،‌اما بايد در پاسخ دادن با احتياط عمل كنيم.

باوجود اينكه هاوكينگ در تلاشي بي‌سابقه براي يافتن حيات هوشمند در جهان نقشي كليدي دارد، اما در عين حال وي يكي از منتقدان اصلي ارتباط برقرار كردن با آنها است، عملي كه به گفته هاوكينگ مي‌تواند بشر را در آستانه نابودي قرار دهد زيرا به گفته وي يك تمدن بيگانه ممكن است زمين و ساكنانش را متخاصم،‌ ضعيف و مناسب براي تسخير كردن ببيند. در چنين شرايطي اين تمدن‌ها كه بسيار قدرتمند‌تر از انسان هستند، همان اندازه به اننسان توجه خواهند كرد كه انسان به باكتري‌ها توجه مي‌كند.

هشدارهاي هاوكينگ در اين فرضيه ريشه دارند كه يك تمدن بيگانه، به ويژه تمدني كه بتواند سيگنال‌هاي ارسالي انسان را رديابي كرده و موقعيت زمين را بيابد، ميلياردها سال از ما پيشرفته‌تر است و همين موضوع بشر را به هدفي آسان براي نابودي تبديل خواهد‌كرد.


منبع:همشهری انلاین
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: