برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۶۹۱۷
تاریخ انتشار: ۱۰ آبان ۱۳۹۵ - ۰۸:۲۶
آزمونی سرنوشت ساز
فردا سه وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان، ارشاد و آموزش و پرورش برای رأی اعتماد به بهارستان می‌روند و این شاید به معنای آزمون زودهنگامی برای مجلسی است که 70 درصد نمایندگان آن تغییر کرده‌اند.پیش از این همه تصور می‌کردند بررسی لایحه ششم اولین آزمون نمایندگان مجلس دهم است اما استعفای پرحاشیه سه وزیر کابینه همه چیز را تغییر داد.
هشت صبح: آقای روحانی بلافاصله بعد از یک روز از استعفای همزمان سه وزیر، کاندیداهای خود برای تصدی پست وزارت را به مجلس معرفی کرد و نامه وی به مجلس در صحن علنی روز یکشنبه هفته گذشته اعلام وصول شد.

اما نکته جالب وزرایی هستند که روحانی برای تصدی سه وزارتخانه فرهنگی و اجتماعی خود که بسیار حساس هم هستند، معرفی کرده است. آقایان سیدرضا صالحی امیری، فخرالدین احمدی دانش آشتیانی و مسعود سلطانی فر، وزرایی‌اند که روحانی برای رأی اعتماد به مجلس معرفی کرده است، وزرایی که پیش از این و در ابتدای دولت یازدهم هم شانس خود را امتحان کردند و موفق به کسب اعتماد نمایندگان مردم نشدند.


روایتی از جلسه رأی اعتماد 3 وزیر در مجلس نهم


مسعود سلطانی فر در مردادماه 92 به عنوان وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان معرفی شدونمایندگان به علت آنکه وی سابقه مدیریتی در مناصب مهم نداشت، به وی رأی اعتماد ندادند و نمایندگان در دلیل عدم رأی خود بیان می‌داشتند که سلطانی‌فر 35 سال سابقه مدیریتی دارد ولی سوابق اجرایی و تحصیلاتی وی هیچ ربطی به ورزش ندارد.

اما جلسه رأی اعتماد صالحی امیری که به عنوان وزیر ورزش و جوانان معرفی شده بود، جنجال بسیاری به همراه داشت. معرفی وی به عنوان یک مسوول امنیتی به مجلس نهم تعجب همگان را برانگیخت.

الیاس نادران نماینده وقت مجلس در روز بررسی صلاحیت وزرا، در مخالفت با صالحی امیری گفت: «نسبت آقای صالحی به روحانی نسبت مشایی به احمدی‌نژاد است، نگذاریم در مملکت مشایی دیگری درست شود.» اما کارنامه فخرالدین احمدی دانش آشتیانی وزیر پیشنهادی وزارت آموزش و پرورش نیز بهتر از دو وزیر مذکور نیست. وی هم پیش از این نتوانسته بود از مجلس نهم برای تکیه زدن بر مسند وزارت علوم رأی اعتماد بگیرد.

جنجال‌های جلسه رأی اعتماد آشتیانی شباهت زیادی به جلسه رأی اعتماد صالحی امیری داشت. در آن جلسه، آقای حسین نقوی حسینی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه اگر 20 نفر دیگر نیز با ویژگی‌های میلی منفرد، توفیقی و آشتیانی برای وزارت علوم معرفی شوند مجلس به آنها رأی اعتماد نمی‌دهد، گفت:«گویا وزارت علوم سهم حزب منحله مشارکت شده است. مجلس اعتقاد دارد شعارهای دولت شما باید حفظ شود. مردم به تدبیر، امید و اعتدال رأی دادند اما تمامی افراد معرفی شده برای وزارت علوم بویی از اعتدال نبرده‌اند.»

علیرضا زاکانی هم در مخالفت با دانش آشتیانی گفته بود: « دانش‌آشتیانی از گردانندگان فتنه 88 بوده و تا به امروز هم نیش قلم و بیان وی ادامه دارد.آقای دانش‌آشتیانی به مدت 20 سال مدیرعامل مدارس مفید بوده است و تنها مدرسه‌ای که مدیر آن در زمان فتنه دستگیر شد، مدیر مدرسه مفید است.»


چشم امید امیدی‌ها به لاریجانی


نگاهی به جلسه رأی اعتماد این وزرا در مجلس نهم این فکر را به‌وجود می‌آورد که چرا رییس جمهور با آنکه می‌داند وزرای پیشنهادی‌اش موفق به کسب رأی اعتماد نمی‌شوند آن‌ها را معرفی کرده است؟ این موضوع دلیلی نمی‌تواند داشته باشد جز اینکه روحانی مطمئن است مجلس دهم با وی همراه است.

البته این امر با شرایط کنونی سه فراکسیون سیاسی مجلس دور از ذهن نیست، فراکسیون امید تنها از دولت حمایت می‌کند و فراکسیون مستقلین ولایی ترکیبی از نمایندگان مستقل است. در این میان اما فراکسیون امید که حامی سه وزیر پیشنهاد شده دولت است، به حمایت آقای لاریجانی ریاست مجلس چشم امید بسته‌اند.در مجلس دهم برخلاف مجلس نهم هیچ ژنرالی وجود ندارد و لاریجانی یکه تاز است و با یک کلام می‌تواند رأی نمایندگان را تغییر دهد.

اما جلسه علنی سه شنبه  بهارستان، محلی برای آزمونی بزرگ است و نمایندگان باید درباره سرنوشت دولت تصمیم بگیرند تصمیمی که جهت گیری دقیق مجلس را مشخص می‌کند، اینکه مجلس دهم مجلسی دولتی است یا در صورت لزوم در برابر تصمیم‌های نادرست ایستادگی می‌کند؟ نتیجه جلسه فردا می‌تواند نقطه‌ای باشد برای تبدیل خانه ملت به محلی برای نفوذ یا دژ محکمی برای دفاع از ارزش‌های انقلاب و مقابله با لابی گری ها.

 

منبع: روزنامه صبح نو

روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: