برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۶۹۰۲
تاریخ انتشار: ۰۸ آبان ۱۳۹۵ - ۱۹:۵۸
دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری به آمار رشد 13 درصدی ترافیک جهان از سال 2008 تاکنون نیز اشاره کرد و گفت: همچنین طبق آخرین آمارها پایتخت مکزیک شلوغ ترین و پرترافیک ترین شهر جهان است.
دکتر سید محسن طباطبایی مزدآبادی در نشست اقتصاد شهری و چالش ترافیک که با حضور جمعی از اساتید، کارشناسان و دانشجویان در دبیرخانه انجمن علمی اقتصاد شهری ایران برگزار شد، با اشاره به اینکه زمان مدیریت شهری به سبک و روش قدیمی به پایان رسیده و امروز باید علم را چاشنی مدیریت شهری کنیم، یادآور شد: روند رشد شهرنشینی در سطح جهانی شتاب فزاینده ای به خود گرفته است و همین عامل نیز باعث شده تا مدیریت شهری روز به روز جدی تر و حساس تر شود زیرا با کیفیت زندگی میلیون ها انسان در ارتباط است.

دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری ایران با بیان اینکه خوشبختانه یا متاسفانه بخش عمده از رشد شهرنشینی در کشورهای در حال توسعه در حال رقم خوردن است، یادآور شد: نواحی شهری در آسیا و آفریقا به نوعی همه افزایش جمعیت بین سال های 2015 تا 2050 را پوشش خواهند داد و این برآورد صورت گرفته که از قریب به 2.5 میلیارد نفری که طی این سال ها به جمعیت کره زمین اضافه می شود بیش از 90 درصد آنها در آسیا و افریقا زندگی کنند.

مدرس دانشگاه خوارزمی با بیان اینکه این رشد فزایند فرصت ها و تهدیدات ویژه ای را در پیش روی شهرها پدید آورده است، گفت: به دلیل نهادینه نشدن دانش اقتصاد و مدیریت شهری ما شاهد هستیم که اغلب رشد شهرنشینی در جهان سوم به یک معضل تبدیل شده که پیامدهایی همچون آلودگی هوا، ترافیک، ناهنجارهای اجتماعی، فقر، حاشیه نشینی و ... را در پی داشته است.

طباطبایی با تاکید اینکه برای توسعه دانش اقتصاد و مدیریت شهری ما چاره ای جز استفاده از ظرفیت های کشورهای پیشرو و بومی سازی علم آنها نداریم، گفت: خوشبختانه اخیرا فصلنامه علمی پژوهشی اقتصاد و مدیریت شهری توانسته است در انجمن علمی اقتصاد آمریکا نمایه شود که بیانگر گام های جدید محققین کشورمان در توسعه دانش اقتصاد شهری است.

وی در ادامه به موضوع ترافیک اشاره کرد و گفت: ترافیک زائیده زندگی شهری است اما می توان آن را مهار و مدیریت کرد.

نائب رئیس هیئت مدیره انجمن علمی اقتصاد شهری ایران با بیان اینکه جالب است بدانیم از 10 شهر پرترافیک در دنیا 9 شهر آن در دنیای در حال توسعه قرار دارد، افزود: این امر نشان می دهد که ترافیک حتما نتیجه رشد شهرنشینی نیست بلکه ناشی از فقر در دانش مدیریت شهری و به تبع حمل و نقل است.

طباطبایی با اشاره به اینکه در دهه های گذشته رویکرد اصلی در شهرسازی توسعه زیرساخت های حمل و نقل خصوصی همچون بزرگراه ها، تعریض خیابان ها و... بوده است، ادامه داد: این رویکرد عملا به نقطه پایان خود رسیده است و امروز اغلب شهرها برنامه خود را بر توسعه حمل و نقل سریع و انبوه (mass rapid transformation) قرار داده اند.

دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری به آمار رشد 13 درصدی ترافیک جهان از سال 2008 تاکنون نیز اشاره کرد و گفت: همچنین طبق آخرین آمارها پایتخت مکزیک شلوغ ترین و پرترافیک ترین شهر جهان است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به وضعیت ترافیک تهران اشاره کرد و افزود: پایتخت ایران جزو 10 شهر پرازدحام و پرترافیک جهان نیست اما وضعیت ترافیک این شهر کلافه کننده شده و آثار منفی همچون تشدید آلودگی هوا، هدر رفت سوخت، تشدید استرس های شهری در پی دارد.

کارشناس مسائل شهری با تاکید بر اینکه تهران امروز 4 برابر ظرفیتش خودرو را در خود جای داده است، ادامه داد: همین مساله نیز باعث گشته تا این کلانشهر عملا 25 درصد بنزین کل کشور را به خود اختصاص دهد.

طباطبایی با بیان اینکه راهکارهای متنوعی برای حل معضل ترافیک در تهران وجود دارد که شرح آنها در این مجال نمی گنجد، افزود: در یک جمله فقط باید تاکید کنیم که ما نیازمند مدیریت علمی برای حل مشکلات شهرنشینی هستیم.


منبع:جام جم انلابن
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: