برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۶۸۵۰
تاریخ انتشار: ۰۵ آبان ۱۳۹۵ - ۱۹:۲۸
عضو هیئت مدیره انجمن قلم ایران گفت: برخی از دانشجویان بدون بار علمی و با پول صاحب یک مقاله علمی معتبر می‌شود و ممکن است در آینده همین افراد در پست‌های مختلف کشور فعالیت کنند که این وضعیت نگران کننده است.
ین روزها وقتی در خیابان‌های انقلاب قدم بزنید دانشجویانی را می‌بینید که سردرگم به دنبال خرید پایان نامه‌ هستند. مغازه‌های کتاب فروشی که کارشون در گذشته فقط فروش کتاب بود، این روزها به فروش پایان نامه می‌پردازند و صدافسوس دانشجویانی هستند که با پرداخت مقداری پول، مطالبی که در دوران تحصیل خود گذرانده‌اند از دلالان خریداری می‍کنند. این دانشجویان پس از فارغ التحصیلی، وارد جامعه شده و به دنبال کار می‌گردند.

در گذشته، پایان نامه هویت دوران دانشجویی بود اما امروزه این هویت با قیمت های مختلف در کوچه پس کوچه های شهر فروخته می‌شود. این یعنی آغاز بحران برای نسل‌های روشنفکر آینده جامعه‌ که برای پیشرفت تلاش خواهند کرد. فروش پایان نامه، معضلی است که اکثر دانشگاه‌های کشور با آن مواجه هستند و تا دیروز پایان نامه در کوچه و خیابان‌های شهر خرید و فروش می‌شد اما امروزه پای دلالان به دانشگاه‌ها هم باز شده است.

«رضا رسولی» عضو هیئت مدیره انجمن قلم ایران به خبرنگار جوانان «خبرگزاری برنا» گفت: در سال‌های گذشته خرید و فروش پایان نامه، مقالات علمی پژوهشی به شکلی هولناک به خود گرفته است. خیابان‌ انقلاب مرکز فروش پایان نامه و مقالات است.

عضو هیئت مدیره انجمن قلم ایران با اشاره به فروش پایان نامه و مقالات معتبر در پایتخت گفت: فروش پایان نامه و مقالات علمی یکی از موضوعات بسیار مهم است که در بسیاری از شهرها با آن روبه رو هستیم و فردی بدون هیچ گونه توانایی علمی به راحتی صاحب مدرک و مقالات معتبر علمی می شود.

رسولی فروش پایان نامه را خطر جدی برای کشور و مراکز آموزشی خواند و افزود: خرید و فروش پایان نامه با مهم ترین بخش علمی کشور یعنی دانشگاه‌ها در ارتباط است که بعد از مطرح شدن آن در مجلس تصمیم گرفته شد نظارت بیشتری بر این موسسات شود و در صورت تخلف با فرد یا موسسه برخورد جدی شود.

عضو هیئت مدیره انجمن قلم ایران تصریح کرد: برخی از دانشجویان بدون بار علمی و با پول صاحب یک مقاله علمی معتبر می‌شود و ممکن است در آینده همین افراد در پست‌های مختلف کشور فعالیت کنند که این وضعیت برای جامعه نگران کننده است.

او فروش پایان نامه را جرمی بزرگ به جامعه آموزشی کشور دانست و گفت: خرید و فروش پایان نامه جرمی علنی است که سازمان بازرسی، نیروی انتظامی و واحدهای آموزشی باید با دلالان برخورد کنند و افراد مجرم را به صورت قانونی برخورد کنند.

لیست قیمت  پایان نامه، پژوهش نامه و مقالات علمی برای رشته‌های مختلف متفاوت بوده و از 1 میلیون و 300 هزار تومان شروع شده و به بیش از 2 میلیون تومان هم ممکن است برسد در حالی که این پول تنها در مرحله اول پرداخت می‌شود و بعد از آن ممکن است فرد متقاضی مجبور به پرداخت هزینه های دیگر شود. نبود دستگاه نظارتی در این امر موجب می‌شود برخی کارمندان در دانشگاه‌ها نقش دلالان خرید و فروش پایان نامه را بازی کرده و آسیب جدی به به نظام آموزش عالی وارد کنند.


منبع:برنا
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: