برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۶۸۰۶
تاریخ انتشار: ۰۳ آبان ۱۳۹۵ - ۱۳:۴۶
فساد ۸ هزار میلیاردی در صندوق ذخیره فرهنگیان درحالی دامن بانک سرمایه را گرفته که مدیران فعلی این بانک معتقدند این فساد مربوط به این بانک نمی شود.
خبرگزاری تسنیم: هنوز هیاهوی حقوق های نجومی و کشف فساد بزرگ در یکی از بانک‌های نیمه خصوصی کشور نخوابیده بود که خبر آمد فساد دیگری در صندوق ذخیره فرهنگیان کشف شده است.


ابعاد این فساد گرچه بعد از تحقیق و تفحص از مجلس رسانه ای شد ولی با ورود دستگاه قضا به پرونده چند تن از مدیران متخلف نیز بازداشت شده اند.


حجت‌الاسلام اژه ای سخنگوی قوه‌قضاییه روز گذشته در جمع خبرنگاران در تشریح جزئیاتی از این پرونده گفت: تا این لحظه 8 نفر در خلال رسیدگی به این پرونده بازداشت شدند و تخفیفات در خصوص آن ادامه دارد. البته ممکن است برخی از بازداشت‌شدگان با قرار وثیقه آزاد شوند و یا افراد دیگری تحت تعقیب قرار گیرند.


همچنین ابتدای هفته خبر دیگری از دستگاه قضا منتشر شد که حکایت از بازداشت دو تن از مدیران بانک سرمایه داشت؛ شنبه هفته جاری دادستان تهران از رسیدگی پرونده بانک سرمایه در دادسرای پولی – بانکی و بازداشت دو متهم مرتبط با این بانک خبر داد.


دولت آبادی با تصریح به این که در تمام پرونده‌های مرتبط با فساد اقتصادی، بانک‌ها به طور مستقیم و غیرمستقیم نقش دارند، به عنوان نمونه، به پرونده‌های مربوط به گروه امیرمنصور آریا، بابک زنجانی، برادران روزچنگ، صندوق ذخیره فرهنگیان، بانک تجارت کرمان، بانک سرمایه، بانک دی و تعاونی اعتبار ثامن‌الحجج اشاره کرد و در خصوص نقش بانک‌ها در تشکیل چنین پدیده‌هایی اظهار داشت: در تمامی این پرونده‌ها بخشی از جرایم در بستر بانک‌ها رخ داده یا مدیران بانک‌ها در ارتکاب جرایم دخیل هستند یا تسهیلات اعطایی از سوی بانک‌ها یا مؤسسات پولی زمینه‌ساز فساد بوده و یا فقدان نظارت تسهیل کننده جرایم ارتکابی بوده است.


هرچند هنوز ابعاد کامل پرونده صندوق ذخیره فرهنگیان و ارتباط با بانک سرمایه با این موضوع از سوی دستگاه های نظارتی تشریح نشده است اما مدیران فعلی بانک سرمایه با اطمینان از عدم ارتباط این بانک با موضوعات صندوق ذخیره سخن می گویند.


مدیرعامل بانک سرمایه از بازداشت یکی از مدیران سابق این بانک در 5-6 ماه گذشته خبر داد و گفت: مدیری که در ماه های گذشته بازداشت شده عضو هیات عامل نبوده است. ولی افرادی که به تازگی دستگیر شده اند جزو مدیران جدید و فعلی بانک نیستند.


صندوق ذخیره فرهنگیان به عنوان بزرگترین هلدینگ اقتصادی کشور در سال 73 با هدف ارائه خدمت به‌ویژه در ایام بازنشستگی فرهنگیان پا به عرصه وجود گذاشت و سرمایه‌ آن با کسر 5 درصد از حقوق فرهنگیان و واریز 5 درصد سهم دولت کسب شده است و طبق گفته مسئولان صندوق فرهنگیان، ماهانه در مجموع حدود 19 میلیارد تومان از حقوق فرهنگیان وارد این صندوق می‌شود.


27 شرکت زیرمجموعه این صندوق در عرصه‌های مختلف از بورس، بیمه، بانک، پتروشیمی و ماشین‌سازی مشغول به فعالیت هستند و حدود 760 هزار نفر از معلمان کشور عضو آن هستند اما این مؤسسه این روزها نه‌تنها در عرصه خدمت‌رسانی به مخاطبان خود ناکام مانده است که زمزمه‌های فساد مالی و دریافت پاداش‌‌ها و حقوق‌های نجومی از این صندوق به گوش می‌رسد به گونه‌ای که در سال 91 پاداش هیئت مدیره صندوق ذخیره فرهنگیان معادل 140 میلیون تومان برای 5 عضو، در سال 92، 160 میلیون تومان برای 4 نفر و در سال 93، 260 میلیون تومان برای 7 نفر بوده است.


در کنار پازل های مرتبط با تخلفات صورت گرفته در صندوق ذخیره فرهنگیان باید این نکته را هم اضافه کرد که طبق اعلام حسین مقصودی سخنگوی فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی مجلس شورای اسلامی، تخلف 8هزار میلیاردی در این صندوق رخ داده است. هرچند شهاب‌الدین غندالی مدیرعامل وقت صندوق فرهنگیان که هم اکنون در بازداشت به سر می برد بلافاصله تخلف 8هزار میلیارد تومانی را تکذیب کرد ولی باید منتظر ماند و دید که بعد از انجام تحقیق و تفحص و ورود دستگاه قضا به پرونده رقم دقیق تخلف یا فساد صورت گرفته در این صندوق چقدر است؟!


البته خانی مدیرعامل فعلی بانک سرمایه از رقم های اعلام شده درباره تخلف صورت گرفته در صندوق ذخیره فرهنگیان ابراز بی اطلاعی کرده و می گوید: 8 هزار میلیارد تومانی که بعنوان تخلف بانک سرمایه اعلام می شود ربطی به این بانک ندارد.


وی با تأکید براینکه تخلفات صندوق ذخیره فرهنگیان ارتباطی به بانک سرمایه ندارد، گفت: در صحبت های دیروز آقای اژه ای هم ایشان نام بانک سرمایه را نیاورده بودند ولی رسانه ها در کنار نام صندوق ذخیره فرهنگیان از نام بانک هم استفاده کردند.


هرچند خبرنگار تسنیم که در جلسه روز قبل سخنگوی دستگاه قضا حضور داشت می گوید: آقای اژه ای در ابتدای این جلسه به روال سابق درباره برخی پرونده های قضایی روز توضیحاتی را ارائه کرد که از جمله این پرونده ها، پرونده صندوق ذخیره فرهنگیان و بانک سرمایه بود. اژه ای در همین ارتباط گفت: پرونده های بانک سرمایه و صندوق ذخیره فرهنگیان به همدیگر مرتبط هستند و به همین خاطر درباره این پرونده به صورت یکجا صحبت می کنم.


مدیرعامل بانک سرمایه ضمن اشاره به اینکه این بانک تخلفاتی در تشکیل پرونده اعتباری داشته که توسط افراد سابق صورت گرفته است، افزود: اما این تخلفات موجب نمی شود که بانک سرمایه در وصول مطالبات خود به ناکامی برسد. پول های رفته به بانک بازمی گردد و با متخلفان برخورد می شود هرچند که تا کنون برخوردهایی شده است.


همزمان با انتشار خبرهای مرتبط با فساد صندوق ذخیره فرهنگیان این خبر هم به نقل از نمایندگان مجلس منتشر شد که 90 درصد اعتبارات به 30 نفر پرداخت شده است.


خانی در همین ارتباط به خبرنگار تسنیم گفت که معیار اعلام این سهم و درصد را نمی دانم چه بوده است ولی هرچه بوده با معیارهای رایج در نظام بانکی فرق می کند. اینکه 30 نفر تسهیلات کلان از بانک سرمایه دریافت کرده اند را تأیید نمی کنم قطعاً آمار بیشتر است.


مدیرعامل بانک سرمایه همچنین در واکنش به وجود 7 هزار میلیارد تومان معوقات سوخت شده در این بانک با رد خبرهای اعلام شده گفت: 7 هزار میلیارد تومان معوقات غیرقابل وصول نداریم . مطالبات بانک وصول شدنی است ولی این رقم را تأیید نمی کنیم.


وی البته درباره اینکه در بانک سرمایه به فردی 3900 میلیارد تومان وام پرداخت شده است گفت: هیچ بدهکار حقیقی و حقوقی در بانک سرمایه با این رقم نداریم.


خانی در خصوص پرداخت تسهیلات 80 میلیونی به فردی با سود 1.5 درصد هم اینطور توضیح داد که این تسهیلات برای خدمت رسانی به کارمندان آموزش و پروش در سال 92 پرداخت شد ولی بعد از توقف پروژه در سال 94 سود تسهیلات به 24 درصد تبدیل شد. سود جدید از ابتدای پرداخت تسهیلات لحاظ شده است.


مدیرعامل بانک سرمایه می گوید: از دید بانک، همه بدهکاران بزرگ هستند ولو یک ریال تسهیلات گرفته باشند؛ جانمان را خواهیم داد ولی پول را از بین نمی بریم. بدهی یک ریال به بالا برای ما بدهی کلان است.


وی به مردم و معلمان اطمینان داد که تخلفات صورت گرفته در صندوق ارتباطی با این بانک ندارد و در دوره جدید مدیرتی مظلومیت و مغفولیت معلمان که سهامداران اصلی بانک سرمایه هستند پایان خواهد یافت.


مدیرعامل بانک سرمایه با تأکید براینکه از دید این بانک سهامدار کسی است که در مجامع حضور داشته باشد، افزود: تخلفات و عملکرد صندوق ذخیره فرهنگیان ارتباطی با بانک سرمایه ندارد که این بانک بخواهد آن را توجیه کند و یا درباره آن توضیح دهد.این صندوق یکی از سهامداران بانک به شمار می‌آید که دفاع از عملکرد آن مربوط به خودش می‌باشد.


خانی ضمن استقبال از تحقیق و تفحص از بانک سرمایه، گفت: تاکنون هیچ یک از نمایندگان مجلس به بانک سرمایه نیامده و از این بانک آماری درباره تسهیلات پرداختی به افراد نخواسته‌اند؛ هر چند اگر بخواهند حاضریم آمار دقیق آن را در اختیارشان قرار دهیم.


وی با اشاره به اینکه اجازه نخواهیم داد که ذره‌ای از حقوق معلمان و سپرده گذاران توسط فرد یا افرادی پایمال شود، گفت: با استفاده از ابزار تمام نهادهای نظارتی از حقوق سهامداران خودمان دفاع خواهیم کرد و از احیای حقوق مشتریان عقب نشینی نخواهیم کرد.

روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
وبگردی