برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۶۷۹۷
تاریخ انتشار: ۰۳ آبان ۱۳۹۵ - ۰۸:۰۸
محمدعلي نجفي دقيقه 90 خط خورد
با معرفي رسمي سه وزير پيشنهادي دولت به مجلس براي وزارتخانه‌هاي فرهنگ و ارشاد اسلامي، ورزش و جوانان و آموزش و پرورش ترميم کابينه دولت تدبير و اميد وارد فاز جديدي شد.
هشت صبح: با معرفي رسمي سه وزير پيشنهادي دولت به مجلس براي وزارتخانه‌هاي فرهنگ و ارشاد اسلامي، ورزش و جوانان و آموزش و پرورش ترميم کابينه دولت تدبير و اميد وارد فاز جديدي شد. بدين ترتيب با ارسال نامه رئيس‌جمهور به مجلس حدس و گمان و خبرهاي درگوشي درباره وزراي پيشنهادي دولت به جز يک مورد صحيح از آب درآمد.

در نامه حسن روحاني به رئيس مجلس شوراي اسلامي آمده است: احتراماً در اجراي اصل 133 قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران، شرح حال و برنامه جناب آقايان ‏دکتر سيد رضا صالحي اميري، مسعود سلطاني‌فر و دکتر فخرالدين احمدي دانش‌آشتياني براي اخذ رأي ‏اعتماد به ترتيب جهت وزارتخانه‌هاي فرهنگ و ارشاد اسلامي، ورزش و جوانان و آموزش و پرورش ‏به مجلس شوراي اسلامي معرفي مي‌گردد.

‏نکته جالب درباره سه وزير پيشنهادي رد شدن هر سه در مجلس نهم براي وزارتخانه‌هاي پيشنهادي است. صالحي‌اميري با سخنان الياس نادران، نماينده مجلس شوراي اسلامي در دوره نهم درباره سوابق وي در مديريت اداره کل اطلاعات در استان خوزستان از رسيدن به وزارت باز ماند. از سوي ديگر مسعود سلطاني‌فر نيز در شرايط مشابه از رسيدن به وزارت باز ماند. احمدي‌دانش‌آشتياني سال 93 پس از استيضاح و برکناري رضا فرجي‌دانا از وزارت علوم، پس از جعفر ميلي منفرد و محمود نيلي به مجلس رفت، اما با 171 رأي مخالف و 16 رأي ممتنع از نشستن بر کرسي وزارت علوم بازماند.
‌  
معرفي وزرا اعلام وصول نشد

نکته جالب در ميان اخبار ديروز، تغيير ناگهاني نام محمدعلي نجفي به دانش‌آشتياني براي وزارت آموزش و پرورش بود؛ تغييري که تا حدودي دور از انتظار بود.

حتي در آغاز جلسه خبري در صحن علني منتشر شد که حاکي از معرفي نجفي به عنوان وزيرآموزش و پرورش بود، اما به ناگهان دبير هيئت رئيسه از معرفي دانش‌آشتياني به عنوان وزير پيشنهادي آموزش و پرورش خبر داد. در اين ميان حتي برخي از اعضاي فراکسيون اميد نيز بر اين نکته تأکيد مي‌کردند که دولت هيچ هماهنگي حتي با نمايندگان همراه با خود ندارد و آنان اخبار مرتبط با اين مسئله را از کانال‌هاي تلگرامي دريافت مي‌کنند. نکته جالب اينجا بود که نامه معرفي اين سه وزير در دقايق پاياني به مجلس رسيد و به دليل اينکه برنامه‌هاي وزرا به نامه پيوست نشده بود، اعلام وصول آن از سوي هيئت رئيسه به جلسه بعدي موکول شد. اين خبر براي اولين بار از سوي رنجبرزاده عضو هيئت رئيسه مجلس اعلام شد. با وجود اين قرار است، فراکسيون مستقلين اولين تشکل مجلسي باشد که با وزرا در خصوص نحوه اداره سه وزارتخانه مرتبط با وزرا جلسه داشته باشد. همچنين روز گذشته مجمع رهروان ولايت در جلسه‌اي به رياست علي لاريجاني صلاحيت سه وزير پيشنهادي رامورد بررسي قرار داد.
‌ 
پژمانفر: بايد بررسي کنيم

نگاه اولیه به فضای مجلس نشان مي‌دهد که سه وزير پيشنهادي با توجه به سابقه خود اوضاع چندان مناسبي در بين نمايندگان ندارند. نظرات نمايندگان به دليل عدم آشنايي با برنامه‌هاي سه وزير اغلب نامشخص است. اين مسئله حتي در بين نمايندگان فراکسيون اميد نيز به چشم مي‌خورد. برخي ديگر نيز با توجه به سابقه وزرا و همچنين تاکتيکي بودن برکناري وزراي قبلي، حاضر به دادن رأي مثبت به وزراي پيشنهادي نيستند. حجت‌الاسلام نصرالله پژمانفر، رئيس کميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي در گفت‌وگو با خبرنگار «جوان» درباره جو عمومي مجلس نسبت به وزراي معرفي شده از سوي دولت گفت: اظهارنظر در شرايط فعلي درباره وزراي پيشنهادي چندان صحيح نيست، بايد برنامه‌هاي آنان مورد بررسي قرار بگيرد، تا بتوان در اين‌باره پاسخ روشني به شما داد. وي افزود: از سوي ديگر برخي نمايندگان سؤالات جدي از وزراي پيشنهادي درباره عملکرد گذشته آنان دارند که بايد پاسخ مناسبي از سوي آنان داده شود. رئيس کميسيون فرهنگي مجلس گفت: به نظر من مجلس در وهله اول نظر چندان مساعدي به اين وزرا ندارد. البته ما به زودي با وزراي پيشنهادي براي وزارتخانه‌هاي ورزش و جوانان و فرهنگ و ارشاد اسلامي جلسات مداومي خواهيم داشت تا برنامه‌هاي وزراي پيشنهادي را بشنويم.
‌  
سالک: وزراي پيشنهادي رأي نمي‌آورند

از سوي ديگر حجت‌الاسلام سالک يکي ديگر از اعضاي کميسيون فرهنگي مجلس در گفت‌و‌گو با خبرنگار «جوان» با انتقاد از اينکه تغيير وزرا بيشتر جنبه انتخاباتي دارد، گفت: تغيير وزراي فرهنگ و ارشاد اسلامي، آموزش و پرورش و ورزش و جوانان براي پوشاندن ناکارآمدي دولت در حوزه بيکاري، معيشت مردم و همچنين طلاق صورت گرفته است و ارتباطي با عملکرد مستقيم اين وزرا ندارد. وي افزود: مشخص است که تغيير اين سه وزير براي اهداف خاص انتخاباتي صورت گرفته است. وزارت آموزش و پرورش با 14ميليون دانش‌آموز و معلم سروکار دارد و مي‌تواند نقشي موج‌ساز در جامعه به هنگام اتفاقات سياسي داشته باشد. از سوي ديگر وزارت ورزش و جوانان و فرهنگ و ارشاد اسلامي به دليل سروکار داشتن با هنرمندان و قهرمانان از تأثيرگذاري بالايي برخوردار هستند. طبيعي است که دولت در چنين شرايطي به دنبال تأثيرگذاري بر اين سه وزارتخانه باشد.

اين عضوکميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: اين در حالي است که اگردر تغييرات گفته شده رضايت مردم شرط بود، دولت بايد به دنبال تغيير در وزارتخانه‌هاي اقتصادي مي‌بود، در حالي که ما شاهد هستيم، دولت به وزارتخانه‌هاي اقتصادي و عملکرد آنها هيچ توجهي ندارد. در حالي که معيشت مردم در اختيار اين دستگاه‌ها قرار دارد. از سوي ديگر برخي افراد شايسته‌تر نيز وجود داشتند که به عنوان وزير جايگزين در اين‌باره معرفي شوند، اما دولت تنها از بين اصلاح‌طلبان و با يک گرايش فکري خاص وزرا را انتخاب کرده است که با بحث شايسته‌سالاري در تناقض است. سالک در خصوص نظرات خود درباره وزراي پيشنهادي و رأي مجلس به آنها گفت: مجلس براساس سوابق و شايستگي‌ها رأي مي‌دهد. متأسفانه بعضي از وزراي پيشنهادي در مقاطع مختلف از جمله بحث فتنه عملکرد مناسبي نداشتند و اصولاً همين مسئله سبب رأي منفي مجلس نهم به آنان شد. به نظر من همين مسئله هم در مجلس دهم بر رأي آنها تأثيرگذار خواهد بود.
‌ 
صادقي: هنوز چيزي مشخص نيست

محمود صادقي، نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي در گفت‌و‌گو با «جوان» و در پاسخ به سؤالي درباره نظرات فراکسيون اميد پيرامون سه وزير انتخابي گفت: من سخنگوي فراکسيون اميد نيستم که در اين باره بخواهم نظري بدهم، اما هنوز چيزي مشخص نيست که نمايندگان بخواهند درباره آن نظر دهند. وي افزود: به احتمال زياد فراکسيون اميد جلساتي با وزراي پيشنهادي خواهد داشت تا بتواند برنامه‌هاي آنها را بشنود، اما هنوز چيزي در اين باره مشخص نيست.
‌  
وزرا هفته بعد به جلسه رأي اعتماد مي‌رسند

به نظر مي‌رسد که هفته آينده موعد رأي‌گيري درباره سه وزير پيشنهادي مجلس باشد. حسينعلي اميري، معاون پارلماني رئيس‌جمهور نيز از برگزاري جلسه رأي اعتماد به سه وزير پيشنهادي فرهنگ و ارشاد اسلامي، ورزش و جوانان و آموزش و پرورش در هفته آينده با حضور رئيس‌جمهور خبر داد. البته وي با خوش‌بيني از رأي آوري سه وزير صحبت کرد و گفت: در جلسه‌اي که امروز با نمايندگان مجلس داشتم متوجه شدم که فضاي عمومي در خانه ملت براي رأي اعتماد به وزراي پيشنهادي خوب است. با شرايط فعلي و با وجود خوش‌بيني دولتي‌ها به نظر مي‌رسد که سه وزير پيشنهادي کار سختي براي گرفتن رأي اعتماد از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي داشته باشند. با اين حال بايد به انتظار نشست و تحولات روزهاي آينده به خصوص جلسات آنان را با نمايندگان به نظاره نشست. 


منبع : روزنامه جوان
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: