برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۶۷۲۳
تاریخ انتشار: ۲۸ مهر ۱۳۹۵ - ۰۸:۱۲
در روزی که وزیر ورزش پیش از وزیر ارشاد استعفا داد
استعفای جنتی، گودرزی و فانی؛ این خبر گمانه‌زنی رسانه‌ها در روز گذشته بود که تنها چندساعت پس از انتشار، رنگ واقعیت به خود گرفت و خبر استعفای آقای محمود گودرزی وزیر ورزش و جوانان بعد از جلسه‌ای با رییس‌جمهور تأیید شد. نام وزیر آموزش و پرورش درحالی در میان وزرای مستعفی دولت دیده می‌شود که استیضاح وی، روز گذشته در مجلس شورای اسلامی با حدود 60 امضا اعلام وصول شد.

هشت صبح:  در مدت سه سال از عمر دولت همواره فشارهایی از سوی منتقدان  بخصوص اصلاح طلبان برای تغییر کابینه وجود داشت تاجائیکه بعد از انتخابات مجلس دهم این انتظار می‌رفت که در دولت تغییراتی ایجاد شود  اما دولت زیر بار این فشارها نرفت و تدبیر روحانی آن بود که با همین ژنرال‌هایش دولت یازدهم را به پایان برساند. اما چه شده که در هفت ماه مانده به پایان دولت، سونامی تغییر در دولت ایجاد شد و روحانی تدبیرش بر تغییر چرخید؟

چند ماهی بود که خبرهایی مبنی بر تصمیم روحانی در برکناری وزیر ورزش و جوانان وجود داشت، اما بر اساس گفته تعدادی از نمایندگان، رییس‌جمهور در تلاش بود تا بار برکناری این وزیر را بر دوش مجلس بیندازد همانطور که مجلس برای برکناری فانی پیشقدم شد ولی وقوع اتفاقاتی در وزارت ارشاد تمامی معادلات را به‌هم ریخت و یک منبع آگاه دولتی در گفت‌وگو با مهر از تغییرات در کابینه به منظور ترمیم خبر داد.

علی جنتی به دلیلی دیگر امکان و شرایط ادامه کار در پست وزارت را ندارد و دولت برای انحراف افکار عمومی از برکناری وزیر ارشادش، مجبور است وزرای دیگری را هم قربانی کند؛ چراکه رسوایی رسانه‌ای شدن فیش‌های نجومی بسیاری از مردم و حتی حامیان روحانی را از این دولت ناامید کرده است. ناکامی در رسیدن به اهداف هسته‌ای و رفع تحریم‌ها هم مزید بود بر علت؛  لذا  عملکرد کابینه روحانی حسابی زیر ذره‌بین قرار داشت.

طبیعی است شکست اخلاقی کابینه نیز می‌توانست کبریتی باشد بر انبار اعتماد خشکیده مردم به دولت روحانی. بحث تغییرات در کابینه روحانی که همواره در طول این سه سال مطرح بوده، بیشتر حول 2 وزارتخانه صنعت و کشور بود اما به یک‌باره بحث تغییر یا استعفای سه وزیر ارشاد، ورزش و آموزش و پرورش همه را شگفت‌زده کرد؛ چراکه اگر قرار بود تغییراتی در کابینه رخ دهد به‌دلیل مشکلات اقتصادی و رکود شدیدی که بر بازار حاکم است باید تغییرات در حوزه اقتصاد رخ می‌داد، نه در حوزه فرهنگی و اجتماعی. به‌نظر می‌رسد فانی که استیضاح او روز گذشته در مجلس اعلام وصول شده و گودرزی هم که عملکرد راضی‌کننده‌ای در دولت نداشته است، همراه جنتی شده‌اند تا چندان حواشی وزارت ارشاد و شخص وزیر دستخوش انتقادات رسانه‌ای و مردمی نشود.

از سوی دیگر مصلحت روحانی برای تغيير سه وزير می‌تواند به معنای آغاز تدارك انتخاباتی دولت باشد چراکه تغییرات در سه حوزه‌ای است که ظرفیت بالایی برای بهره برداری تبلیغاتی دارد و روحانی مصر است از این ظرفیت‌ها به نحو احسن استفاده کند، در واقع استعفای همزمان سه وزیر که استعفای 2 تن از آنها تأیید شده، باعث شده است روحانی فقط با یک تیر به دو هدف مهم خود برسد اما باید دید این تیر پرتاب شده از کمان واقعاً به هدف اصابت می‌کند یا در این 6 ماه باقیمانده رییس‌جمهور را ناامید می‌کند.

صالحی امیری جایگزین جنتی می‌شود؟

در این میان البته بازار گمانه‌زنی‌ها برای جایگزین‌های وزرای مستعفی داغ شده است. در ابتدا برخی خبرها از انتخاب آقای حسام الدین آشنا برای وزارت ارشاد حکایت داشت، همچنین به گفته یک منبع آگاه به «صبح نو»، با آقای مسجد جامعی برای قبول جایگاه وزارت ارشاد گفت‌و‌گوهایی صورت گرفته است که وی آن را نپذیرفت؛ اما برخی خبرها از گفت‌وگو و رایزنی با آقای سیدرضا صالحی امیری برای سرپرستی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی حکایت دارد، امیری در حال حاضر رییس کتابخانه ملی است.

معرفی مجدد سلطانی‌فر به مجلس

درباره گزینه‌های احتمالی برای وزارت ورزش و جوانان نیز آمده است که آقای علی اصغر مونسان، مدیرعامل فعلی منطقه‌آزاد کیش که عضو هیات مدیره پرسپولیس هم هست به عنوان یکی از گزینه‌های مدنظر روحانی است، همچنین اسم نصرالله سجادی معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان برای گرفتن پست وزارت هم شنیده می‌شود کسی که پیش از این به‌وسیله روحانی برای رأی اعتماد به مجلس معرفی شد اما رأی اعتماد نگرفت. مسعود سلطانی‌فر یکی از سه وزیر پیشنهادی کابینه آقای حسن روحانی بود که با ۱۱۷ رأی موافق، ۱۴۸ رأی مخالف و ۱۸ رأی ممتنع موفق به کسب رأی اعتماد از مجلس نهم نشد‌؛ گویا محتمل‌ترین کاندیدا برای وزارت ورزش و جوانان است.

مجید انصاری گزینه احتمالی آموزش و پرورش

در این میان گمانه‌زنی‌ها درباره وزیر آموزش و پروش کمتر صورت گرفته است اما برخی خبرها از احتمال معرفی 2وزیر آموزش و پرورش، یکی در دوران احمدی‌نژاد و دیگری در دوران اصلاحات، یعنی آقایان محمدرضا حاجی بابایی و مرتضی حاجی حکایت دارد.

بر اساس برخی شایعات با آقای نجفی برای سرپرستی وزارت آموزش و پرورش صحبت شده است که وی آن را نپذیرفت؛ اما یکی از نمایندگان مجلس در گفت‌وگو با صبح نو از آقای مجید انصاری به‌عنوان گزینه احتمالی برای وزارت آموزش و پرورش نام برد. با این‌همه دیشب وزیر آموزش‌وپرورش استعفایش را تکذیب کرد.

منبع: روزنامه صبح نو

روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: