برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۶۶۵۹
تاریخ انتشار: ۲۴ مهر ۱۳۹۵ - ۲۰:۴۴
مقام های امنیتی عراق روز شنبه اعلام کردند که داعش شورش و کودتا در موصل به فرماندهی یکی از سرکردگان این گروه را سرکوب کرد.
مقام های امنیتی عراق روز شنبه اعلام کردند که داعش شورش و کودتا در موصل به فرماندهی یکی از سرکردگان این گروه را سرکوب کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز از بغداد، داعش 58 نفر را به ظن دست داشتن در این کودتا که با هدف واگذاری شهر موصل به عنوان مرکز خلافت این گروه تروریستی به نیروهای دولتی عراق سازماندهی شده بود، اعدام کرد.

ساکنان محلی نیز گفتند که شورشیان پس از غرق شدن در یک گور جمعی دفن شدند.

گفته شده که یکی از شورشیان، مشاور محلی ابوبکر البغدادی سرکرده داعش بوده است.

داعش ادعا کرده که هدف شورشیان، تضعیف عملیات دفاعی داعش در موصل در جریان نبرد آتی این شهر بوده است که پیش بینی می شود بزرگترین درگیری در عراق از زمان آغاز تهاجم آمریکا به این کشور در سال 2003 باشد.

اما بر خلاف این گفته داعش، به نظر می رسد اختلافات درونی این گروه تروریستی شدت یافته و این موضوع به همراه ترس ناشی از عملیات بزرگ موصل که قرار است به زودی از سوی نیروهای مردمی و ارتش عراق آغاز شود، برخی سرکردگان داعش را وادار کرده تا به فکر جدایی خود و نیروهای تحت امرشان از سایر تروریست ها بیافتند.

به گفته ساکنان محلی، فهرستی از اسامی 58 شورشی اعدامی برای اطلاع رسانی به خانواده هایشان به یک بیمارستان ارائه شد، اما اجساد آنها تحویل داده نشد.

داعش پس از این کودتای نافرجام، کارت های شناسایی صادر شده برای سایر فرماندهان محلی خود را پس گرفت تا از فرار آنها از موصل به همراه خانواده هایشان جلوگیری کند.

عناصر داعش تله های مرگباری را در شهر موصل کار گذاشته و با حفر تونل هایی در این شهر، از کودکان به عنوان جاسوس برای پیش بینی عملیات حمله به موصل استفاده کرده اند.

موصل، آخرین پایگاه اصلی داعش در عراق محسوب می شود و با احتساب جمعیت دو میلیونی این شهر تا قبل از شروع جنگ، وسعت آن در قیاس با دیگر شهرهای تحت کنترل داعش، دستکم پنج برابر تخمین زده می شود.

به گفته مقام های عراقی، تهاجم زمینی گسترده احتمالا ماه جاری با حمایت نیروی هوایی آمریکا، نیروهای امنیتی کرد و نیروهای مردمی آغاز می شود.

حمله موفقیت آمیز در موصل، نیمی از خلافتی را که داعش به طور خودخوانده در زمان تسلط بر عراق در سال 2014 اعلام کرد، از بین می برد.
با این حال، سازمان ملل می گوید این حمله ممکن است بزرگترین بحران انسانی در جهان را رقم زند، به طوری که در بدترین حالت یک میلیون نفر در جریان آن بی خانمان می شوند
منبع: ایرنا
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
وبگردی