برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۶۵۷۷
تاریخ انتشار: ۱۸ مهر ۱۳۹۵ - ۱۶:۱۹
پیشکسوت تیم ملی فوتبال ایران، گفت:‌ تیم ملی فوتبال ایران در دفاع قوی است و شرایط خوبی دارد اما در حمله ضعف دارد و نمی‌تواند موقعیت سازی کند.
وحید هاشمیان مهاجم برجسته فوتبال ایران سابقه سال‌ها بازی در پیراهن تیم ملی، حضور در بوندس‌لیگا، باشگاه پاس و پرسپولیس را در کارنامه دارد.

مهاجم اسبق تیم ملی فوتبال ایران به کره جنوبی هم گلزنی کرده است و به طور کامل با شرایط فوتبال این کشور آشنا است.

وی در این گفت‌وگو در مورد دیدار پیش روی تیم ملی فوتبال ایران و کره جنوبی صحبت‌های زیر را مطرح کرد.
تیم ملی مقابل ازبکستان به پیروزی رسید تا با 7 امتیاز شرایط خوبی در جدول رقابت‌های مقدماتی جام جهانی داشته باشد. نظرتان در مورد این مسابقه چیست؟

تیم ملی به جز بازی اول که شرایط خوبی نداشت و هماهنگی بین بازیکنان به وجود نیامده بود در دو مسابقه خارج از خانه عملکرد بهتری ارائه کرد. اولین نکته مثبت در تیم ملی آرامشی بود که در بین بازیکنان وجود داشت. آنها با وجود اینکه خارج از خانه به میدان می‌رفتند روی خود مسلط بودند. یک میل و انگیزه خاصی برای بردن در بین بازیکنان وجود داشت. طبیعتا ما در دفاع بسیار خوب کار کردیم و شانسی به ازبکستان برای ایجاد موقعیت ندادیم. به خوبی کار بازی‌سازی هافبک‌های این تیم را خراب کردیم و اجازه ایجاد موقعیت به آنها ندادیم. از همان شروع مسابقه مقابل چین و ازبکستان در نیمه دفاعی حریف حاضر شدیم و با حفظ توپ به حریفی که می‌خواست با توجه به انجام بازی در داخل خانه میل هجومی داشته باشد شوک وارد کردیم. این مسئله برنامه های آنها را به هم ریخت چراکه ایران میل به حمله داشت و بازیکنان با انگیزه ظاهر می‌شدند. اگر بخواهیم به نکات منفی بازی ایران هم اشاره کنیم باید به عملکرد تیم در یک سوم هجومی خودی و یک سوم دفاعی حریف اشاره کنیم. ما در انجام کارهای ترکیبی و حرکت در عمق ضعیف هستیم و نمی‌توانیم در آن مناطق موقعیت‌سازی کنیم.

دیدار مقابل کره جنوبی در پیش است. این بازی را چطور ارزیابی می‌کنید؟

کره جنوبی از جو ورزشگاه آزادی می‌‌ترسد. آنها بازیکنان باتجربه و کلیدی در اختیار دارند. اگر ایران بتواند عملکرد خود را در بازی گذشته ادامه دهد و در بخش هجومی هماهنگ‌تر ظاهر شود می‌تواند با کسب پیروزی خیال خود را تا حد زیادی بابت صعود به جام جهانی راحت کند.

دلیل ضعف ایران در کارهای هجومی چیست؟ چراکه خیلی از کارشناسان به این مسئله انتقاد دارند.

باید به دو موضوع در این رابطه اشاره کرد. کریستف دام جمله خوبی دارد او می‌گوید اینکه ما در یک بازی برنده می‌شویم نشان‌دهنده این موضوع نیست که همه چیز خوب است و اگر شکست هم بخوریم این مسئله بیانگر این نیست که همه چیز بد بوده است. باید واقع‌بینانه به این مسئله نگاه کنیم. ما در بخش هجومی مشکل داریم. یک بخش مربوط به بازیکنان است که باید با انجام بازی کنار یکدیگر هماهنگ شوند و دستورات مربی را اجرا کنند. بخش دوم هم مربوط به ایده‌هایی است که کادر فنی می‌دهد. انجام کارهای هجومی در باشگاه راحت‌تر است چراکه مربیان یک فصل زمان برای اجرای ایده های خود دارند اما در تیم ملی به خصوص بخش آسیایی با توجه به اینکه زمان تمرین کمتر است و هر بازیکن از یک تیم می‌آید مشکلاتی ایجاد می‌شود.

کره جنوبی تا به حال در ایران پیروز نشده است. به نظر شما دلیل اینکه تیم‌های ما مقابل کره جنوبی خوب نتیجه می‌گیرند چیست؟


کره و ژاپن فوتبال سالمی را ارائه می‌کنند. شما هیچ وقت نمی‌بینید دروازه‌بان کره خودش را روی زمین بیندازد و وقت تلف کند. ایران هم این خاصیت را دارد. شاید حریفان خارجی مخالف این مسئله باشند اما من که از نزدیک شاهد کار تیم ملی بودم می‌دانم که ما هم این تفکر فوتبال سالم را داریم. در آسیا هر حریفی که مقابل ما فوتبال سالمی ارائه دهد کارش برای کسب نتیجه سخت می‌شود اما تیم‌هایی که مثل بحرین، قطر و ... کارهای ناجوانمردانه انجام می‌دهند و خودشان را زمین می‌اندازند باعث می‌شوند که تمرکز بازیکنان بر هم بخورد.

با توجه به برگزاری بازی ایران و کره در شب عاشورا خیلی‌ها می‌گویند شاید استقبال کمی از این بازی صورت بگیرد و تیم ملی آن جو حمایتی را پشت سر نداشته باشد.

دیگر باید اجازه بدهیم بازی برگزار شود تا ببینیم آیا این نظریه درست است یا نه.

 

تیم ملی در سه بازی مرحله مقدماتی گلی را دریافت نکرده است. این مسئله را چطور ارزیابی می‌کنید؟

وقتی یک تیم در چند مسابقه گلی دریافت نمی‌کند این نشان می‌دهد که تیم در انجام دفاع تیمی عملکرد خوبی داشته است و این موفقیت تنها حاصل عملکرد خط دفاع نیست. بازیکنان ما به وظایف خودشان به خوبی عمل می‌کنند و تمام بازیکنان وقتی تحت فشار هستند زمان و فضا را از حریف می‌گیرند. به همین خاطر آنها شانس زیادی برای گلزنی به دست نمی‌آورند. در کل عملکرد خط دفاع و گلر ما هم بسیار خوب است.

در حال حاضر آیا در باشگاه خاصی فعالیت می‌کنید یا اینکه در حال سپری کردن دوره‌های جدید مربیگری هستید؟

مدارک مربیگری‌ام کامل شده و دوره جدیدی نیست که بخواهم پشت سر بگذارم. برخی اوقات کنار تیم‌های باشگاهی حضور پیدا می‌کنند و عملکرد آنها را نگاه می‌کنند. دوستانی هم دارم که با آنها ارتباط دارم و تبادل اطلاعات می‌کنیم. شرایط تاکنون به نحوی نبوده است که خواسته من را برای کار کردن بر آورده کند و خواسته‌هایی که من دارم مثل کار کردن در برخی تیم‌های بزرگ هنوز محقق نشده است.

شما هم جزو یکی از افرادی هستید که از باشگاه‌های ایرانی طلب دارید و هنوز موفق به وصول طلب خود نشدید. در این مورد صحبت می‌کنید؟

متاسفانه این مشکل همچنان وجود دارد. در فوتبال ایران برخی مدیران هرچقدر شلوغ‌تر و بی‌نظم‌تر باشید بیشتر به شما علاقه پیدا می‌کنند. کسی که آرام بوده و تمام تعهداتش را عمل کرده است مورد بی‌توجهی قرار می‌گیرد و حقش را می‌خورند. این تربیتی است که برخی مدیران در حال به وجود آوردن آن هستند. اگر هاشمیان تیم را ول میکرد و سر تمرین حاضر نمی‌شد می‌رفتند او را باز می‌گرداندن اگر من  را می‌گرفتند می‌آمدند برایم وثیقه می‌گذاشتند. برخی مدیران غیرفوتبالی بازیکن آرام را دوست ندارند. متاسفانه فدراسیون هم به تعهد خود عمل نمی‌کند و تلاشی برای اجرای رایی که حق من را ثبت کرده است نمی‌کنند. علیرضا اسدی دبیرکل فدراسیون دوبار نامه به باشگاه پرسپولیس داده که اگر به تعهدات خود در قبال من عمل نکند فلان اتفاق می‌افتد اما پرسپولیس به تعهداتش عمل نمی‌کند و هیچ اتفاقی رخ نمی‌دهد. این مسئله باعث می‌شود که نسبت به سیستم موجود بدبینی به وجود بیاید چطور در فوتبال ایران باشگاهی که بدهی زیادی دارد به راحتی فعالیت می‌کند و هیچ مشکلی به وجود نمی‌آید. آنوقت باشگاه می‌آید می‌گوید که طلبکار مجبور است با ما کنار بیاید.

 من قوانین را می‌شناسم و هیچ وقت صحبتی در مورد این مسئله که از طریق فیفا طلبم را دریافت می‌کنم مطرح نکردم. می‌دانم بازیکنی که ایرانی است و در فوتبال ایران فعالیت کرده باید از طریق فدراسیون و مراجع داخلی حقش را بگیرد. من هیچ موقع این کار را نخواهم کرد و فعلا انجام ندادم اما اگر فدراسیون به وظیفه‌اش عمل نکند شاید این شکایت را انجام دهم که فدراسیون رای‌ خود را ایجاد نمی‌کند. متاسفانه آن رفتاری بود که در هنگام خداحافظی من از سوی پرسپولیسی‌ها رقم خورد و حالا این رفتاری است که برای وصول طلبمان می‌کنم. در حالی که وحید هاشمیان از فوتبال خداحافظی کرده بود لیستی را اعلام کردند که فلان بازیکنان را می‌خواهند. شما در نظر بگیری  با من که 11 سال سابقه بازی در بوندسلیگا را داشتم و خداحافظی کردم لیستی را روی سایت باشگاه گذاشتند که این بازیکنان را می‌خواهیم و وقتی نام من نبود یعنی اینکه مثلا باشگاه من را نخواسته است. این درحالی بود که من خداحافظی کردم و اصلا به آلمان بازگشته بودم. این از نحوه برخوردشان در زمان خداحافظی از فوتبال و این هم از رفتارشان برای دادن حق و حقوقم. برای مسئولان این تیم متاسفم و این به خاطر این است که فوتبالی نیستند و می‌خواهند همه چیز را از بالا نگاه کنند. علاقه زیادی دارم که در فوتبال ایران فعالیت کنم  ادعا نمی‌کنم چرا که تخصص و توانش را دارم و می‌توانم کمک کنم ولی به خاطر رفتاری که از سوی فدراسیون و باشگاه پرسپولیس دیدم نسبت به فعالیت در ایران دلزده شدم. بحث پول یک بخش موضوع است من از رفتاری که صورت گرفت دلزده شدم. اگر قرارداد میلیاردی می‌بستم به آنها مزه می‌کرد برای این افرادی که در فوتبال ایران هستند متاسف هستم.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
وبگردی
پربیننده ها