برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۶۵۰۷
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۳۹۵ - ۱۴:۳۹
نیروهای دریایی ارتش رژیم صیهونیستی مسافران کشتی «زیتونه» را که به‌منظور شکستن محاصره غزه به‌سوی نوار غزه در حال حرکت بودند، در آب‌های بین‌المللی توقیف کردند.
تسنیم: مستقر در واشنگتن، کشتی زنانی که به‌منظور شکست محاصره عازم غزه شد و به‌سوی دریای مدیترانه و نوار غزه در حال حرکت بود توسط نیروهای دریایی ارتش رژیم صیهونیستی توقیف شد.

زنانی که در این کشتی حضور داشته بی‌صبرانه در انتظار بازدید از مردمی که در نوار غزه چشم به راه آنها بودند، داشتند. برخی از فلسطینی‌ها نیز شب را کنار ساحل گذرانیده بودند تا در لحظه ورود کشتی به سواحل غزه، در آنجا حضور داشته باشند.

با وجود این، ترتیب دهندگان سفر این کشتی شب گذشته ارتباط خود را با مسئولین کشتی «زیتونه» از دست دادند. سفارت آمریکا اعلام کرد که این کشتی مورد رهگیری نیروهای اسرائیلی قرار گرفته و توقیف شده است.

نیروهای صیهونیستی کنترل این کشتی را در دست گرفتند و مسیر آن را به‌اجبار به‌سوی بندر اشدود در اسرائیل تغییر دادند.

نیروهای اسرائیلی با «آن رایت» دیپلمات اسبق آمریکایی و دیگر زنانی که در این کشتی حضور داشتند هیچ تماسی نداشته‌اند و هنوز کسی نمی‌داند که آنها را دقیقاً به کجا منتقل کرده‌اند.

طی کنفرانس رسانه‌ای که جنبش ضدجنگ «کد پینک» آن را برگزار کرد بر موضوعات زیر تأکید شد:

«اول از همه باید این موضوع را مورد تأکید قرار داد که این اقدام در آبهای بین المللی صورت گرفته است و این اقدام اسرائیل به هیچ وجه قانونی و قابل توجیه نبوده است. اسرائیلی‌ها سوابق وحشتناک مشابهی دارند، با این رفتار خود چراغ سبزی را به دیگر ملل برای یورش به کشتی های غیرنظامی در آبهای بین المللی نشان می‌دهند.

کشتی زیتونه برای انتقال کمکهای مادی به‌سوی غزه حرکت نکرده بود، اما نیروهای اسرائیلی بر این باور بودند که این کشتی قصد حمل سلاح و مهمات به غزه داشته است.

مالک این کشتی یک اسرائیلی است، و رهبری این ناو کوچک را آن رایت که یک دیپلمات کارکشته آمریکایی و یک فعال سیاسی بود به‌صورت داوطلبانه به‌عهده داشته است. در کنار رایت سه نماینده پارلمانی، یک ورزشکار المپیک، و «لاورت میرید میگور» برنده جایزه صلح نوبل نیز حضور داشته‌اند.

این افراد هیچ حرکت خشونت‌آمیزی نسبت به نیروهای صیهونیستی انجام ندادند ولی قصد داشتند تا از محاصره اسرائیلی‌ها بیرون بیایند.

زمانی که نیروهای دریایی رژیم صیهونیستی قصد ورود به کشتی و رهگیری آن را داشتند، رایت توانست از این صحنه فیلم برداری کند و از این طریق اعلام کند که نیروهای اسرائیلی آنها را با به‌کارگیری زور دستگیر کرده‌اند.

جنبش ضدجنگ کد پینک از مردم آمریکا خواسته است تا با باراک اوباما رئیس جمهور و جان کری وزیر امور خارجه این کشور تماس بگیرند و از آنان درخواست کنند تا دولت آمریکا رژیم صهیونیستی را مجبور به استرداد مسافرین کشتی زیتونه کند. آنها همچنین از دولت آمریکا خواسته‌اند تا تحقیقات خود را به‌منظور شفاف سازیِ علل دستگیری مسافرین و رهگیری این کشتی آغاز نمایند».
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: