برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۶۳۹۲
تاریخ انتشار: ۱۲ مهر ۱۳۹۵ - ۰۸:۳۰
داد و فریاد دوباره محمدجواد ظریف در بهارستان از تحقیر مجلس تا عذرخواهی از نمایندگان
شاید این رویه یک تاکتیک حساب شده از سوی محمدجواد ظریف باشد که هر بار وارد مجلس می‌شود تا به سوالات تعدادی از نمایندگان درباره عملکرد پرمساله‌اش در دستگاه دیپلماسی پاسخ دهد؛ آن روز، روز جنجالی مجلس خواهد بود.
هشت صبح: این بار نیز حضور محمدجواد ظریف در مجلس جنجال‌ساز شد. او در بخشی از اظهارات خود در پاسخ به سوالات یکی از نمایندگان مجلس، با داد و فریاد شروع به سخنرانی کرد و نه تنها نماینده سوال‌کننده را مورد اهانت قرار داد و سوال او را کوته‌نظرانه دانست، بلکه با صدای بلند گفت اجازه نخواهد داد مجلس از همکاران او سوال بپرسد.  این ادبیات ظریف البته یادآور جنجال‌های پیشین او در بهارستان است به گونه‌ای که تقریبا حضور او در مجلس همواره با حاشیه و جنجال همراه است. کما اینکه پیش از این و در مجلس نهم نیز او یک بار تقریبا با یکی از نمایندگان در حال گلاویز شدن بود و تصاویر و فایل صوتی درگیری لفظی او با یکی از نمایندگان منتقد منتشر شد. این رفتار ظریف در حالی است که او همواره در مواجهه با طرف خارجی با گشاده‌رویی حاضر شده و هزاران فریم از لبخند‌های ممتد او با جان کری منتشر شده است.

با این حال اما رفتار او نشان داده در داخل ایران بویژه در مواجهه با نمایندگان مجلس، چهره‌ای متفاوت دارد.  اظهارات توهین‌آمیز ظریف در جلسه روز گذشته مجلس شورای اسلامی البته با واکنش نمایندگان و نایب‌رئیس مجلس نیز مواجه شد. نمایندگان این اظهارات را توهین به خود و تحقیر مجلس دانستند و از سکوت رئیس جلسه علنی (علی مطهری) انتقاد کردند که علی مطهری نیز در واکنش، درباره این اظهارات ظریف به او تذکر داد و گفت نمایندگان آزادند سوالات خود را بپرسند و نباید به گونه‌ای پاسخ داد که شائبه تحقیر مجلس ایجاد شود.

جواد کریمی‌قدوسی روز گذشته در سوال خود از ظریف به نکات مختلفی از ضعف دستگاه دیپلماسی اشاره کرد. او به وضعیت فعلی برجام اشاره کرد و گفت به اذعان خود رئیس‌جمهور و وزیر امور خارجه اکنون آمریکایی‌ها تعهدات خود را در برجام اجرا نمی‌کنند. سپس کریمی‌قدوسی از نفوذ در تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای گفت و با اشاره به دستگیری برخی اعضای تیم مذاکره‌کننده، گفت یکی از دلایل ضعف تیم مذاکره‌کننده در نگرفتن تضمین‌های محکم از آمریکا برای اجرای تعهداتش در برجام، نفوذ همین افراد در تیم مذاکره‌کننده بوده است.

کریمی‌قدوسی در بخشی از سوال خود با بیان اینکه 3 تصویر از برجام برای ملت ما متصور است، افزود: اول اینکه تیم مذاکره‌کننده ما در برجام و نقشه راه آنها ضعیف بود، در نتیجه کلاه سرمان رفت.  نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: دیگر اینکه تیم مذاکره‌کننده قوی بود و نقشه آن نیز درست بود اما طرف مقابل قوی‌تر بود، نفوذی داشت و اتاق محاسبات ما را به دست گرفت و تیم ما را منحرف کرد لذا نخواست و نگرفت آنچه را که می‌توانست بخواهد و بگیرد.

کریمی‌قدوسی خاطرنشان کرد: وضعیت سوم این است که تیم مذاکره‌کننده می‌دانست، می‌توانست ولی نخواست چون خیلی عجله کرد، به وعده دشمن خوشبین بود و ناامید و نگران برای اینکه در داخل حرفی برای گفتن نداشته باشد. 

یکی دیگر از سوالات کریمی‌قدوسی از ظریف درباره مخالفت او با برگزاری کاریکاتور هولوکاست در ایران بود. سوال دیگر او نیز درباره دلایل عزل حسین امیرعبداللهیان از معاونت عربی و آفریقای وزارت امور خارجه بود.  این سوال کریمی‌قدوسی از ظریف بود که عصابیت وزیر امور خارجه را در پی داشت. نکته قابل تامل اینکه اظهارات تند ظریف درباره ماجرای عزل امیرعبداللهیان باعث شد توضیحات او درباره 2 سوال دیگر کریمی‌قدوسی به حاشیه برود. توضیحاتی که البته به هیچ عنوان قانع‌کننده نبود.

ظریف با اشاره به سوال کریمی‌قدوسی درباره امیرعبداللهیان با اشاره به اینکه آقای امیر عبداللهیان قرار بود سفیر ایران در عمان شود، خاطرنشان کرد: با خود ایشان هم صحبت شد و اقدامات لازم نیز صورت گرفت اما ایشان در نهایت به دلیل مشکلات خانوادگی تصمیم گرفت به سفارت نرود. او سپس گفت: سیاست خارجی جمهوری اسلامی را که مبتنی بر دیدگاه‌های مقام معظم رهبری و رهنمودها و میراث امام عالیقدر ما است زیر سوال نبرید. به خاطر منافع کوچک و کوته‌نظرانه داخلی اینگونه با وجهه انقلابی جمهوری اسلامی بازی نکنید. چه کسی از صحبت خصوصی آقای سرمدی با آقای دکتر امیرعبداللهیان به شما گزارش داده است؟ شما چگونه به خود جرات می‌دهید در صحن مجلس خلاف بگویید.

من که می‌دانم چه گذشته است. من برای حفظ احترام همکارانم سکوت می‌کنم و اجازه نخواهم داد هیچ‌یک از همکارانم در صحن مجلس مورد سوال قرار بگیرند. اما به شما می‌گویم که هیچ‌کس هیچگاه جرات ندارد درباره یک کارگزار سیاست خارجی جمهوری اسلامی یک توصیه‌ای بکند. چنین چیزی را هیچگاه اجازه نمی‌دهیم و به شما هم اجازه نمی‌دهیم چنین تهمتی را به سیاست خارجی جمهوری اسلامی بزنید و اجازه بدهید دشمنان این کشور، دشمنان این انقلاب جرات پیدا کنند این لاطائلات را بگویند. امکان ندارد چنین حرفی از جمهوری اسلامی صادر شود. امکان ندارد ما برای پیام دادن به این و آن، نسبت به تغییر همکاران‌مان اقدام کنیم. 

وی درباره بخش دیگری از سوال کریمی‌قدوسی که به هولوکاست اختصاص داشت، اظهار داشت: بنده ضمن احترام به ‌آزادی بیان، اعتقاد شخصی‌ام این است که این موضوع کمک به اسرائیل است، نه فلسطین. او افزود: بنده اقدامی را محکوم نکردم و فقط گفتم شرکت نمی‌کنم و کماکان هم به این موضوع تاکید دارم البته اقدام انجام شده به دولت ربطی ندارد و به بخش غیردولتی مربوط است اما در مجموع عقیده من آن است که این قبیل اقدامات منافع اسرائیل را پیش خواهد برد.

ظریف درباره گزارش وزارت امور خارجه از برجام نیز که مورد سوال نماینده مشهد بود، گفت: آنچه ما گزارش دادیم واقعیت است یعنی همه واقعیت. وی با تاکید بر اینکه برجام حق هسته‌ای ایران را در دنیا تثبیت کرد، خاطرنشان کرد: از برجام به بعد نه تنها شورای امنیت حق ما را به رسمیت می‌شناسد، بلکه از دیگر کشورها هم می‌خواهد با ما همکاری کنند. وی با بیان اینکه حرف اصلی برجام حفظ دستاوردهای هسته‌ای و عزت کشور است، تصریح کرد: در این گزارش ضمن پرداخت به موضوعات مربوط، به بدعهدی‌ها، تعلل‌ها و اهمال‌ها هم پرداخته شده و راهکارهایی در کنار آن ارائه دادیم. او درباره بدعهدی آمریکا در اجرای تعهدات برجام نیز گفت: «امروز با بدعهدی آمریکا برخورد می‌شود. ما تنها با آن برخورد نمی‌کنیم، بلکه دنیایی که با آمریکا علیه ما متعهد شده بودند امروز فشار می‌آورند و کار به جایی رسیده که کری مجبور شد بگوید ما به تعهدات‌مان عمل کردیم. امروز آمریکا مجبور است به دنیا پاسخ دهد به چه میزان به تعهداتش پایبند بوده و این نتیجه مقاومت مردم بوده است».

تذکر مطهری به ظریف

پس از اظهارات وزیر امور خارجه تعدادی از نمایندگان نسبت به ادبیات توهین‌آمیز او اعتراض کرده و از رئیس جلسه خواستند به او تذکر دهد. علی مطهری نیز در این‌باره گفت: صحبت‌هایی از وزیر امور خارجه در صحن علنی مجلس مطرح شد که شاید تحقیر مجلس و نمایندگان تلقی ‌شود بنابراین کلماتی نباید به کار برده شود که از اقتدار مجلس کاسته شود. وی اضافه کرد: جمله‌ای را وزیر امور خارجه مطرح کردند که «برای حفظ احترام اجازه نخواهم داد هیچ‌یک از همکارانم در صحن مجلس مورد سوال قرار گیرند» اما هر نماینده‌ای آزاد است درباره همه مسائل کشور اظهارنظر کند بنابراین ما این موارد را سهواللسان تلقی می‌کنیم و نمی‌گوییم وزیر امور خارجه در این باره عمدی داشتند. نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در همین زمینه اظهار داشت: نیت نمایندگان در طرح سوال نیز نباید به گونه‌ای تلقی شود که فرد سوال‌کننده دارای نیت سیاسی است.

و هر نیتی که داشته باشد می‌تواند آزادانه حرف خود را مطرح کند.  مطهری ادامه داد: وزیر امور خارجه نیز یادداشتی به هیأت رئیسه مجلس داد که اگر عرایض بنده را به دقت گوش کنید توهینی به نمایندگان نشده اما اگر کسی برداشت توهین‌ دارد، بنده عذرخواهی می‌کنم.

منبع: روزنامه وطن امروز
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: