برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۶۳۳۰
تاریخ انتشار: ۰۷ مهر ۱۳۹۵ - ۱۶:۳۵
مرگ «شیمون پرز» درست در شانزدهمین سالروز انتفاضه دوم فلسطین رخ داد؛ انتفاضه‌ای که «آرییل شارون» دوست پرز عامل آن بود و هر دو رؤیای کنار زدن فلسطین و شناسایی اسرائیل را در سر داشتند.
فارس: در اواخر سال 1999 فلسطینی‌ها به خاطر عدم تعهد طرف اسرائیلی به توافق «اسلو»، روابط تشکیلات خودگردان با رژیم صهیونیستی، ترور اعضای مقاومت و بازداشت آنها و عدم آزادی اسرای گروه چهارم به شدت دچار ناامیدی شده بودندو در این اثنا بود که «آرییل شارون» نخست‌وزیر سابق رژیم صهیونیستی در 28 سپتامبر 2000 به هتک حرمت گسترده مسجدالاقصی پرداخت.

این اقدام خشم و عصبانیت شدید نمازگزاران فلسطینی را برانگیخت و این اولین جرقه انتفاضه‌ای بود که 5 سال به طول انجامید.

مراحل انتفاضه
انتفاضه الاقصی علیه دشمن صهیونیستی با تظاهرات گسترده نمازگزاران فلسطینی کلید خورد و پس از آن به 8 مرحله اصلی تقسیم شد: هشدار مدنی، پرتاب  سنگ، درگیری نظامی اولیه، درگیری نظامی ثانویه، عملیات‌های استشهادی، خودروهای بمب‌گذاری شده و شلیک موشک، عقب‌نشینی عمومی، آتش‌بس، فریز نظامی

مرحله اول: هشدار مدنی
برگزاری تظاهرات در مناطق مختلف. این تظاهرات‌ها بعد از نماز‌های جماعت در مساجد به خصوص در شهرهای بزرگ و به دعوت جریان‌های اسلامی و داخلی برگزار می‌شد.

مرحله دوم: پرتاب سنگ
جوانان فلسطینی در تعقیب نظامیان رژیم صهیونیستی و پرتاب سنگ، کوکتل مولوتف و ... به سمت آنها با یکدیگر مسابقه می‌دانند.

مرحله سوم: درگیری نظامی اولیه
جوانان فلسطینی در کنار پرتاب کوکتل مولوف اقدام به شلیک گلوله نیز به سمت صهیونیست‌ها می‌کردند و درگیری‌های خفیف فردی و گروهی رخ می‌داد.

مرحله چهارم: درگیری نظامی گسترده
گروه‌های مسلح مقاومتی اقدام به سازماندهی عملیات‌هایی علیه نظامیان و شهرک‌نشیسنان در ایست‌های بازرسی اقدام می‌کردند و به سمت صهیونیست‌ها در خیابان‌ها، اماکن عمومی و غیره می‌کردند و این اقدامات منجر به کوچ بسیاری از شهرک نشینان از شهرک‌های صهیونیستی شد.

مرحله پنجم: عملیات‌های استشهادی
شاخه‌های نظامی گروه‌های مختلف فلسطینی اقدام به انجام عملیات‌های شهادت‌طلبانه کردند. گروه‌ها گردان‌های «القسام» شاخه نظامی حماس رتبه اول را در انجام این عملیات‌ها داشت.

مرحله ششم: خودروهای بمب‌گذاری شده و شلیک موشک
این مرحله کار گذاشتن مواد منفجره در مسیر خودروهای صهیونیستی و انفجار از راه دور، شلیک موشک توسط القسام، خمپاره و نیز ساخت بمب دستی بود.

مرحله هفتم: مرحله عقب‌نشینی عمومی
در مرحله مذکور، مردم و گروه‌های فسلطینی در نتیجه شرایط محلی، منطقه‌ای و بین‌المللی از انجام عملیات‌های نظامی عقب‌نشینی کردند. مهم‌ترین عوامل این عقب‌نشینی عبارتند از: عدم وجود یک رهبری واحد برای انتفاضه، اعلام آتش‌بس‌های نظامی ناگهانی از سوی برخی گروه‌ها و تعلیق یا ایستایی فعالیت‌های انتفاضه.

مرحله هشتم: آتش‌بس و فریز نظامی
در این مرحله فعالیت‌های انتفاضه چندین بار متوقف شد و در نتیجه درخواست‌های حکومت صهیونیستی، آمریکا و فرانسه و کشورهای عربی مانند مصر ، اردن و عربستان فرصت برای مذاکرات با هدف دستیابی به راه‌حل سیاسی فراهم شد؛ که مهم‌ترین عوامل ایجاد این فرصت، شرایط بین‌المللی عمومی و شرایط داخلی فلسطین بود.

تعداد شهدا و مجروحان فلسطینی و تعداد کشته‌شدگان و مجروحان اسرائیلی
طی انتفاضه الاقصی 4412 فلسطینی شهید و 48322 تن دیگر مجروح شدند.
از آغاز انتفاضه در 28 سپتامبر تا پایان مذاکرات کمپ‌دیوید حدود 1182 اسرائیلی کشته و 4500 تن دیگر طی عملیات‌های مسلحانه فلسطینی ها زخمی شدند. علاوه بر این 50 تانک مرکاوا به علاوه تعدادی خودروی نظامی اسرائیلی نیز نابود شد.
قابل ذکر است که از 13 سپتامبر 1993 تا سپتامبر 2000  یعنی از زمان توافق اسلو تا تحویل مناطقی در کرانه باختری و نوار غزه به تشکیلات خودگردان نیز 260 اسرائیلی کشته شدند.

محمد الدره، نماد انتفاضه دوم
«محمد الدره» 12 ساله و پدرش «جمال» در سپتامبر 2000 در جریان انتفاضه هنگامی که در یکی از مناطق غزه در کنار سکویی پناه گرفته بودند هدف تیراندازی نظامیان رژیم صهیونیستی قرار می گیرند و در نهایت محمد شهید می شود. در این ماجرا پدر محمد الدره نیز مجروح شد.

همزمان شدن سالروز انتفاضه با مرگ شیمون پرز
 شیمون پرز نهمین رئیس اسرائیل  که جنایاتی مانند سرکوب انتفاضه اول (1987) ، آواره کردن صدها هزار فلسطینی و کشتار قانا را در کارنامه دارد، بعد از اغمای دو هفته‌ای بامداد امروز چهارشنبه 28 سپتامبر 2016  همزمان با سالروز انتفاضه الاقصی بر اثر سکته مغزی، مُرد. از وی به عنوان «پدر معنوی پروژه هسته‌ای رژیم صهیونیستی» نیز یاد می‌شود.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
وبگردی