برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۶۲۳۲
تاریخ انتشار: ۰۴ مهر ۱۳۹۵ - ۱۲:۳۹
فرآیند صدور کارت‌های اعتباری عام در برخی بانک‌های دولتی رونق گرفته اما مردم بیشتر متقاضی کارت ۱۰ میلیون تومانی هستند؛ نکته جالب این کارتها قابلیت خریدشان از تمامی دستگاه‌های فروشگاهی است.
خبرگزاری تسنیم: با دستور بانک مرکزی فرآیند صدور کارتهای اعتباری عام برای متقاضیان از اول مهر در شعب نظام بانکی کلید خورده و در روزهای جاری آمار بانک‌هایی که این سیاست را در دستور کار خود قرار داده‌اند افزایش خواهد یافت.

البته تا دیروز که به خبرنگار ما از شعب بانک‌های دولتی و خصوصی کسب اطلاع کرده بود تنها سه بانک فرآیند اجرایی صدور کارت‌های اعتباری را آغاز کرده بودند ولی پرس و جوی جدید خبرنگار ما از نظام حکایت از اضافه شدن آمار بانک‌های صادرکننده کارت‌های اعتباری دارد.

یکی از علل تأخیر بانک‌ها در اجرای دستورالعمل بانک مرکزی عدم ابلاغ بخشنامه مربوطه از سوی ادارات به بانک های خصوصیو دولتی به شعبشان می باشد ولی به هرحال بانک ملی و آینده به همراه بانک ملت صدور کارتهای اعتباری را از اول مهر آغاز کرده‌اند.

از آنجایی که با دستور بانک مرکزی صدور کارت‌های اعتباری می‌بایست از اول مهر آغاز می‌شد ولی شعب بانک‌ها جسته و گریخته از این موضوع اطلاع داشتند خبرنگار تسنیم در بازدیدی از شعبه مرکزی بانک ملی ایران گزارشی از فرآیند صدور کارت‌های اعتباری عام تهیه کرد.

براین اساس مشتریان می‌توانند با مراجعه به شعبه و تکمیل فرم‌های مربوط در باجه صدور کارت‌های اعتباری درخواست کارت اعتباری با هر مبلغی بین 10، 30 و 50 میلیون تومان را به بانک ارائه دهند؛ این فرآیند مشابه فرآیند درخواست وام از بانک می‌باشد.

بعد از آنکه درخواست صدور کارت اعتباری به شعبه ارائه شد همان لحظه اعتبارسنجی در بانک انجام می‌شود و یک بار اعتبار سنجی در داخل بانک انجام می‌شود و بار دیگر اطلاعات مشتری به سامانه اعتبارسنجی بانک مرکزی داده می‌شود.

مشتری برای دریافت کارت اعتباری باید شرایط اعلام شده در شعبه از جمله داشتن یک ضامن معتبر را داشته باشد؛ منظور از ضامن معتبر ضامنی است که از دید بانک اعتبار کافی برای ضمانت را داشته باشد و این اعتبار بعد از تعیین صلاحیت ضامن در اختیارات شعبه است.

آنطور که مسئول باجه درخواست کارت اعتباری به خبرنگار ما می‌گوید استقبال مردم از کارت‌های 50 میلیون‌تومانی درروزهای ابتدایی این طرح خیلی گرم نبوده ولی در مقابل کارت‌های 10 میلیون تومانی با استقبال گرمی مواجه شده است.

توجه داشته باشیم مشتریانی که برای درخواست کارت اعتباری به شعب بانک‌ها مراجعه می‌کنند باید حتما در همان بانک حساب داشته باشند و یک ضامن معتبر هم به شعبه معرفی کنند.

رئیس شعبه مرکزی بانک ملی در این مورد به خبرنگار می‌گوید در موارد کارت اعتباری 10 میلیون تومانی یک اعتبار سنجی انجام می شود ولی برای بالای 10 میلیون تومان یک بار اعتبارسنجی در داخل شعبه و بار دیگر در سامانه اعتبارسنجی مشتریان ابنک مرکزی انجام می‌شود.

طبق اعلام وی اعتبارسنجی داخل شعبه بدین صورت است که اگر مشتری چک برگشتی و اقساط معوق نداشته باشد با درخواست وی موافقت شده و بلافاصله کارت اعتباری به وی تحویل داده می‌شود.

گفتنی است اگر دریافت کنندگان کارت های اعتباری عام در مهلت تعیین شده یک ماه بعد از استفاده از کارت اعتباری) اصل مبلغ کارت اعتباری را با بانک تسویه کنند سودی به آن کارت تعلق نمی‌گیرد.

قسط تقریباً 360 تومانی کارتهای اعتباری 10 میلیونی

اگر شما متقاضی دریافت کارت اعتباری 10 میلیون تومانی از بانک‌ها هستید در صورت انتخاب سررسید 36 ماه باید در هرماه مبلغی حدود 350 تا 360 هزار تومان در قالب قسط به بانک پرداخت کنید در موارد کارتهای اعتباری 30 و 50 میلیون تومانی نیز اقساط سررسید 36 ماهه به ترتیب یک میلیون و یک میلیون و 800 هزار تومان است.

همچنین کارتهای اعتباری عام امکان استفاده کارتهای اعتباری عام در تمام دستگاه‌های فروشگاهی وجود دارد و مشتریان می‌توانند با استفاده از آن کالا و خدمت مورد نیاز خود را خریداری کنند. جالب است بدانید فقط این کارتها امکان نقد شوندگی از دستگاه‌های خودپرداز را ندارد.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
وبگردی