برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۵۹۲۸
تاریخ انتشار: ۲۵ شهريور ۱۳۹۵ - ۱۱:۰۵
سرپرست تیم فوتبال پرسپولیس گفت: ما اصلا در پرسپولیس جاسوس نداریم. اگر جاسوس داشته باشیم خودم سر او را می برم.
ساعت 24:رکوردار حضور در دربی ها کسی نیست جز محمود خوردبین سرپرست تیم فوتبال پرسپولیس که حالا یک دربی دیگر را تجربه خواهد کرد.

خوردبین را اولین پرسپولیسی تاریخ می دانند و جالب آنکه وی تنها بازمانده نسل اولیه سرخپوشان در این مجموعه است.

دربی هشتادوسوم بهانه ای شد برای مرور خاطرات محمود خوردبین از دربی های گذشته.
متن گفت و گو با محمود خوردبین را می خوانید:

 شما را به عنوان رکورددار حضور در دربی می شناسند، فکر می کنید کسی بتواند این رکورد را بشکند؟
بعید می دانم اما اگر هم کسی روزی این کار را انجام دهد ناراحت نخواهم شد. این لطف خدا بوده که توانسته ام این همه دربی را تجربه کنم. حضور من در دربی ها شامل دو بخش می شود که هر دوی آنها تلخی ها و شیرینی های خاص خودش را داشته است.

از اولین دربی خود صحبت کنید.

اگر اشتباه نکنم اولین دربی من همان بازی جنجالی دهه 40 بود. خدا رحمت کند عزیز اصلی را که دروازه بان ما بود. در آن بازی بهترین یار تاجی ها پرویز قلیچ خانی بود که به عنوان بک وسط باید مرا مهار می کرد. خیلی ها معتقدند درخشان ترین بازی عمر من همان مسابقه بود. کاری کردم که قلیچ خانی از بازی خودش فاصله گرفت. آن روز یک برصفر عقب بودیم و روی یک صحنه فرار کردم و به نزدیکی دروازه تاج رسیدم که قلیچ خانی از پشت دست من را گرفت در همان حالت شوت زدم و توپ به دروازه رفت اما داور یعنی مرحوم حاج ابوالحسن فول گرفت. عزیز اصلی آمد جلو و به او گفت چرا گل را قبول نکرده اید؟ داور گفت: فول شده است. اصلی پرسید فول چه کسی؟ داور گفت : فول خوردبین و اصلی هم دو سیلی محکم به او زد. از آن بازی حاج ابوالحسن معروف شد به تاج ابوالحسن و من هم شناخته شدم و از بازی های بعدی هر وقت که مسابقه شروع می شد تماشاگران پرسپولیس با شعار «تاجی ها خوردبین اومد» برای طرفداران تاج کری می خواندند.
قبل از اولین حضورتان در دربی استرس و یا ترسی نداشتید؟

نه به آن صورت. من قبل از بازی حسم می گوید که قرار است ببریم یا ببازیم. خیلی مواقع پیش بینی هایم از نتیجه دقیقا درست از کار درآمده است.

الان حس تان چه می گوید؟

جواب این سوال را صبح جمعه از من بپرسید. البته در  حال حاضر حس خوبی دارم.
شما سال ها در کنار علی پروین روی نیمکت پرسپولیس دربی ها را تجربه کردید؛ آیا پیش آمده بود که علی پروین بترسد یا دچار استرس شود؟

چنین صحنه ای را ندیدم اما پروین معمولا قبل از دربی ساکت می شد و تکان نمی خورد. اگر هم نگرانی داشت بروز نمی داد تا کسی متوجه شود.

گفته می شود در دربی سال 70 وقتی استقلال در 20 دقیقه اول 2برصفر از شما جلو افتاد پروین به شدت نگران شده بود.

نه. من چیزی ندیدم. نمی دانم درون او چه می گذشت؟ ولی کلا علی آقا آدمی نبود که نگرانی خودش را بروز دهد.

سال ها بعد از همان دربی یکی از بازیکنان شما یعنی مرتضی فنونی زاده مدعی شد که علی پروین بین دو نیمه از دو بازیکن استقلال خواسته است دیگر به پرسپولیس گل نزنند. این موضوع را تایید می کنید؟
کسانی که این حرف را می زنند عقل درست و حسابی ندارند. البته من مرتضی را نمی گویم چون مرتضی آدم شوخ طبیعی است و احتمالا این را هم شوخی کرده است. به نظر شما این می شود که علی پروین برود به استقلالی ها بگوید: تو رو خدا به ما گل نزنید. این موضوع خنده آورترین موضوعی است که تا به حال شنیده ام.
حضور روی نیمکت پرسپولیس در دربی ها برایتان جذاب تر بوده یا درون میدان؟

قطعا بازی کردن لذت بخش تر بود. یادم هست یک بازی داشتیم با تاج که تا آخرین لحظاتی آنها با گل مژدهی جلو بودند و من یک توپ گیرم آمد و شلیک  کردم و توپ به طاق دروازه خورد و از خط گذشت. تاجی ها اعتراض کردند و گفتند گل نشده اما کمک داور مسابقه که آقای منوچهر نظری بود پرچمش را به نشانه گل تکان داد. استادیوم روی هوا رفت و تاجی ها از روی سکوها به نشانه اعتراض هرچیزی که گیرشان می آمد به داخل زمین پرتاب می کردند. من هم فرار کردم که گیر همبازیانم نیفتم. اما وسط زمین یک نفر به من لگد زد و سپس بقیه تیم روی سرم ریختند و شادی  کردند.

شما در کنار پروین و برانکو حضور در دربی را تجربه کرده اید. تفاوت های این دو نفر در چنین مسابقه ای را چه می دانید؟
من نمی توانم توضیح دهم که چه تفاوت هایی داشته ام اما از قول من بنویسید که هر دو نفر آنها دربی باز هستند.

به عنوان سرپرست بهترین دربی خودتان را کدام می دانید؟
یکی آن دربی که 9 نفره شدیم و نباختیم و دیگری آن دربی بود که کریم باقری از نزدیک خط سانتر توپ را درون دروازه استقلال فرستاد.

پرسپولیسی ها یکی از شیرین ترین دربی های خود را همان دربی معروف 3بر2 زمان دنیزلی می دانندکه شما قبل از آن از تیم جدا شده بودید.

می خواهم درباره آن بازی یک نکته را به شما بگویم که شاید تا به حال نشنیده باشید. می توانید تاییدیه صحبت من را از آقای رویانیان بپرسید. آن سال قبل از دربی آقای دنیزلی که به نظرم هیچ چیز از فوتبال نمی فهمید به باشگاه نامه نوشت و خواستار اخراج مهدوی کیا، زاید و بادامکی شد. همان سه نفری که بازی باخته را به برد تبدیل کردند. دنیزلی وقتی دید نمی تواند آنها را اخراج کند و دربی را 2برصفر باخته است تعویض کرد و این بازیکنان را به میدان فرستاد تا بگوید آنها هم کارایی ندارند و در واقع می خواست در شکست دربی آنها را سهیم و خراب شان کند. جالب است که همان ها بازی را برای پرسپولیس درآوردند و بعدش هم دنیزلی قهرمان تماشاگران شد.
اگر بخواهید دربی های دوره بازیگری خودتان را با امروز مقایسه کنید از نظر  حساسیت کدامشان حساس تر است؟

صددرصد دربی های امروز حساسیت بیشتری دارد. دلیلش هم این است که تماشاگران دو تیم پرتعدادتر شده اند.
می رسیم به دربی روز جمعه؛ برخی از کارشناسان معتقدند پرسپولیس دچار غرور شده و این غرور برایش خطرناک است، نظرشما چیست؟

اینکه غرور خطرناک است واقعیتی محسوب می شود اما بچه های ما دیگر بچه نیستند که بخواهند مغرور شوند و تیم را خراب کنند. ما 6 ملی پوش داریم و چند نفر دیگر هم هستند که لیاقت پوشیدن پیراهن تیم ملی را دارند. نفراتی چون مسلمان، احمدزاده و عالیشاه. من در کنار آنها هستم و چیزی شبیه به غرور را در وجودشان نمی بینم. فقط می توانم بگویم این بچه ها برای شروع دربی لحظه شماری می کنند.

در بازی قبلی شما 4بر2 به پیروزی رسیدید، فکر می کنید این نتیجه تکرار شود؟
نظر من این است که ما بازی را با اختلاف دو گل می بریم. در هرحال نمی توان منکر شد که پرسپولیس امروز در بهترین  فرم خود قرار دارد.

امروز این بحث مطرح شد که هر دو باشگاه برای کسب اطلاعات محرمانه از اردوی هم به برخی افراد ماموریت ویژه داده اند. آیا این موضوع را تایید می کنید؟
ما دنبال این کارها نمی رویم. متکی به خودمان هستیم.

ممکن است برخی افراد اطراف تیم شما اطلاعات تان را به تیم رقیب بدهند.
ما اصلا در پرسپولیس جاسوس نداریم. اگر جاسوس داشته باشیم و اخبار پرسپولیس را بخواهد بیرون ببرد،خودم سر او را می برم.

بزرگترین نگرانی طرفداران پرسپولیس غیبت احتمالی وحید امیری در دربی است؛ درباره آخرین وضعیت این بازیکن صحبت کنید.

به نظر من احتمال بازی کردن وحید زیاد نیست. البته خدا کند برسد. خودش هم خیلی دلش می خواهد بازی کند اما به هرحال واقعیت این است که او هنوز نتوانسته در تمرینات گروهی شرکت کند. امروز خبر قطعی درباره حضور یا عدم حضور او اعلام می شود.

پرسش دیگر به رامین رضاییان مرتبط می شود، آیا برانکو در دربی به او فرصت بازی می دهد؟
آن را نمی دانم چون آقای برانکو هنوز ارنج خودش را رو نکرده است. باید منتظر ماند و دید چه اتفاقاتی رخ خواهد داد.

به عنوان پرسش پایانی آیا فکر می کنید نتیجه 6برصفر سال 52 تکرار می شود؟
فصل پیش داشت تکرار می شد اگر پنالتی مهدی طارمی گل می شد می رفتیم برای 6 تا. البته من اهل کری خواندن نیستم و نمی خواهم برای تیم حریف کری ای بخوانم.

روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
وبگردی