برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۵۹۰۰
تاریخ انتشار: ۲۴ شهريور ۱۳۹۵ - ۰۷:۵۴
شاخص‌هاي نگران‌كننده پولي در بهار
در حالي كه بارها به خاطر افزايش نرخ تورم ناشي از اتخاذ سياست‌هاي پولي به دولت هشدار داده ایم برخي فعالان اقتصادي و كارشناسان حامي دولت طي روزهاي اخير تورم 12 تا 13 درصد را به دليل رشد نقدينگي و تا پايان سال پيش‌بيني كرده‌اند.
هشت صبح: در حالي كه بارها به خاطر افزايش نرخ تورم ناشي از اتخاذ سياست‌هاي پولي به دولت هشدار داده ایم برخي فعالان اقتصادي و كارشناسان حامي دولت طي روزهاي اخير تورم 12 تا 13 درصد را به دليل رشد نقدينگي و تا پايان سال پيش‌بيني كرده‌اند.

رئيس اتاق بازرگاني تهران در هجدهمين جلسه هيئت نمايندگان اتاق بازرگاني صنايع و معادن با اشاره به رشد شاخص‌هاي نقدينگي، بدهي بخش دولتي و جذب سپرده در بهار گفت: ممكن است در نيمه دوم سال شاهد تورم دو رقمي باشيم. دو روز پيش نيز سعيد ليلاز شايد با تصور اينكه ركود شديد در بخش تقاضا و اقدامات انتخاباتي دولت مانع رشد تورم در سال پاياني عمر دولت است پيش‌بيني كرده بود  تا پايان امسال نرخ تورم اقتصاد تك‌رقمي خواهد ماند اما افزايش آن تا 12 يا 13 درصد در سال آينده محتمل است كه البته قابل تحمل خواهد بود.  وي رشد نقدينگي را مهم‌ترين عامل افزايش تورم در سال آينده عنوان كرده است.

بنابر اين گزارش، زماني كه روزنامه «جوان» از سال پيش درباره افزايش آمار نقدينگي و رابطه آن با نرخ تورم گزارش تهيه مي‌كرد مقامات بانك مركزي بارها اين افزايش را ناشي از شفاف‌سازي و احتساب نقدينگي دربخشي از بازار پولي عنوان مي‌كردند كه تا كنون زير چتر نظارتي بانك مركزي نرفته بود و از سوي ديگر چون اين رشد نقدينگي توسط بانك مركزي ايجاد نشده بود و اصطلاحاً پول پر‌قدرت به شمار نمي‌رفت لذا آن را تورم‌زا نمي‌دانستند.
با اين حال نشانه‌هاي افزايش تورم در زير پوست سيستم بانك در حال نمود است و اين علائم را به خوبي كارشناسان اقتصادي دريافت كرده‌اند.

   افزايش نرخ سود بين بانكي


شنيده‌هاي خبرنگار «جوان» حاكي است كه نرخ سود بازار بين بانكي در هفته‌هاي اخير از ۱۷ درصد به ۲۲ درصد رسيده است.   اقدامي كه بنا به نوشته‌هاي درج شده در رسانه‌هاي دولتي عاملي براي كاهش نرخ سود تسهيلات بانكي بوده است.

رئيس كانون بانك‌هاي خصوصي نيز افزايش نرخ سود بازار بين بانكي را تأييد كرده و گفته است: اين مسئله دلايل فراواني دارد كه از جمله آنها تشديد نياز بانك‌ها براي ايفاي تعهدات خود در زمينه بنگاه‌هاي زودبازده و اعطاي تسهيلات به ۷ هزار و ۵۰۰ بنگاه اقتصادي است.

كوروش پرويزيان در گفت‌وگو با ايبنا، درباره اينكه آيا نرخ سود بازار بين بانكي همچنان ۱۷ درصد است يا افزايش يافته، گفته است:  در هفته‌هاي اخير رقم سود بازار بين بانكي تا حدودي افزايش يافته است.

مديرعامل بانك پارسيان ادامه داده است:  با توجه به مخاطره افزايش نرخ تورم، سياستگذار پولي ناچار شده است محدوديت‌هايي را در تصميمات انبساطي خود بگيرد. وي البته از اعلام رقم نرخ سود در بازار بين بانكي خودداري كرد.

  افزايش بدهي‌ها‌ي دولتي


اما مسعود خوانساري رئيس اتاق بازرگاني تهران در نشست ديروز خود به مشكلات ديگري نيز اشاره كرده و گفته است:  به‌رغم رشد 4/4 درصدي اقتصادي در بهار امسال هنوز در زمينه نقل و انتقال پول با بانك‌ها در دنيا مشكل داريم.

رئيس اتاق بازرگاني تهران افزود: البته براي ايجاد شعبه 3 بانك ايراني به نام‌هاي پارسيان، سينا و خاورميانه با آلمان توافقاتي انجام شده است.

وي تصريح كرد: در فصل اول سال 95 بدهي بخش دولتي نسبت به اسفند 94 مبلغ 16 هزار ميليارد تومان افزايش يافته است.

رئيس اتاق بازرگاني تهران همچنين بيان داشت: حجم نقدينگي در بهار امسال نسبت به اسفند 94 به ميزان 4/2 درصد رشد داشته است.

خوانساري گفت: در بهار امسال نسبت به اسفند 94 سهم سپرده‌هاي كوتاه‌مدت از نقدينگي كل كشور افزايش داشته و در مقابل سپرده‌هاي بلند‌مدت كاهش يافته است.

وي با بيان اينكه اين سه عامل تا اندازه‌اي نگران‌كننده است، تصريح كرد: ممكن است با اين مسائل در شش ماه دوم سال شاهد افزايش رشد تورم و دو رقمي شدن آن باشيم.

خوانساري با بيان اينكه طبيعتاً بعد از توافق برجام بايد مسير انتقال پول به حالت عادي بازمي‌گشت بيان داشت: بعد از برجام بحث مبارزه با پولشويي و قانون FATF مطرح شد و الحاقيه آن در مجلس شوراي اسلامي به تصويب رسيد.

وي بيان داشت: مجلس الحاقيه آن را در همان سال مورد تأييد و تصويب قرار داد و مسئوليت اجراي قانون بر عهده وزارت امور اقتصادي و دارايي قرار گرفت.  رئيس اتاق بازرگاني تهران با بيان اينكه ايران و كره شمالي بدترين رتبه را در زمينه پولشويي دارند، بيان داشت: اميدواريم هر چه زودتر دولت بحث شفاف‌سازي را انجام دهد و ما بتوانيم رتبه خودمان را در اين زمينه كاهش دهيم و از آن خلاصي يابيم تا با حل اين موضوع بخش خصوصي بتواند سرمايه‌گذاري خارجي را جذب كند.

منبع : روزنامه جوان
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: