برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۵۸۷۷
تاریخ انتشار: ۲۳ شهريور ۱۳۹۵ - ۱۹:۲۴
بانک مرکزی انگلیس روز سه شنبه اعلام کرد که برای اولین بار کار انتشار اسکناس های پلاستیکی ( پلیمری) را که سرآغازی برای از رده خارج کردن اسکناس های کاغذی در این کشور است، با انتشار اسکناس پنج پوندی، آغاز کرده است.
بانک مرکزی انگلیس ( بانک انگلیس) گفته است که کار انتشار اسکناس پلاستیکی پنج پوندی منقش به تصویر 'وینستون چرچیل' نخست وزیر پیشین این کشور، را شروع کرده است و طی یک هفته آینده این اسکناس جدید به دست مردم خواهد رسید.


به گفته منابع بانک مرکزی انگلیس، دستگاه های خودپرداز ( آی تی ام) در شهرهای لندن، منچستر، بیرمنگام، لیدز ، هیل و کاردیف، از جمله اولین دستگاه هایی هستند که این اسکناس جدید را ارائه خواهند داد.

اگرچه بانک مرکزی انگلیس گفته است که در این مرحله تنها 7 درصد از دستگاه های خودپرداز در بریتانیا حاوی این اسکناس جدید خواهند بود.

گفته می شود تاکنون 440 میلیون قطعه اسکناس پلاستیکی 5 پوندی توسط بانک مرکزی انگلیس چاپ شده است .

بانک مرکزی انگلیس پیشتر اعلام کرده بود که به تدریج اسکناس های پلیمری ( پلاستیکی ) پنج ، 10 و 20 پوندی را جانشین اسکناس های کاغذی کنونی خواهد کرد.
براساس گزارش بانک مرکزی انگلیس، اسکناس 10 پوندی منقش به 'جین استون' نویسنده شهیر انگلیسی و خالق اثر 'غرور و تعصب ' نیز در تابستان سال 2017 میلادی جایگزین ده پوندی های کاغذی کنونی خواهد شد.

به گفته این بانک، انتشار اسکناس 20 پوندی پلیمری منقش به 'ژوزف مالور ویلیام تورنر ' نقاش شهیر انگلیسی، نیز قرار است تا قبل از سال 2020 میلادی شروع شود.

در حال حاضر اسکناس 20 پوندی کاغذی منقش به آدام اسمیت اقتصاددان انگلیسی است.
 
'مارک کارنی' رییس بانک مرکزی انگلیس در این خصوص گفته است اسکناس های آینده از جنس پلیمر خواهند بود که ضمن داشتن امنیت بیشتر، تمیزتر و قابل دوام تر هستند.

این بانک در دسامبر سال 2013 میلادی اعلام کرده بود که اسکناس های کاغذی 5 و 10 پوندی پس از ده هفته به بحث گذاشتن و گرفتن نقطه نظرات عمومی، قرار است جای خود را به اسکناس های پلیمری در آینده بدهند.

تغییر اسکناس های فعلی به اسکناس های پلاستیکی به دنبال برنامه تحقیقاتی چندساله صورت گرفته که براساس آن مشخص شده است، اسکناس های پلیمری پاک تر بوده و حدود 2.5 برابر اسکناس های کاغذی طول عمر طولانی تری دارند و جعل آنها نیز مشکل تر است.
این اقدام، نمادین ترین حرکت بانک مرکزی انگلیس پس از چاپ اسکناس های کاغذی از زمان تأسیس خود در سال 1694 میلادی محسوب می شود

اگرچه بانک 'کلاسیدل' در اسکاتلند در مارس 2015 میلادی و بانک دولت محلی ایرلندشمالی در اکتبر سال 1999 میلادی نیز اقدام به چاپ اسکناس های پلیمری 5 پوندی کرده بودند که دارای مشکلات خاص خود بودند و رایج نشدند

بانک کلاسیدل اسکاتلند گفته است که از اواخر ماه جاری میلادی اقدام به انتشار کامل اسکناس های پلاستیکی خواهد کرد.

بانک اسکاتلند و رویال بانک اسکاتلند نیز قرار است در ماه اکتبر، کار انتشار اسکناس های پلاستیکی را شروع کنند.

استرالیا برای اولین بار در جهان به انتشار اسکناس های پلیمری در سال 1988 میلادی اقدام کرد و براساس گزارش های منتشرشده در حال حاضر بیش از 20 کشور از این اسکناس ها استفاده می کنند که از آن جمله می توان به کانادا، سنگاپور، نیوزیلند و مکزیک اشاره کرد.

هر چند کشورهای اروپایی از جمله انگلیس در حال حرکت به سمت استفاده هرچه بیشتر از پول الکترونیکی بجای اسکناس و سکه های رایج هستند .

دولت دانمارک در راستای توسعه پول الکترونیک سال گذشته پیش نویس طرحی را به تصویب رساند که به موجب آن از ژانویه 2016 میلادی بیشتر فروشگاه های آن پول های حقیقی را کنار می گذارند و فقط با پول مجازی یا همان کارت های اعتباری به مردم خدمت رسانی می کنند.

براساس گزارش های منتشرشده سایر مراکز ارائه دهنده خدمات عمومی در دانمارک ازجمله بیمارستان ها، داروخانه ها و اداره پست نیز در حال بررسی چگونگی اجرای این طرح به هستند.

کشورهای حوزه اسکاندیناوی ازجمله نروژ و سوئد نیز در حال فراهم کردن مقدمات اجرای چنین طرح مشابهی هستند .

گفته می شود کشورهای مستقر در حوزه اسکاندیناوی کمتر از 6 درصد پرداخت های مالی خود را وابسته به پول حقیقی انجام می دهند.
منبع: ایرنا
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: