برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۵۸۶۲
تاریخ انتشار: ۲۳ شهريور ۱۳۹۵ - ۱۴:۴۰
به مناسبت فرا رسیدن اعیاد سعید قربان و غدیر، نمایشگاه میراث نبی در جزیره کیش گشایش یافت.
روز پلاس: این نمایشگاه عصر دوشنبه ٢٢شهریور در مركز همايش هاي بين المللي كيش گشايش یافت .

بنابر این گزارش، درنمايشگاه ميراث نبي برای نخستين بار در کشور کوچکترین کتیبه هاي احادیث و عبارات قرآني از جمله کلمه الله، و اسامي و شمايل ائمه اطهار بر روي دانه هاي گندم، ارزن و پر كاه با هنر سوخته نگاري خلق شده است در معرض ديد علاقمندان قرار گرفته است. اين كتيبه ها از جمله آثار استاد مرتضي نداف هنرمند كشورمان است كه با چشم غير مسلح قابل ديدن نيست. اين هنرمند پیشکسوت کشورمان كه از سن ۱۴ سالگی در شهر کاشمر هنر سوخته نگاري را فرا گرفته است در 23 سال گذشته به صورت حرفه ای در زمينه خلق آثار نفيس سوخته نگاری روي چوب و آموزش و احياء اين هنردر كشور فعاليت گسترده اي داشته است.

احاديث پيامبر گرامي اسلام در شان امير المومنين علي (ع) و نقش اين امام بزرگوار در حفظ و بقاء دين مبين اسلام از جمله دست مايه هاي خلق آثار ارزشمند هنري است كه در اين نمايشگاه عرضه شده است. از جمله اين احاديث و روايات مي توان به "يا ابالحسن انت اخي و وزيري"، يا علي انت امام المسلمين" و ان امامكم و وليكم علي ابن ابيطالب" اشاره كرد. 

همچنين در اين نمايشگاه 46 تابلو نفيس از آثار اين هنرمند، با موضوع آيات، احاديث و متون ديني با اسامي پنجره فولاد، میراث نبی، علی قلب زمین، اعجاز، رستگاری، هجر نگار، شفاعت رضوی و معراج پیامبر، گودال قتلگاه، علقمه، حضرت علي اصغر، سقا، به نمايش گذاشته شده است. در اين تابلوها آيات قرآن كريم و احاديث با هنر سوخته نگاری با زيبايي روی چوب حك شده است.

استاد مرتضي نداف كه امكانات مناسب نمايشگاهي جزيره كيش و حمايت سازمان منطقه آزاد كيش از برنامه هاي فرهنگي و مذهبي در اين منطقه را دليل علاقمندي خود به برگزاري اين نمايشگاه در جزيره كيش عنوان كرد با تشكر از حمايت مسئولان سازمان در راستاي برگزاري هرچه با شكوهتر نمايشگاه ميراث نبي گفت: برگزاري نمايشگاه هاي هنري فرصت معرفي و عرضه هنرهاي اصيل ايراني را به جوانان و آينده سازان ايران اسلامي فراهم مي كند. من نيز اعتقاد دارم آموزش، زکات دانش و علم است و از اينرو همواره تلاش مي كنم تا در فرصت هايي كه با برگزاري نمايشگاه هاي هنري فراهم مي شود اين هنرسنتی را كه با فرهنگ غني ديني ما عجين شده است به نسل جوان و آينده سازان كشور معرفي كنم تا  انگيزه ياد گيري اين مهارت ها در آنان بوجود آمده و تقويت شود و با توجه به اينكه هنر سوخته نگاري  متاسفانه به دست فراموشي سپرده شده بود آموزش اين هنر در حفظ و احياء آن اهميت فراواني دارد.

وي افزود: آموزش هنر به جوانان هر كشور و انتقال آن به نسل هاي آينده رمز پايداري و ماندگاري آن است و من اميدوارم در جزيره كيش كه گردشگران استانهاي مختلف نيز حضور دارند برگزاري اين نمايشگاه به طور همزمان هنر سوخته نگاري آيات و احاديث را به شمار گسترده اي از جوانان كشور و همچنين گردشگران خارجي معرفي كند.

نداف همچنين در خصوص انتخاب چوب به عنوان پايه اصلي كار و اجراي طرح هاي مختلف به روش سوخته نگاري گفت: دليلي انتخاب چوب براي سوخته نگاري اين بود كه چوب با ماهيت طبيعي و ظرافت های خاصي كه در بافت خود دارد در زمان کار من را دقیقا به هدف می رساند و از اجراي طرحها بر روي چوب رضايت بيشتري دارم.

 لازم به ذكر است هنر سوخته نگاری از جمله هنرهای بسیار قدیمی و باستانی است که در چند سال گذشته با قوت بيشتري احياء شده است.

نمایشگاه میراث نبی نا ٣٠ شهریور جهت بازدید هنر دوستان در مرکز همایش های بین المللی کیش بر پا است, و علاقمندان مي توانند از ساعت 18 تا 22  از اين نمايشگاه به طور رايگان بازديد كنند.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
وبگردی
پربیننده ها