برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۵۸۱۹
تاریخ انتشار: ۲۱ شهريور ۱۳۹۵ - ۲۰:۲۴
میزان به نقل از جمشید مغازه ای نوشت: شیرینی و شکلات خارجی که به صورت قاچاق وارد کشور می شود در فروشگاه های زنجیره ای و هایپرمارکت ها به فروش می رسد.
بر شکلات و شیرینی که به صورت قاچاق وارد کشور می شود، نظارتی وجود ندارد. توصیه می کنیم این کالاها را از فروشگاه های زنجیره ای و هایپرمارکت ها جمع آوری کنند چرا که آنها قاچاق هستند و به صورت غیر رسمی وارد کشور می شود.


وی با اشاره به اینکه تولیدات شیرینی و شکلات کشور در مجموع یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن است، بیان داشت: ایران به ۶۶ کشور در دنیا شیرینی و شکلات صادر می کند و نسبت به مقداری که در کشور تولید می شود، در حدود ۲۰۰ الی ۳۰۰ هزار تن صادر می شود.

وی در خصوص کم بودن مقدار صادرات شیرینی و شکلات یادآور شد: در سال های گذشته صادرات به کشورهای اطراف منطقه بوده است، ولی الان بخاطر مسائل سیاسی و حاشیه ای این صادرات کاهش یافته است.

دبیر انجمن شیرینی و شکلات کشور با اظهار اینکه به دنبال صادرات شیرینی و شکلات به کشورهای اروپایی هستیم، تصریح کرد: رقابت میان کشورهای اروپایی سنگین است و این مسئله زمان بر است و دارای زحمت فراوان است تا بتوانیم به حد نرمال واقعی برسیم.

وی در خصوص واردات شکلات، کشور را مستلزم فرهنگ سازی در این رابطه دانست و گفت: اصولا ما فرهنگ خارجی پسندی داریم و این موضوع در رابطه با شکلات هم صادق است. از طرفی این مواد به صورت قاچاق وارد کشور می شود و نظارتی وجود ندارد.

مغازه ای با ذکر اینکه تعرفه شکلات و شیرینی در حدود ۶۰ الی ۷۰ درصد است، اظهار کرد: ورود شیرینی و شکلات با این تعرفه آزاد است اما با این قیمت هایی که این اقلام را در فروشگاه ها می بینیم، این کالاها قاچاق است چراکه قیمت شکلات و شیرینی وارداتی با این تعرفه ها خیلی بالاتر از این مقدار است.

وی در خصوص تاثیر مواد اولیه شیرینی و شکلات در رقابت با برندهای دیگر، بیان کرد: هزینه های تولید بالا است و با بالا رفتن قیمت ها ما در رقابت تنگاتنگ با برندهای کشورهای دیگر دچار مشکل هستیم و باید به دنبال تسهیل این قیمت ها باشیم.

دبیر انجمن شیرینی و شکلات کشور به ارز آوری این حوزه اشاره کرد و گفت: ‌در سال در حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیون دلار در وضعیت فعلی صادرات داریم.

منبع:میزان
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
وبگردی
پربیننده ها