برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۵۸۱۱
تاریخ انتشار: ۲۱ شهريور ۱۳۹۵ - ۱۸:۴۰
عضو مجلس خبرگان رهبری گفت:‌ فاجعه منا هرچند به دلیل سوءمدیریت و بی‌کفایتی آل سعود در امور حج بوده باشد اما مسأله مهمتر جرم‌ بودن این فاجعه است که نباید به راحتی از کنار آن گذشت.
آیت‌الله سید محمود هاشمی شاهرودی در نخستین جلسه درس خارج فقه خود با اشاره به سالروز فاجعه خونین منا اظهار کرد: شروع سال تحصیلی امسال مصادف شده است با سالگرد فاجعه خونین منا، فاجعه‌ای که دل هر مؤمن و هر انسانی را می‌سوزاند.

وی ادامه داد: این فاجعه در تاریخ اسلام بی‌نظیر است؛ بیش از ۷ هزار مؤمن ضیوف‌الرحمن در حال احرام، در حال انجام وظیفه حج، در حرم امن الهی و با لب تشنه در حال ذکر با خدا، این گونه و با فجیع‌ترین وضع، به شهادت رسیدند؛ فاجعه‌ای که دل همه امت اسلامی به درد آورد.

استاد درس خارج حوزه علمیه قم با قدردانی از مواضع اصولی و صریح و کوبنده رهبر معظم انقلاب، فرمایشات رهبری را در بیداری هرچه بیشتر امت اسلامی بسیار مؤثر دانست و بر ضرورت اتخاذ چنین رویکردی در عرصه دیپلماسی کشور تأکید کرد.

آیت‌الله شاهرودی افزود: رژیم خبیث سعودی در حالی که راه حج ـ که مهمترین مناسک اجتماعی اسلام است ـ را بر مسلمانان کشورهای غیر همسو با عربستان در عرصه سیاسی نظیر ایران و سوریه و یمن می‌بندند، با وقاحت تمام ایران را به خاطر برپایی مناسک برائت از مشرکین که ریشه در قرآن و سنت نبوی دارد، متهم به سیاسی کردن حج می‌کند.

وی با ابراز تأسف از عدم توجه شایان دولتمردان میهن اسلامی‌مان به فاجعه منا تأکید کرد: فاجعه منا هرچند به دلیل سوءمدیریت و بی‌کفایتی آل سعود در امور حج بوده باشد اما مسأله مهمتر جرم‌ بودن این فاجعه است که نباید به راحتی از کنار آن گذشت.

این عضو مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: توقع از مسؤولان کشور این بوده و هست که  تنها نباید مسائلی از جمله دیه و جبران خسارت را مطرح کنند بلکه باید مجرم بودن این رژیم سفاک را به طور علنی به گوش مجامع بین‌المللی برسانند.

آیت‌الله هاشمی شاهرودی تصریح کرد: مطرح کردن مسائلی نظیر دیه از سوی مسئولان ما نظیر آن است که حضرت امام سجاد علیه‌السلام و حضرت  زینب سلام‌الله علیها بعد از واقعه عاشورا به دنبال دریافت دیه سید‌الشهداء و سایر شهیدان کربلا بیفتند در حالی که امام زین العابدین و عقیلة العرب نقاب از چهره پلید بنی امیه برداشته و جامعه را و جهان اسلام آن  روز را از ذات فاسد آنها با خبر کردند.

وی ادامه داد: در پیام مهم رهبر انقلاب، فرازهای مهمی خطاب به جهان اسلام وجود دارد که در هر فراز، یک سیاست اسلامی‌، یک روشنگری اسلامی و دینی وجود دارد که می بایست این فرازها باز شود؛ اگر  به این فرازها دقت شود و درست مورد تبیین قرار گیرد بسیاری از این فتنه‌ها در جهان اسلام از بین می‌رود.

استاد درس خارج حوزه علمیه قم  در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: حادثه منا اینگونه که در بیانات معمولی مطرح می‌شود، تنها یک سوءمدیریت نیست و نبوده بلکه یک جرم آشکار و صریح از نظر فقهی و حقوقی است؛ یک قتل عمد نسبت به این مجموعه ای که کشته و شهید شدند، اتفاق افتاده است البته این تشکیلات رژیم آل سعود سوء مدیریت هم دارد، بی‌کفایتی در اداره امور حج هر سال پیداست، کیفیت برخورد با حجاج، محدودیت و فشارهایی که بر حجاج وارد می-شود، خیلی از این ها به جهت خوی استکباری و خوی تحقیر دیگران، عدم احترام به حقوق دیگران است که از تکفیری بودن این رژیم سرچشمه می‌گیرد ولی تنها سوء مدیریت نیست بلکه این یک جرم است، جرم قتل عمد.

آیت‌الله هاشمی شاهرودی در اثبات قتل عمد بودن جنایت آل سعود در منا خاطرنشان کرد: قتل عمد سه حالت دارد؛ یک نوع قتل عمد مباشری است، مستقیم یک کسی عمداً می‌آید روبه‌روی طرف، طرف را عمداً، عالماً و عامداً می‌کشد، این یک نوع قتل عمد روشن است، قتلی که این رژیم پلید و خبیث در سال شصت و شش با حجاج ایرانی در آن راهپیمایی برائت در مکه انجام داد از این نوع بود، دستور دادند با تیر ضیوف الرحمن را کشتند؛ از بالای پل، روی آنها سنگ انداختند و آنها را کشتند، اینها قتل عمد مباشری است؛ که امام راحل (ره) برآشفتند و فرمودند: از هر چه بگذریم از این رژیم منحوس، این جنایات بزرگ نمی‌شود گذشت و حج تا مدت سه سال تعطیل شد.

وی ادامه داد: نوع دیگر قتل عمد، قتل بالتسبیب است؛ کسی کاری کند، عالماً عامداً مسبب کشته شدن کسی باشد؛ چاهی بکند در مسیر کسی که او در آن چاه بیفتد و بمیرد.

این عضو مجلس خبرگان رهبری در تبیین نوع سوم قتل عمد عنوان کرد: این نوع از قتل در جایی است که شخصی کاری را باید می‌کرده ولی انجام نداده است، همانند مادری که عمداً به فرزند خود شیر ندهد تا او از بین برود؛ حال در فاجعه منا اگر بپذیریم از نوع قتل عمد مورد نخست نبوده است حتماً مورد دوم و سوم را شامل می‌شود چرا که این رژیم منحوس با سد کردن راه حجاج، مورد دوم از بحث و با خودداری از کمک‌رسانی به حجاج مصدوم این حادثه بزرگ مورد سوم از بحث را به صورت واضح مرتکب شده است.

آیت‌الله هاشمی شاهرودی تاکید کرد: رژیم آل سعود امروز در جهان، سردمدار تکفیر است و در کل جهان اسلام ایجاد فتنه و آتش‌افرزوی می‌کند.

وی ادامه داد: رژیم آل سعود مزدوری است  که به نیابت از آمریکا، اسرائیل، انگلیس و نظام سلطه در منطقه فعالیت کرده و تلاش می‌کند با مقابله بر ضد ایران، از گسترش موج اسلام خواهی و بیداری اسلامی بکاهد؛ ما باید ابتدا متوجه باشیم که با چه رژیمی روبرو هستیم، سپس از حسن همجواری صحبت کنیم!

این عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره بر ظرفیتهای درونی وهابیت برای پیشبرد اهداف شوم استکبار گفت: این رژیم امروز بدتر از خود آمریکا و اسراییل نقش آنها را در منقطه بازی می‌کند و البته آنها هم حمایت و کمک می‌کنند.

آیت الله هاشمی شاهرودی تصریح کرد:عربستان سعودی با دیپلماسی قوی ایران را در جهان به عنوان یک کشور حامی تروریسیم، معرفی می‌کند؛ چرا ما با این همه مستندات، نسبت به جنایات عربستان سکوت می‌کنیم!!؟ یا صحبتهای بسیار لغو و مسالمت آمیز به زبان می‌آوریم؟ چرا باید صحبت از حسن همجواری بکنیم؟ عربستان سعودی دشمن اسلام است!

وی با بیان اینکه آل سعود در سمینارهای بزرگ از جمله کنفرانس اسلامی استانبول و اتحادیه عرب دروغهای زیادی علیه ایران مطرح می‌کند عنوان کرد: ما نیز باید اسناد و مدارک جرم بزرگ آل سعود را افشا کنیم و قتل و جنایت آنها را به جهانیان نشان دهیم چرا که آنان کاری با حجاج بیت الله الحرام کردند که هیچ انسانی حتی با حیوانات اینگونه رفتار نمی‌کند؛ آنها بر سر جنازه‌های نیمه‌جان ایستاده و می‌خندیدند و برخی را قبل از جان دادن دفن کرده یا در سردخانه‌ها گذاشتند تا تلف شوند.

استاد درس خارج حوزه علمیه قم  با تأکید دوباره بر ضعف دستگاه دیپلماسی کشور خاطر نشان کرد: آل سعود در حال تدارک سمینار بزرگی در اروپا علیه نظام جمهوری اسلامی است، حال در این زمان مسؤولان کشور ما مسأله حسن همجواری را مطرح می‌کنند؛ آیا می‌توان با این رژیمی که سردمدار تکفیر، فتنه و آتش افروزی در جهان اسلام است حسن همجواری داشت؟

وی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران چگونه با آل سعود کنار بیاید در حالی که این رژیم سفاک در حال احیای ارگان تروریستی مرده‌ای همچون سازمان مجاهدین خلق است تا از این گروه بر ضد جمهوری اسلامی ایران استفاده کند؛ در حالی که همین گروه مجاهدین خلق در زمان صدام رابطه خوبی با عربستان نداشت؛ عربستان تمام امکانات خود را به کار بسته تا فکر تکفیر را در جهان تقویت کند و از هیچ تلاشی در این راه فروگذار نکرده است بنابراین امکان کنار آمدن با این رژیم وجود ندارد.


منبع:ایلنا
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: