برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۵۶۸۲
تاریخ انتشار: ۱۸ شهريور ۱۳۹۵ - ۰۹:۱۲
گروههای مسلح چندی قبل دست به یورشی زدند که آن را حماسه بزرگ حلب خواندند اما با گذشت مدت کوتاهی نه تنها پیشرفتی نداشتند بلکه از معرکه گریختند و زمینه را برای پیشروی ارتش سوریه فراهم ساختند.

خبرگزاری مهر: استان حلب در شمال سوریه از اهمیت زیادی در سرنوشت جنگ در سوریه برخوردار است. طرفهای درگیر در سوریه به خوبی از این موضوع آگاه هستند و از این رو، همه با تمام توان وارد عمل شده اند. در اهمیت استراتژیک شهر حلب؛ ناظران امور بر این باورند که حل بحران حلب به مثابه حل بحران سوریه است.

حدود یک ماه و چند روز قبل ارتش سوریه در محور جاده کاستیلو و جنوب غرب حلب پیشروی های گسترده ای داشت و موفق به محاصره کامل گروههای مسلح در شرق حلب شد.

در این هنگام بود که گروههای مسلح و حامیان آنها دست به تلاش مذبوحانه ای زدند. گروههای مسلح در همین زمان با حمایت خارجی عملیات موسوم به حماسه بزرگ حلب را شروع کردند.

آنگونه که دست اندرکاران این عملیات اعلام کرده بودند باید طی ۱۰ مرحله اهدافی محقق می شد. گروههای مسلح از مناطق مختلف از جمله ادلب برای شکستن محاصره شرق حلب جمع شدند و با انواع سلاحها دست به یورش گسترده زدند.

در واقع اتاق عملیات حامیان گروههای مسلح، شمار زیادی از افراد مسلح را تجهیز و روانه جبهه های جنوب حلب کردند. تاکتیکی که تروریستها در جنوب حلب به کار گرفتند حملات موج وار متوالی بود به این ترتیب که موجی از  انغماسیون(در حقیقت همان انتحاری است با این  تفاوت که تروریست انغماسی علاوه بر بستن کمربند انفجاری، سلاح به دست می‌گیرد و پس از پایان یافتن گلوله‌هایش، خود را منفجر می‌کند) و عوامل انتحاری و خودروهای بمبگذاری شده به راه افتاد که مواضع ارتش سوریه و همپیمانان آنها را به ویژه در اطراف دانشکده های امور تسلیحات و توپخانه و راموسه هدف قرار داد.

در مقابل این موج سنگین از حملات ارتش سوریه تغییر تاکتیک داد و به مواضع مستحکم تر بازگشت به این ترتیب که برخی مناطق را واگذار کرد تا در مواضع و خطوط دفاعی قوی مستقر شود و جنگ را دنبال کند. در واقع این تاکتیک سبب می شد که نیروی هوایی و توپخانه قدرت مانور داشته باشد و اسیر حربه گروههای مسلح و اتاق عملیات آنها نشود.

با این تاکتیک موثر، زمینه برای فعالیت نیروی هوایی روسیه و سوریه و توپخانه فراهم شد. گروههای مسلح که موفق به تسلط بر دانشکده های نظامی مذکور شده بود موفق شدند که باریکی ۹۰۰ متری بگشایند تا گروههای یورش برنده بتوانند با گروههایی که در داخل جبهه شیخ سعید بودند به هم ملحق شوند.

باریکه ای که گروههای مسلح ایجاد کردند به مثابه پیروزی معنوی برای آنها محسوب می شد و استفاده رسانه ای زیادی از آن کردند. العربیه و الجزیره و دیگر رسانه های حامی گروههای مسلح با آب و تاب فراوان این موفقیتهای حباب گونه گروههای مسلح را پوشش دادند. اما معبری که گروههای مسلح ایجاد کردند زیاد به کار آنها نیامد زیرا به شدت زیر آتش سنگین ارتش سوریه قرار گرفت.

علاوه بر حملات هوایی و توپخانه ای سنگین ضد مواضع گروههای مسلح در جنوب حلب، نیروی زمینی نیز آرام آرام ابتکار عمل را در دست گرفت و پس از تسلط بر برخی تپه ها و مواضع استراتژیک در ام القرع و مناطق دیگر به دانشکده های نظامی مشرف شد و سرانجام موفق شد که دانشکده امور تسلیحات، توپخانه و مرکز هوایی را به کنترل خود در آورد.

در واقع از زمانی که گروههای مسلح موفق به گشودن معبر باریکی در جنوب حلب شده بودند تا زمانی که ارتش سوریه موفق به بستن کامل این روزنه شد؛ نوعی جنگ و گریز میان ارتش سوریه و گروههای مسلح در جریان بود.

آخرین تقلای گروههای مسلح و حامیان آنها و آماده کردن ۱۰۰ فرد مسلح خارجی هم موثر نیفتاد و ارتش سوریه و همپیمانان آنها، معبر را بستند و شرق حلب را به محاصره مجدد خود درآوردند.

ارتش سوریه به دنبال آن به پیشروی به سوی المشرفه و مدرسه حکمت ادامه می دهند. نیروهای سرهنگ سهیل الحسن در این عملیات نقش موثری ایفا می کنند. ارتش سوریه با روحیه ای که به دست آورده، بر دامنه عملیات خود افزوده است و به پیشروی ادامه می دهد.

دستاوردهای ارتش سوریه شوک بزرگ به گروههای مسلح و حامیان آنها

آن همه هیاهو و سر و صدای زیادی که گروههای مسلح به پا کرده بودند اینک فرو خوابیده است.

دستاورد گروههای مسلح هزاران بیش از ۱۳۰۰ کشته برای این گروهها به ارمغان آورد که در میان آنها بیش از ۴۰ نفر مسئول و سرکرده نظامی هستند.

این دستاورد ارتش سوریه و همپیمانان آن، گروههای مسلح و رسانه های وابسته و حامیان آنها را به شوک فرو برد و همگی اعم از خود گروههای مسلح و رسانه های وابسته به آنها به این شکست اذعان کردند.

آنها هم اینک یکدیگر را مسبب شکست اعلام می کنند و هر یک سعی می کند که تقصیر را بر گردن دیگری بیاندازد.

آنچه اتاق عملیات مرکزی گروههای مسلح نامیده می شود از فرار افراد وابسته به جیش الفتح از دانشکده توپخانه شوکه شده است. برخی از گروهها کوشیده اند که علت شکست را به آتش سنگین ارتش سوریه و همپیمانان مرتبط کنند و برخی دیگر نیز گروه موسوم به جیش الحر(ارتش آزاد سوریه) را مسبب معرفی می کنند. آنها بر این باورند که حضور ارتش آزاد در جنگ با داعش و کُردها در منطقه جرابلس در حومه شمال شرقی حلب علت این شکست است.

ارتش سوریه از زمانی که دانشکده ها را از دست داد و به شکل تاکتیکی عقب نشینی کرد، هرگز دست از عملیات بر نداشت. گروههای مسلح که سرمست از یک پیروزی اندک بودند؛ سودای فتح کامل حلب را در سر داشتند اما در حال حاضر ورق برگشته است.

نیروهای سرهنگ سهیل الحسن هنگامی که از تپه القرع به سوی دانشکده امور تسلیحات حرکت کردند، مصمم بودند که دست خالی باز نگردند و این مهم با فتح دانشکده عملی شد و گروههای مسلح به هر اندازه تلاش کردند که این دانشکده را پس بگیرند کاری از پیش نبردند.

اهمیت دستاوردهای ارتش سوریه

-ارتش سوریه معادلات شمال سوریه را بر هم زد. در واقع بر خلاف آتش بسی که در فوریه گذشته مانع از اتمام عملیات از سوی نیروهای سوری شد این بار این تحولات میدانی بود که بر تلاش های سیاسی تاثیرگذار بود. قبل از دستاوردهای ارتش سوریه، بحثهایی درباره توافق روسیه و آمریکا درباره حلب شد و «مایکل راتنی» نماینده آمریکا در مذاکرات سوریه از نزدیک بودن توافق درباره حلب سخن گفت و اینکه ارتش سوریه از جاده کاستیلو که گروههای مسلح در شرق حلب از آن به عنوان جاده امدادرسانی استفاده می کنند عقب نشینی می کند. اما ارتش سوریه معادله را به گونه ای دیگر رقم زد.

-پایان غوغا سالاری و رجز خوانی عبدالله المحیسنی دست پرورده سعودی ها که سودای فتح کامل حلب را در سر داشت. ارتش سوریه در واقع با این دستاورد، گروههای مسلح و حامیان آنها را در سکوت فرو برد. رسانه های وابسته به گروههای مسلح از جمله الجزیره و العربیه به شکست آنها اذعان کردند.

-هلاکت دهها نفر از افراد مسلح و فرار شماری دیگر.

-ایجاد شکاف در میان گروههای مسلح و متهم کردن یکدیگر. دست خالی برگشتن از نبردی که برای آن هیاهوی بسیار به راه انداخته بودند. گروههای مسلح دچار تشتت شدند.

-پایانی بر آنچه حماسه بزرگ حلب نامیده می شد و بسته شدن روزنه و معبری که گروههای مسلح برای آن تلفات سنگینی داده بودند.

-خارج شدن برگه ای که تروریستها قصد بهره برداری از آن را داشتند. در واقع حامیان تروریستها از این خرسند بودند که در جبهه های جنوب حلب با همان اندک موفقیت می توانند به چانه زنی سیاسی بپردازند.

-روحیه مضاعف نیروهای ارتش سوریه و همپیمانان آنها. ارتش سوریه به دنبال پیروزی های جدید و حرکت به سوی شرق حلب برای خارج کردن آن از کنترل گروههای مسلح بر می آید.

-تاکتیک موثر و استفاده ارتش سوریه از فرصت خالی شدن جبهه جنوبی حلب از گروههای مسلح و شرکت این گروهها در جبهه شمال حلب ضد داعش و کردها. آنکارا هم بدون شک گمان نمی کرد که ارتش سوریه و همپیمانان آنها در اندک زمان ممکن بتوانند ضربه کاری به گروههای مسلح وارد کنند.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: