برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۵۵۷۲
تاریخ انتشار: ۱۴ شهريور ۱۳۹۵ - ۰۸:۲۴
دولت در حالی قراردادهای جدید نفتی را امنیتی و محرمانه کرده که بنابر ادعای خودش پس از طرح انتقادات منتقدان، 150 اشکال را اصلاح کرده است.
روزنامه کیهان: دکتر احمد توکلی در مصاحبه با نسیم زنجان و در پاسخ به این سؤال که عده‌ای معتقدند قراردادهای نفتی به علت ایجاد حساسیت برای مردم و رسانه‌ها بایستی به صورت غیرعلنی پیگیری شود تصریح کرد: قراردادهای نفتی مسئله بسیار مهمی است و سؤال این است که آیا وقتی مسئله‌ای مهم شد مردم نباید بدانند؟
 
نماینده مردم تهران در مجلس نهم ادامه داد: این بحث بسیار بی‌پایه است که بگوییم چون مسئله مهم شد پس بایستی حق دانستن از مردم سلب شود و چون مردم نسبت به این قراردادها حساس هستند، دغدغه دارند و به سرنوشت آن‌ها مربوط می‌شود، پس بهتر است که ناراحت نشوند.
 
توکلی خاطرنشان کرد: وقتی قرار است قراردادهای نفتی طوری نوشته شود که سالها خارجی‌ها را در کشور میخکوب کند و تمام ظرفیت کشور را در صنعت نفت مضمحل سازد، چطور مردم نباید حساس باشند؟ مردم به حق دغدغه قراردادهای نفتی را دارند؛ زیرا این قراردادها طوری تنظیم شده است که خطراتی را برای کشور فراهم خواهد آورد.
 
عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی تهران در پاسخ به این پرسش که عده‌ای معتقدند جلسات غیرعلنی پیرامون مسائل امنیتی است و حساسیت‌های به وجود آمده در رابطه با قراردادهای نفتی نیز، موضوع را امنیتی ساخته است تأکید کرد: چه کسی گفته که فروش نفت مسئله امنیتی است؟
 
توکلی افزود: این قراردادها سه بار نیاز به اصلاح داشته است و اگر حساسیت‌ها به وجود نمی‌آمد و مشکلات این مصوبه علنی نمی‌شد، به همان شکل بدتر اجرایی می‌گردید. دولت به فرض این که صحیح گفته باشد، 150 اشکال ریز و درشت منتقدین را نسبت به این قراردادها پذیرفته و اصلاح کرده است.
 
توکلی خاطرنشان کرد: اگر منتقدین دخالت نمی‌کردند 150 اشکال مختلف اجرایی می‌شد و بایستی پرسید که آیا این به نفع مردم بود؟
 
وی افزود: آیا ایران از نیجریه پایین‌تر است که متن قراردادهای نفتی خود را بر روی سایت قرار می‌دهد و برای اینکه اتهام را از مسئولین رفع کنند و سوء استفاده نشود و فسادی پیدا نشود، قراردادهای مناقصاتی به صورت زنده از تلویزیون پخش می‌شود؟
 
توکلی خاطرنشان کرد: افرادی که صحبت از غیرعلنی شدن می‌زنند به تصوراتی که خود بدان اعتراف دارند نیز عمل نمی‌کنند؛ چرا که می‌گویند دانستن حق مردم است ولی خودشان به دنبال مقابله با این حق مردم هستند.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: