برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۵۵۷
تاریخ انتشار: ۰۶ مهر ۱۳۹۲ - ۱۴:۳۹
صباح زنگنه و مهدی مطهرنیا در گفت‌وگو با "هشت صبح"
تحلیلگران می‌گویند: روسای هر دو کشور با احترام خواهان مدیریت و تفاهم هستند و این حق هر دو ملت است، در این چارچوب نکوداشت آغاز زمینه ساز ارتباط معنادار بین ایران و امریکا در قرن 21 میلادی بین دو قدرت بزرگ بین‌المللی و منطقه‌ای می‌باشد.
صباح زنگنههشت صبح: سفر پنج روزه روحانی به نیویورک بالاخره تمام شد و وی به کشور بازگشت؛ این دوره از اجلاس سالیانه سازمان ملل برای ایران تاریخی و دستاوردهایش کم نظیر بود.

صباح زنگنه تحلیلگر مسائل بین المللی در این باره به خبرنگار هشت صبح می‌گوید: به نظر من تلفنی که صورت گرفت علاقمندی دولت باراک اوباما و شخص اوباما را برای رسیدن به یک نتیجه واحد در مسائل بین المللی و هسته‌ای ایران نشان می‌دهد.

وی ادامه داد: تماس تلفنی در دقایق آخر تاکید مضاعفی بر زمینه آب کردن یخ‌های روابط بین دو کشور محسوب می‌شود اما همچنان که روحانی و اوباما مطرح کردند این اقدامات، اقداماتی بسیار مقدماتی است.

زنگنه درباره دیدار مجدد روحانی و اوباما اشاره کرد و افزود: با توجه به اینکه دو رییس جمهور به وزاری امور خارجه خود ماموریت هماهنگی‌های اولیه را داده اند باید زمینه مناسب را ظریف و کری ایجاد کنند تا این دیدار صورت بگیرد که به نظر من به این زودی‌ها نیست.

مهدی مطهرنیامهدی مطهرنیا تحلیلگر مسائل امریکا و خارومیانه نیز درباره تماس تلفنی بارک اوباما و حسن روحانی به خبرنگار "هشت صبح" اظهار داشت: این تماس تلفنی نقطه عطفی در روابط خارجی ایران و امریکا است، وقتی می‌گویم روابط خارجی یعنی برآیند دو سوی که این دو کشور تلاش بر آن دارند تا سوءتفاهم‌های ایجاد شده در چارچوب معین از بین برود.

وی ادامه داد: روسای هر دو کشور با احترام خواهان مدیریت و تفاهم هستند و این حق هر دو ملت است، در این چارچوب نکوداشت آغاز زمینه ساز ارتباط معنادار بین ایران و امریکا در قرن 21 میلادی بین دو قدرت بزرگ بین‌المللی و منطقه‌ای می‌باشد.


روحانی پیش از سفر به نیویورک با آزادی چند تن از زندانیان سیاسی تهران را به مقصد آمریکا ترک کرد و روحانی قبل از سفرش به تهران با گفت و گوی 20 دقیقه ای تلفنی با باراک اوباما هتل پلازا را به مقصد تهران ترک کرد، تلفنی که در دقیقه های اخر اتفاق افتاد و توانست  بعد از 35 سال یخ روابط را اب کند.

این دوره سفر به نیویورک از تفاوت های خاصی برخوردار بود که حتی تحلیلگران داخلی و خارجی بر این اعتقاد بودند که سفری متفاوت و به دور از هر گونه حاشیه های که روابط دو طرف را به خطر بیاندازد پیش بینی می کردند و حتی بر این باور بودند که دیداری در راهروهای سازمان اجلاس بین باراک اوباما و حسن روحانی صورت میگیرد ولی بر این باور نبودند دیدار چهره به چهره منجر به ارتباط دیجیتال میان این دو رییس جمهور می شود.

عصر پنج شنبه و اولین دیدار وزرای خارجه ایران و آمریکا بعد از سی و اندی سالی که از انقلاب می گذرد، تا حدودی فضای متفاوتی را ایجاد کرد. در نهایت هنگامی که حسن روحانی با اسکورت ویژه آمریکایی ها راهی فرودگاه جان اف کندی بود، تلفن اتومبیل اسکورت حامل رئیس جمهور ایران به صدا درآمد و آن سوی خط هم کسی نبود جز باراک حسین اوبامای آمریکایی. 

آنچه زمینه گفت و گوی دو رئیس جمهور ایران و آمریکا را پدید آورد، فضای مثبت طرفین در اظهار نظرهای چند روز گذشته بود. حسن روحانی، از رویکرد مثبت آمریکایی ها گفت و از امیدش به آینده و در آن سوی میدان هم اوباما عنان کار را خود به دست گرفت و از احترامش به حقوق ایرانیان و بخصوص حق هسته ای. 

اگرچه هنوز اتفاق مهمی در روابط ایران و آمریکا روی نداده و آنچه رسانه‌ها گفته اند در حد توافق بر سر حل موضوع هسته‌ای و ماموریت دو رئیس جمهور به جان کری و محمدجواد ظریف بوده است، اما نمی توان از بازیگران دیگر نیز گذشت. 

- در مکالمه تلفنی، دو رئیس جمهور، اراده سیاسی خود برای حل سریع مساله هسته‌ای را ابراز داشتند

- اوباما به رئیس جمهور ایران گفته است: من احترام خود به شما و مردم ایران را ابراز می‌دارم. معتقدم که روابط بین ایران و ایالات متحده، تاثیر عمیقی بر منطقه خواهد داشت. اگر ما بتوانیم در موضوع هسته‌ای به پیشرفت دست یابیم، مسائل دیگر و از جمله سوریه به نحو مثبتی تاثیر خواهد پذیرفت.

روحانی به اوباما گفته است: در موضوع هسته‌ای به شرط وجود اراده سیاسی، راهی سریع برای حل مساله وجود دارد. ما در مورد آن چه از 5+1 و به طور خاص دولت شما در هفته‌های آینده خواهیم دید، امیدواریم. من تشکر خود از مهمان نوازی و تماس تلفنی شما را ابراز می‌دارم. روز خوبی داشته باشید آقای رئیس جمهور

- اوباما به روحانی: متشکرم، خداحافظ

به نوشته روحانی، اوباما برای او آرزوی سفری خوش داشته و بابت ترافیک نیویورک عذرخواهی کرده است.

ولی سوزان رایس مشاور امنیتی باراک اوباما تلفن صورت گرفته را از طرفی حسن روحانی دانست که در برنامه جی پی اس که از شبکه سی ان ان گفت و گو کرد اظهار داشت: فکر می کنم بسیاری از مردم بدانند که ما در اوایل هفته تمایل خود را به دیدار مختصر غیر رسمی در زمان حضور باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا در نیویورک در مجمع عمومی سازمان ملل متحد نشان دادیم. درحالیکه ما در قبال این مسئله موضعی باز داشتیم ایرانی ها نشان دادند که این مسئله برای آنها پیچیده است پس چنین دیداری صورت نگرفت. ولی امروز (جمعه به وقت آمریکا) در کمال تجعب از طرف آنها با ما تماس گرفته و اعلام شد که رئیس جمهور روحانی تمایل دارد درحالیکه می خواهد از نیویورک خارج شود از طریق تلفن با رئیس جمهور اوباما صحبت کند. ما هم توانستیم تماس بگیریم و دراین دیدار گفت وگویی سازنده انجام شد، ولی برعکس تمامی تحلیلگران خارجی براین باور هستند که باراک اوباما تمایل نشان داده و پیشقدم این ارتباط مخابراتی شخص رییس جمهور ایالات متحده آمریکا مردی قدبلند سیاه پوست است 

تلفن دقیقه نود اوباما و روحانی سر و صداهای را ایجاد کرد از جمله عبدالله گل رئیس جمهور ترکیه : از شنیدن خبر گفت و گوی تلفنی اوباما و روحانی خوشحال شدم. مدت های مدیدی است که مشوق انجام چنین دیالوگی بودم. امیدوارم این گفت و گو سرآغاز خوبی باشد
روزنامه وانشگتن تایمز : این اولین تماس تلفنی روسای جمهور ایران و آمریکا از زمان رئیس جمهور کارتر بوده است.

سایت یدیعوت آحارنوت اسرائیل: این تماس تلفنی در 30 سال اخیر بی سابقه بوده است.

خبرگزاری فرانسه: اولین تماس تلفنی غافلگیرکننده بین اوباما و روحانی نه تنها یک لحظه دراماتیک در روابط تهران- واشنگتن بلکه یک لحظه دراماتیک در دیپلماسی دیجیتال هم بود.
منبع: هشت صبح
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: