برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۵۵۵۹
تاریخ انتشار: ۱۳ شهريور ۱۳۹۵ - ۱۵:۰۳
میزگرد تخصصی بررسی قراردادهای نفتی جدید با حضور کارشناسان این حوزه برگزار شد.
خبرگزاری دانشجو: میزگرد تخصصی بررسی قراردادهای نفتی جدید با حضور کارشناسان این حوزه در خبرگزاری دانشجو برگزار شد.در این نشست تخصصی هدایت‌الله خادمی نماینده مردم ایذه و باغ‌ملک و عضو کمیسیون انرژی مجلس همراه با محمدرضا اکبری، مدیر گروه نفت اندیشکاه تحلیلگران انرژی به بررسی ابعاد مختلف مدل جدید قراردادهای نفتی پرداختند. در این گزارش، خلاصه‌ای از آنچه در این نشست تخصصی گذشت را می‌خوانید.
 
 خادمی عضو کمیسیون انرژی خانه ملت با اشاره به اینکه متن الگوی جدید قراردادهای نفتی در انگلیس تهیه شده است، اظهار داشت: آقایان گفتند ما یک الگوی  قراردادی داریم که می خواهیم در انگلیس از آن رونمایی کنیم. همان موقع ما اعلام کردیم که دلیلی ندارد. اگر قرار است الگویی رونمایی شود، ما کارفرما هستیم؛ چرا در انگلیس این کار را بکنیم. اما بعضی از دوستان می گفتند انگلیسی ها نمی آیند.
 
وی تصریح کرد: معلوم بود ارتباط نزدیکی وجود دارد وگرنه چرا نرفتند فرانسه و اسپانیا؟ چرا در کشور خودمان رونمایی نکردند؟ وقتی قرارداد جذابی است باید در کشور خودمان باشد. باید این قراردادها در مناطق نفت خیز مثل اهواز رونمایی شود؛ نه اینکه بروند انگلیس آن را رونمایی کنند.
 
عضو کمیسیون انرژی افزود: حرف تخصصی زدن جلوی زنگنه هزینه دارد. اگر کسی حرف تخصصی بزند زنگنه دشمنش می شود و با یک روشی اذیتش می‌کند.
 
خادمی بیان داشت: افرادی که در نفت نیستند برای این قراردادها و کرسنت تصمیم گرفتند. هیچ کدامشان نفتی نبودند. مثل این است که بروم در اتاق عمل، یک بیماری را که کاسه سرش را برداشتند تا جراحی مغزی کنند را به من بسپارند.
 
وی در ادامه افزود: مفهوم اقتصاد مقاومتی را به سخره گرفته‌اند؛ مدل جدید قراردادهای نفتی چه ارتباطی به اقتصاد مقاومتی دارد؟ این مسئله کاملا با اقتصاد مقاومتی مغایرت دارد.
 
خادمی تصریح کرد: اقتصاد مقاومتی به معنای استفاده بهینه از امکانات داخلی است. این در حالی است که قراردادهای نفتی می‌گوید همه چیز را بدهیم به خارجی‌ها و ما هیچ چیز نیستیم. آن‌وقت این قراردادها را برده‌اند در کمیته اقتصاد مقاومتی.
 

 
نماینده مردم ایذه و باغ‌ملک تاکید کرد: اگر رصد کنیم متوجه می‌شویم که گویا وزارت نفت طی چندسال اخیر نمی خواهد کاری در این مملکت انجام شود. ظرف سه سال گذشته در وزارت نفت آجر روی آجر نگذاشتند.
 
وی با بیان اینکه این قرارداد برای کشورهای مستعمره است، یادآور شد: یک کشور استعمار با کشور مستعمره قرارداد طولانی مدت می بندد.
 
خادمی تاکید کرد: اگر اجازه می دادند که جلسه غیرعلنی را علنی برگزار می کردیم و صحبت هایی که بنده و وزیر در ان جلسه شد را همه متوجه می شدند آن زمان  IPC تعطیل می شد.
 
وی گفت: در میز مذاکره داریم می بازیم و همه ساکت هستند. همه هم می گویند حرفی نزنید؛ خطرناک است. بدبخت می‌شوید. مگر مملکت صاحب ندارد؟ آیا امروز در حال حرکت به سمت حکومت حضرت علی هستیم؟  این همه شهید دادیم برای این کارها؟
 
عضو کمیسیون انرژی مجلس تصریح کرد: اگر باتوجه به  آن 15 موردی که در نامه مقام معظم رهبری مدنظر است این قراردادها اصلاح شود آن زمان می توانیم درباره آن اظهارنظر کنیم اما اگر اصلاح نشود آن زمان یک خیانت خواهد بود.
 
در ادامه این نشست اکبری مدیر گروه نفت اندیشکاه تحلیلگران انرژی نیز به ابعاد دیگر این قراردادها پرداخت.
 
وی با اشاره بر لزوم سرمایه‌گذاری در میادین مشترک نفتی، گفت: متاسفانه به اسم میادین مشترک جلومی آیند و می گویند که در توسعه این میادین عقب هستیم اما در کنفرانس تهران می بینید که بیش از 20 میدان معرفی کردند.
 
اکبری تصریح کرد: اگر میدان مشترک اولویت است چرا نام 20 میدان مستقل را مطرح می‌کنید؟ زمانی که اعتراض می‌کنیم می‌گویند در میادین کم ریسک مشکلی نداریم.
 
وی یادآور شد: نمی دانم چه چه اصراری دارند که این قراردادها دست نخورد؟ در مصوبات دولت شاید سابقه نداشته باشد که سه بار یک مصوبه دولتی اصلاح شود. ایراد کار مشخص است. درستش کنید!
 
مدیر گروه نفت اندیشکاه تحلیلگران انرژی تاکید کرد: با این روحیاتی که ما از تیم وزارت نفت سراغ داریم قطعا مصوبه اخیر هم دارای ایراداتی است. اصلا اصلاح اساسی در این مصوبه صورت نگرفته است، یک سری اصلاحات جزئی انجام داده‌اند.
 
اکبری تاکید کرد: در اصلاحیه‌ها لفاظی کرده‌اند به طور مثال سرمایه گذاری خارجی را پاک کردند به جای آن نوشته‌اند تامین مالی؛ به جای هزینه پیمانکار، مطالبات پیمانکار را آورده‌اند. مگر مشکل ما واو، میم و نقطه است؟
 
وی بیان داشت: روندی که تاکنون طی شده نشان داده که در وزارت نفت هیچ‌گونه عزم جدی برای اصلاح این قراردادها وجود ندارد. حداقل دو باری که اصلاح شده بسیار جزئی بوده است. شاید بهتر باشد بگویم که ایراد مصوبه 13 مهر تنها ده تا 20 درصد حل شده است!
 
مدیر گروه نفت اندیشکاه تحلیلگران انرژی  خطاب به مسئولان تاکید کرد: چرا اینقدر عجله دارید که تا آخر مردادماه قراردادها بسته شود؛ تا آخر شهریور واگذار و تا آخر سال  سه  میدان واگذار شود؟!
 
اکبری یادآور شد: این قراردادها را یک دولت امضا می کند اما حداقل  8 دولت بعدی باید پاسخگو باشند. عمر این قراردادها حداقل 20 سال و حداکثر 57 سال است؛ قراردادهای نفتی تعهد سنگینی برای کشور به همراه دارد؛ قدری تحمل کنید!
 
مشروح کامل این نشست روزهای آینده منتشر خواهد شد.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: