برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۵۴۸۹
تاریخ انتشار: ۰۹ شهريور ۱۳۹۵ - ۰۸:۵۱
گرانی‌های اخیر قیمت نفت هم حال بازار گاز را خوب نکرده و به دلیل نبود تقاضای جدید، شیب سقوط آزاد قیمت گاز در بازارهای منطقه‌ای تندتر شده است.
مهر: احتمال توافق بین کشورهای عضو اوپک و روسیه هر چند منجر به تقویت و افزایش بیش از ۴ دلاری قیمت هر بشکه نفت در بازار جهانی شده است اما به نظر می‌رسد، قیمت گاز بی تفاوت نسبت به تحولات بازار نفت کماکان به سیر نزولی خود ادامه خواهد  داد.

بر این اساس در معاملات منتهی به ۱۵ اوت سال جاری میلادی قیمت گاز در چهار بازار بزرگ و منطقه‌ای جهان کاهش یافته و حتی بهای این حامل انرژی پاک در بازار NBP انگلیس به کمتر از چهار دلار به ازای هر میلیون بی تی یو رسیده است.

در شرایط فعلی وجود گاز مازاد و پیشی گرفتن عرضه از تقاضا مهمترین عامل سقوط قیمت گاز طبیعی و LNG در بازارهای آسیایی، اروپایی و آمریکای شمالی است، به ویژه آنکه راه افتادن مسابقه سهم خواهی بین تولیدکنندگان و صادرکنندگان، بازار گاز را به یک بازار خریدار تا فروشنده تبدیل کرده است.

از این رو در مهاملات منتهی به ۱۵ اوت، بهای هر میلیون بی تی یو گاز طبیعی در بازار شمال شرقی آسیا با ۱۵ سنت کاهش به ۵ دلار و ۶۰ سنت رسیده و این درحالی است که در مدت زمان مشابه سال گذشته بهای گاز طبیعی در این بازار در محدوده ۶ دلار و ۳۵ سنت معامله میشده است.

در بازار جنوب غربی اروپا هم به دلیل افزایش عرضه ها و به ویژه افزایش صادرات LNG الجزایر به کشورهای جنوب اروپا، قیمت هر میلیون بی تی یو گاز طبیعی با کاهشی ۱۵ سنتی در محدوده ۴ دلار و ۶۰ سنت داد و ستد شده و در مقایسه با قیمت‌های مدت مشابه سال گذشته (حدود پنج دلار) بهای گاز در این بازار کاهشی ۴۰ سنتی را تجربه می‌کند.

شیب کاهش قیمت‌ها در بازار NBP انگلیس در مقایسه با سایر بازارها تندتر است و در معاملات منتهی به ۱۵ اوت سال جاری میلادی بهای هر میلیون بی تی یو گاز طبیعی با ۴۰ سنت کاهش برای نخستین بار به سه دلار و ۹۳ سنت سقوط کرده است.

نکته قابل توجه در بازار NBP انگلیس آن است که در مدت زمان مشابه سال گذشته قیمت گاز طبیعی به ازای هر میلیون بی تی یو حدود ۶ دلار و ۳۲ سنت بوده و در طول یکسال بهای گاز در انگلیس حدود ۱.۵ دلار سقوط کرده است.

در بازار هنری هاب آمریکا هم بهای تک محموله گاز طبیعی حدود ۱۲ سنت نسبت به هفته گذشته کاهش و به حدود دو دلار و ۷۱ سنت رسیده است.

در مجموع هم اکنون کشورهای بزرگ صادرکننده گاز از دو مسیر خط لوله و LNG امتیازهای متعددی به خریداران گاز ارائه می‌کنند که این امتیازات و تخفیف‌ها در کنار بالا بودن روند عرضه و پایین بودن تقاضا وضعیت بازارهای گاز را بحرانی‌تر کرده است.

افزایش ذخیره‌سازی گاز طبیعی به ویژه در اروپا و آمریکای شمالی، افزایش سهم ذغالسنگ و انرژی هسته‌ای در سبد سوخت نیروگاه‌ها و کاهش تقاضای برخی از کشورهای بزرگ مصرف کننده به ویژه چین، ژاپن و کره جنوبی را می‌توان از دیگر عوامل کاهش قیمت جهانی و منطقه‌ای گاز در طول حدود دو سال گذشته تاکنون اعلام کرد.

روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: