برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۵۴۴۷
تاریخ انتشار: ۰۷ شهريور ۱۳۹۵ - ۰۹:۴۹
وزیر کار با بیان اینکه وزارتخانه متبوع وی پس از شناسایی ۸۵درصدی مشمولان حذف یارانه دست به کار خواهد شد و اقدام خواهد کرد افزود : به منظور شناسایی بهتر و دقیق تر مشمولان ، پایگاه اطلاعاتی دقیقی را تدوین کرده ایم.
تسنیم: علی ربیعی در برنامه نگاه یک شبکه سیما در بیان بخشی از فعالیتها و دستاوردهای این وزارتخانه در دولت جدید افزود: درچارچوب اجرای طرح اشتغال و ایجاد کار، در سال قبل اقدامات بسیاری انجام شد که امسال با همت بیشتری در دست اقدام است.

او با پرداختن به موضوع مهم و پر مخاطب یارانه ادامه داد: یارانه از پیچیده ترین مسائل و مشکلات دولت بوده و هست زیرا این مقوله بدونه در نظر گرفتن تورم سالانه اجرا شده و ادامه دارد.

ربیعی تصریح کرد : مجلس شورای اسلامی پارسال حذف 6میلیون نفر و امسال 30 میلیون نفر را برای وزارتخانه تعاون ،کار و رفاه اجتماعی تکلیف کرده است.

او اذعان داشت که شناسایی این تعداد یارانه بگیر بسیار دشوار است و احتیاط فراوانی می طلبد.

وزیر تعاون گفت: احتیاط در حذف یارانه بگیران ان هم در موسم انتخابات ریاست جمهوری را قبول ندارم . اگر احتیاطی مشاهده می شود به منظور جلوگیری از ضایع شدن حقوق نیازمندان واقعی است.

ربیعی با بیان اینکه این وزارت خانه پس از شناسایی 85درصدی مشمولان حذف یارانه دست به کار خواهد شد و اقدام خواهد کرد افزود : به منظور شناسایی بهتر و دقیق تر مشمولان ، پایگاه اطلاعاتی دقیقی را تدوین کرده ایم که این خود یک گام مثبت و پر قدرت اجتماعی محسوب می شود.

او تاکید کرد دولت به حذف افراد غیرنیازمند از لیست یارانه بگیران اعتقاد راسخ دارد و افزود: یارانه مستحق اقشار کم درآمد و دهک پایین جامعه است .

ربیعی گفت : قبول داریم که کارگران و کارمندان و بازنشستگان زندگی سخت و دشواری دارند و باید فکری برایشان کرد، پس باقیمانده منابع مالی حاصله از حذف یارانه بگیران را به این قشر از جامعه و به ویژه کارگاه های اقتصادی کوچک که ایجاد اشتغال را به همراه دارند اختصاص خواهیم داد.

او تاکید کرد : یارانه باید به اشتغال ، درمان و بهداشت جامعه وارد شود .

ربیعی با اشاره به حقوقهای نجومی و دریافتی های نا عادلانه گفت : این دریافتها با ایجاد جریان ناعادلانه اقتصادی به گونهای نامتعارف شکل گرفت و در حال حاضر اصلاح آن انجام شده اما مبارزه با فساد در دولت تدبیر و امید همچنان ادامه خواهد داشت .

او با بیان اینکه مبارزه با فساد یقه آبیها و یقه سفید ها در اولویت دولت است افزود : موضوع مبارزه با فساد را باید در قالب یک اجماع ملی در نظر گرفت و پیگیری کرد.

ربیعی گفت : فساد از بین رفتنی نیست و تا زمانی که بشر وجود دارد فساد هم پابرجاست.

او یادآور شد : در آغاز وزارتش اقدام به کاهش 35درصدی دریافتی کارمندان و مدیران این وزارت خانه کرد و در راستای اقتصاد مقاومتی گام برداشت به گونه ای که عده ای از اعضای هیات مدیره "شستا" خودجوش برای کاهش دریافتی اقدام کردند .

ربیعی افزود : زمانی خلل و فرج ایجاد شد که برخی چندجا عضو هیات مدیره بودند که البته با آنها برخورد شد.

وزیر تعاون خطاب به بازنشستگان گفت : خیالتان راحت باشد ، خدا نظارت کامل بر صندوق بازنشستگی دارد و ما هم نمی گذاریم حقی از شما ضایع شود.

او درمورد مدیرعامل بانک رفاه هم گفت : من تابحال کسی را به بدنه دولت معرفی نکرده ام البته رزومه بسیاردریافت کرده ام ام معرف کسی نبوده ام . تنها یک مورد رابه یادمی آورم که آن هم فردی محتاج از اقوام بود و برای نگهبانی به یک شرکت معرفی کردم.

او بابیان این که دولت نمی خواهد در مقاطع تاریخی تصمیمی مقطعی بگیرد و بعد ولش کندبه امان خدا ادامه داد : دولت برای رسیدگی و رفع منحنی 67 درصدی دریافتی بازنشستگان با بر خلاف مسیر افزایش نرخ تورم ، اقدام به افزایش تدریجی 20 درصدی دریافتی آنها کرده که به مرور زمان شکاف پیش آمده را جبران کند.

او با اشاره به مقوله تامین اجتماعی و نرخ تسهیلات این مجموعه گفت : اقدام به افزایش 34درصدی آنهم در همه سطوح کرده ایم همچنین از سال 93 تا کنون حداقل مزد را نسبت به 12 درصدتورم ، 6درصد افزایش داده ایم که این رقم بطور میانگین 18/7 درصد رسیده است.

ربیعی در مورد بیمه تکمیلی بازنشستگان هم گفت : از محل صندوق بازنشستگی تامین اعتبار لازم انجام شده تا با اضافه کردن جراحی زانو و کم کردن نوبت دهی به لیست تعهدات ،به بازنشستگان کمک کرده باشیم.

او گفت : در نظر داریم که برای سال آینده طرح رفاه سفر را برای بازنشستگان ایجاد کنیم تا کمکی بیشتر به این قشر شود .

ربیعی افزود : بر آنیم که جلوی تعطیلی بنگاه ها را بگیریم که اشتغال از بین نرود و سطح معیشت مردم پایین نیاید و به این منظور تا بحال شانزده هزار و ششصد و 77 تعاونی را احیا کرده ایم .

وزیرتعاون ،‌کار و رفاه اجتماعی گفت : 350 خدمت را در بیمه ها اضافه کردیم .

علی ربیعی در ادامه برنامه نگاه یک شبکه اول سیما به بحث ارتقای کیفیت بیمه ها اشاره کرد و افزود: در مراکز ملکی تامین اجتماعی هنوز با سطح رضایتمندی فاصله داریم ، به رغم اینکه خدمات مناسبی در این مراکز ارائه می شود.

وی گفت : روزی که من وزیر شدم بودجه درمان تامین اجتماعی 8 هزار میلیارد تومان بود امروز به 18 هزار میلیارد تومان رسیده است و احتمالا سال آینده نیز به 19 هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کند که ما این رقم را امروز وارد بحث درمان کرده ایم که البته بخشی از این افزایش به خاطر گرانی بود.

وزیرتعاون ،‌کار و رفاه اجتماعی در ادامه با بیان اینکه ما حدود 11 میلیون نفر را بیمه کردیم گفت :‌ سرانه بیمه آنها 36 هزار تومان شد یعنی 3 هزار و 600 میلیارد تومان فقط بار مالی این بخش شد.

وی افزود : متاسفانه برخی نقد می کنند که چرا این همه افراد را بیمه کردید و افزایش هزینه دادید در حالی که ما آگاهانه این بیمه را انجام دادیم .

ربیعی گفت: ما مطالعاتی انجام دادیم و بر اساس این مطالعات افرادی را بیمه کردیم که بالای 70 درصدشان زیر یک میلیون و صد هزار تومان درآمدشان است و 83 درصد خانواده هایی که بیمه شدند زیر یک میلیون تومان درآمد دارند و 69 درصد از آنها فاقد خانه و شغل بودند.

وی افزود: با این اقدام کار بزرگی صورت دادیم به ویژه این که عمده آنها حاشیه نشین شهرها بودند .

وزیرتعاون ،‌کار و رفاه اجتماعی در ادامه با بیان اینکه ما 350 خدمت را در بیمه ها اضافه کردیم گفت : بیمه ها کار بزرگی انجام دادند گاهی بی انصافانه درباره آنها بحث می کنند.

وی با بیان اینکه ما در کتاب ارزش نسبی تلاش کردیم پرداخت ها را عادلانه کنیم افزود: ما خدمات پیوند را اخیرا تحت پوشش بیمه بردیم و فرانشیز شیمی درمانی را در مراکز دولتی رایگان کردیم.

ربیعی گفت :‌ در روستاها تعداد پزشک خانواده  460 درصد افزایش داشتیم و سرانه ان را از 21 هزار تومان به 96 هزار و 520 تومان افزایش دادیم .

وی افزود : داروهای تحت پوشش را به 2 هزار و 300 قلم افزایش دادیم.

وزیرتعاون ،‌کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه در زمینه بیمه های روستایی نیز کارهای عظیمی انجام داده ایم گفت: ممکن است برخی نقد کنند یا برخی از دوستان در مجلس و دولت بگویند که شما نباید زیر بار این همه هزینه می رفتید و باید به اندازه پولی که داشتید بیمه می کردید اما من فکر میکنم این کار مورد نیاز است و  باید صورت گیرد.

ربیعی گفت: مادر بحث بیمه عقب ماندگی  داشتیم و اگر بیمه ها را تقویت کنیم بیمه مستقل و‌کارآمد می تواند در آینده در بحث کاهش هزینه ها نیز اقدام کند.

وی در بحث شفاف بودن دخل و خرج بیمه ها نیز افزود: ما دو صندوق مهم بیمه داریم که یکی بیمه سلامت است که بخشی از اعتبار آن از درآمد خود بیمه تامین می شود و بخشی را نیز دولت می دهد که در اینجا یک ریال امکان جابجایی وجود ندارد .

وی ادامه داد : در بحث درمان تامین اجتماعی نیز که قبلا زیر نظر وزارت بهداشت بود و در آن موقع نقدهایی زیادی به آن وارد می شد اما از وقتی به حوزه رفاه آمده است هر کس و هر ناظری و سازمان حسابداری بخواهد بر آن نظارت کند من این اجازه را می دهم.

وزیرتعاون ،‌کار و رفاه اجتماعی گفت:‌ ما در بیمه تامین اجتماعی باید 7.27 درصد هزینه می کردیم اما 9.27 درصد هزینه کردیم یعنی اضافه بر آنچه که باید هزینه می شد هزینه کرده ایم و حاضریم این هزینه ها را منتشر کنیم.

وی ادامه داد:‌ ما از محل 7.27 درصد باید بیمارستان می ساختیم که هزینه ساخت این بیمارستان را از جایی دیگری تامین کردیم .

ربیعی گفت: دو بال بیمه و تولید خدمت با هماهنگی که میان ما و وزارت بهداشت وجود دارد ، پروژه اجتماعی دولت با افتخار پیش می رود.

وزیرتعاون ،‌کار و رفاه اجتماعی در بحث آسیب های اجتماعی نیز افزود: آسیب های اجتماعی علت های سنتی به طور کامل تبعیت نمی کند و قالب طلاق هایی که صورت می گیرد علتش بیکاری نیست بلکه نوع و سبک زندگی است و ما در دولت در زمینه کاهش آسیب برنامه جدی داریم.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
وبگردی
پربیننده ها