برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۵۳۹۶
تاریخ انتشار: ۰۴ شهريور ۱۳۹۵ - ۱۴:۴۹
سخنگوی دولت از توزیع ۴۰ هزار میلیارد تومان سند خزانه بر اساس مصوبه مجلس خبر داد.
مهر: محمدباقر نوبخت پیش از ظهر امروز در جلسه شورای اداری استان یزد اظهار داشت: بیش از ۱۰۰۰ هزار میلیارد تومان سرمایه در دست مردم است که اگر مردم ۱۰ درصد این پول را سرمایه گذاری کنند رقم قابل توجهی خواهد شد اما برای جذب این سرمایه نیاز به توزیع اوراق مشارکت است.

وی عنوان کرد: اگر مجلس اجازه دهد این پول از طریق فروش اوراق در کارهای عمرانی و سازندگی مورد استفاده قرار می گیرد و حتی اگر بخواهیم به مردم ۱۰ تا ۱۵ درصد نیز سود پرداخت کنیم باز هم متضرر نخواهیم شد.

معاون رئیس جمهور ادامه داد: دیروز از مجلس این اجازه گرفته شد که ۴۰ هزار میلیارد تومان به عنوان سند خزانه توزیع شود و این موضوع پس از تصویب اجرایی خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه همیشه بین دولت و مجلس درگیری وجود داشت، تصریح کرد: امروز شاهد گره گشایی مجلس در چارچوب قانون از فعالیت ها و برنامه های دولت هستیم و در مجموع امروز مجلس همفکر دولت است.

نوبخت در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه امسال ۲۴۴ هزار میلیارد تومان بودجه کشور است که در حوزه های عمرانی و در مسیر رشد اقتصادی هزینه می شود افزود: البته تسهیلات بانکی در راستای رشد اقتصادی مدنظر قرار گرفته است.

وی ادامه داد:  ۱۹۷ هزار  میلیارد تومان از این رقم صرف هزینه های جاری که عمده آن مربوط به حقوق و دستمزد کارمندان است می شود، ۳۷ هزار میلیارد تومان برای طرح های عمرانی هزینه می شود و ۱۰ هزار میلیارد تومان نیز برای اوراق مشارکت و اسناد مالی که در سال های گذشته صادر شده هزینه خواهد شد.

نوبخت با اشاره به اینکه تسهیلات بانکی نیز باید به کمک اعتبارات دولتی بیاید افزود: اما مشکلی که در این زمینه وجود دارد بازپرداخت نشدن بسیاری از تسهیلاتی است که بانک ها در سال های گذشته در اختیار دولت و بخش خصوصی داده است بنابراین تا وصولی در این زمینه صورت نگیرد امکان پرداخت تسهیلات جدید نیست.

وی دولت را یکی از بدهکاران اصلی بانک ها معرفی کرد و افزود: ۳۸ هزار میلیارد تومان بدهی بانکی داریم بنابراین ناچاریم برای ساماندهی طرح های خود به سراغ نفت و مالیات برویم.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی ادامه داد: زمانی که نفت تحریم شد امکان تزریق اعتبارات به واحدهای صنعتی نیز کمتر شد بنابراین نه امکان استفاده درست از نفت و نه امکان وصول مالیات از واحدهای صنعتی به خاطر رونق کم آنها وجود داشت.

نوبخت بیان کرد: امروز موفق شدیم در سایه مذاکرات اجازه ندهیم نفت را ۲۰ درصد ۲۰ درصد کاهش دهند ضمن اینکه امسال  ۲۵۶۸ هزار بشکه نفت با قیمتی اندکی بیشتر از ۴۰ دلار به فروش رساندیم و به نظر می رسد این امر می تواند بر روی مالیات نیز اثرگذار باشد.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: