برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۵۳۶۸
تاریخ انتشار: ۰۳ شهريور ۱۳۹۵ - ۲۱:۳۰
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه مجلس در نشست امروز بیش از آنچه که دولت فکرش را می‌کرد، دست دولت را باز گذاشت، گفت: رشد 5 درصدی اقتصاد ناشی از افزایش تولید نفت خام بود.
غلامرضا تاجگردون رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی امروز در گفت‌وگویی با اشاره به مصوبات مجلس شورای اسلامی درباره اصلاح قانون بودجه سال 95 کل کشور که اصلاحیه آن مورد بحث و تصویب قرار گرفت، اظهار داشت: استفاده از حساب تجدید ارزیابی‌ ناشی از تأثیر ارز برای دولت بلامانع شد و بر اساس آن 40 هزار میلیارد تومان منابع در اختیار دولت قرار می‌گیرد.

وی افزود: سال گذشته مجلس شورای اسلامی برای خروج از رکود، 30 هزار میلیارد تومان از منابع حاصل از تسعیر ارز برای کمک به بخش تولید و پرداخت بدهی‌ها به دولت کمک کرد، اما دولت و بانک مرکزی ضعیف عمل کردند.

وی با اشاره به اینکه مجلس شورای اسلامی امروز کمک بسیار زیادی به دولت کرد، افزود: نگرانی‌هایی درباره افزایش پایه پولی به موجب تسویه دارایی‌ها به صورت تسعیر شده وجود داشت که برای جلوگیری از آن کار دقیقی در مجلس روی آن انجام شد، تا منابع در محل‌های خود هزینه شود.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: مجلس بیش از ‌آنچه که دولت انتظار داشت، کمک کرد و امیدواریم دولت این موضوع را درک کرده و از این منابع که در اختیارش قرار گرفته عملکرد و کارایی مثبتی به جا بگذارد.

تاجگردون با اشاره به اینکه تصویب استفاده از منابع حاصل از تسعیر دارایی‌های ارزی پس از رد 2 دوره در نشست امروز انجام شد، گفت: نگرانی‌هایی در این مورد وجود داشت که در قالب جدولی این نگرانی‌ها برطرف شد.

وی افزود: از این منابع 10 هزار میلیارد تومان برای پرداخت بدهی‌های بانک‌ها و افزایش سرمایه آنها در نظر گرفته شده که موجب افزایش قدرت تسهیلات‌دهی آنها خواهد شد.

این نماینده مجلس با اشاره به اینکه افزایش سرمایه چند بانک توسعه‌ای از جمله کشاورزی، صنعت و معدن، توسعه صادرات و مسکن در نشست امروز مورد توافق قرار گرفت، گفت: این میزان افزایش سرمایه، چند برابر قدرت تسهیلات‌دهی بانک‌ها را افزایش می‌دهد.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی ابراز امیدواری کرد که دولت در سالهای آتی با هدف تسعیر دارایی‌های ارزی،‌نرخ ارز را افزایش ندهد، گفت: وظیفه بانک مرکزی حفظ قدرت پول ملی است، اما برخی دولت‌ها با فشار بر بانک مرکزی تعهداتی را به آن تکلیف می‌کنند.

تاجگردون افزود: در نشست امروز مبلغ 20 هزار و 500 میلیارد تومان برای پرداخت طلب پیمانکاران مورد تصویب قرار گرفت و 10 هزار تومان برای بدهی بانک‌ها و همچنین 7 هزار میلیارد تومان بابت پرداخت بدهی دولت به فروشندگان محصولات مهم از جمله گندم و دیگر محصولات به تصویب رسید.

وی خاطرنشان کرد: 2500 میلیارد تومان منابع برای پرداخت بدهی دولت به شهرداری‌ها تصویب شد.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در رابطه با موضوع تک نرخی کردن سوخت و حذف کارتهای سوخت، گفت: امروز درباره حذف یا عدم حذف کارتهای سوخت بحثی نشد، اما مجلس نظر دولت را تأیید کرد که بر اساس آن بنزین دو نرخی نشود.

تاجگردون با اشاره به اینکه 40 هزار میلیارد تومان در تبصره 36 به دولت مجوز داده شد تا اوراق خزانه اوراق بدهی منتشر کند، گفت: از این طریق دولت علاوه بر ایجاد یک بازار مالی طلب پیمانکاران را می‌پردازد و موجب رونق فضای کسب و کار خواهد شد.

وی در رابطه با دریافت 5 میلیارد دلار تسهیلات از کشور روسیه نیز گفت: این تسهیلات مبلغ بسیار کمی است که با رأی بالای نمایندگان مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید و امیدواریم در راستای انجام پروژه‌های عمرانی به کمک دولت بیاید.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی همچنین نسبت به افزایش 5 درصدی رشد اقتصادی واکنش نشان داد و گفت: این رشد اقتصادی ناشی از افزایش تولید نفت خام بود و امیدواریم دولت از طریق بخش‌های مولد اقتصاد رشد اقتصادی ایجاد کند.
منبع: فارس
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: