برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۵۳۲۸
تاریخ انتشار: ۰۳ شهريور ۱۳۹۵ - ۰۸:۱۲
نایب رئیس دوم کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نهم در گفت و گو با «۸ صبح» مطرح کرد:
حقیقت پور با بیان اینکه ما نباید اینقدر دیر روابط مان را با آمریکای لاتین از سر می گرفتیم به ۸ صبح گفت: ما خیلی توانمندی خود را روی موضوع هسته ای متمرکز کردیم در صورتی که وزارت خارجه باید کارهای جاری خود را هم پیگیری می کرد که همین باعث کند شدن این روند شد.
هشت صبح: منصور حقیقت پور، نایب رئیس دوم کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجاس نهم و نماینده سابق مردم اردبیل با بیان اینکه ما قبل از این هم حوزه نفوذی در آمریکای لاتین داشتیم یادآور شد: با توجه به اینکه در دولت یازدهم اهتمام عمده به بخش هسته ای معطوف شد مقداری رابطه مان هم با آفریقا و هم با آمریکای لاتین به سردی گرایید که می توان گفت با سفر دکتر ظریف به این کشورها می تواند مجددا این ارتباط  احیا شود.

وی با اشاره به فرصت های مناسب برای توسعه همکاری ها در آمریکای لاتین اظهار داشت: ما در آنجا ارتباطات خوبی با این کشورها از جمله برزیل برقرار کرده ایم که اینها می تواند مکمل اقتصاد ما باشد.

حقیقت پور با اشاره به عضویت برخی از این کشورها در حوزه انرژی از جمله ونزوئلا که عضو اوپک است تصریح کرد: البته در بخش صنعتی و کشاورزی هم ظرفیت های خیلی خوب و قابل قبولی وجود دارد که باید بصورت دوجانبه از این ظرفیت استفاده کرده و صنعت و توانمندی خودمان را به آن مناطق صادر کنیم همچنانکه در دوره ریاست جمهوری دکتر احمدی نژاد خودروسازی و تراکتورسازی به آنجا منتقل شد.

وی این سفرها را فرصت مناسبی برای ایجاد روابط اقتصادی و سیاسی برشمرد و یادآور شد: کشورهای آمریکای لاتین هم می توانند به لحاظ اقتصادی و هم می توانند به لحاظ سیاسی با ما همراه باشند و ما باید تلاش کنیم که یک رابطه منطقی و خوبی را برقرار سازیم.

 حقیقت پور با اشاره به رویکرد مناسبی اروپا نسبت به ایران بیان داشت: البته ضمن آنکه روابط مان با اروپا باید بهبود پیدا کند همچنین باید با آسیای جنوب شرقی، آمریکای لاتین و آفریقا هم روابط مان را ادامه و بهبود بخشیم.

وی با بیان اینکه ما نباید اینقدر دیر روابط مان را با آمریکای لاتین از سر می گرفتیم گفت: ما خیلی توانمندی خود را روی موضوع هسته ای متمرکز کردیم در صورتی که وزارت خارجه باید کارهای جاری خود را هم پیگیری می کرد که همین باعث کند شدن این روند شد.

این عضو سابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: هر چه ارتباطات ما با دنیا بیشتر باشد می توانیم این مفاهیم و ادبیات سیاسی مدنظر خود و انقلابمان را ارائه دهیم چون این ادبیات در دنیا مشتری دارد.

وی با اشاره به مراودات و مواضع مشترکی برخی کشورهای امریکای لاتین مثل کوبا و ونزوئلا گفت: همین که ما بتوانیم همراه سازی کنیم و مسائلی را که پیگیری می کنیم به این کشورها نیز منتقل نماییم اقدام مطلوبی است تا آنها نیز از سوریه، عراق ویمن حمایت کنند و جلو تروریست در مجامع بین المللی بایستند.

حقیقت پور در پایان یاداور شد: این نوع ارتباطات می تواند برای توسعه و عمق بخشی به اهداف انقلابی ما بسیار کارساز باشد  و باعث ایجاد نوعی ادبیات مشتر ک بین ما و این کشورها گردد.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: