برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۵۳۰۹
تاریخ انتشار: ۰۲ شهريور ۱۳۹۵ - ۱۴:۰۶
یک رسانه ترکیه‌ای ضمن تشریح مواضع ایران در خصوص کودتای اخیر ترکیه، به بررسی تبعات این کودتا بر آینده روابط تهران و آنکارا پرداخت.
باشگاه خبرنگاران: ترک پرس در گزارشی با اشاره به روابط ایران و ترکیه پس از کودتای نافرجام اخیر ترکیه آورده است: رجب طیب اردوغان و مسئولان ترکیه‌ای از مواضع غرب در قبال کودتای 15 ژوئیه ابراز ناخرسندی کردند، اما مولود چاووش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه، موضع روسیه در قبال کودتا را جدی خواند و از ایران به سبب موضع‌اش قدردانی کرد. 
 
ترک پرس در ادامه نوشت: ایران پس از اطلاع از کودتای ترکیه، بر تدابیر امنیتی خود افزود، همه گذرگاه‌ها را بست، پروازهای مشترک میان دو کشور را لغو کرد و تیم بحران در وزارتخارجه تشکیل داد. 
 
این رسانه می نویسد: جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، در صبح 16 ژوئن در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: "ایران از بحران ترکیه احساس نگرانی شدید می‌کند. من تاکید می‌کنم امنیت ملت ترکیه و دموکراسی و ثبات آن  برای ایران مهم است و از ملت ترکیه می‌خواهم که وحدت و بصیرت پیشه کند." سه ساعت بعد، وی مجددا در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت:" مقاومت و شجاعت ملت ترکیه و ایستادگی آن در کنار دولت منتخب و دموکراتیک سپری شدن تاریخ کودتاهای نظامی در منطقه را به اثبات رساند.
 
این رسانه نوشت: ظریف به آن بسنده نکرد؛ بلکه به شکل تلفنی با چاووش‌اوغلو همتای ترک خود سه بار در همان شب تماس گرفت. وزارت خارجه ایران نیز از زبان بهرام قاسمی، سخنگوی این وزارتخانه، از حمایت کامل تهران از ثبات، وحدت، امنیت و دموکراسی ترکیه سخن گفت و از حمایت کامل ایران از دولت دموکراتیک منتخب ترکیه خبر داد. همزمان شورای امنیت ملی ایران به ریاست حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، تشکیل جلسه داد و علی شمخانی، دبیر شورای امنیت ملی ایران، موضع این گشور را حمایت کامل از دولت دموکراتیک منتخب ترکیه، و مخالفت با کودتا اعلام کرد.  
 
اما چرا ایران با کودتا مخالفت کرد؟ 
 
برخی از علل به عوامل داخلی ایران مربوط می‌شود و برخی دیگر به این سبب است که ایران با تاکید بر انتخابات دموکراتیک در واقع به دنبال حمایت و تبلیغ برای نظام سوریه و مشروعیت بشار اسد است و اینکه نظام سوریه نظامی است که به شکل دموکراتیک از سوی ملت انتخاب شده است، اما غیر مردم سالاران به دنبال کودتا و براندازی آن هستند. 
 
همچنین ایران نگران تبعات منفی کودتا بر عراق و سوریه و بی ثبات کردن بیشتر این مناطق است. دولت ایران باقی ماندن اردوغان را مفیدتر از کودتای نظامی دانست به ویژه که؛ کودتاگران اعلام کردند که به پیمان ناتو وفادار خواهند ماند. این موضع‌گیری کودتاچیان سبب تقویت ذهنیت آمریکایی بودن این کودتا شد، موضعی که نگرانی ایران را افزایش می‌داد. 
 
ترک پرس در پایان با اشاره به تبعات کودتای نافرجام بر روابط ایران و ترکیه، نوشت: کودتای نافرجام درسی اساسی به دولت ترکیه داد که ادامه جنگ در سوریه و عراق به امنیت و ثبات آن بدون تردید ضربه می‌زند. دولت ترکیه با نزدیک شدن به روسیه یک خط‌مشی توافقی با دولت ایران بنیان خواهد گذاشت که اساس آن تمایل آنکارا برای همکاری سیاسی واقعی که بحران چندین ساله سوریه و عراق را پایان دهد، است.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: