برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۵۲۴۱
تاریخ انتشار: ۰۱ شهريور ۱۳۹۵ - ۱۰:۲۳
معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با رد اظهارات معاون وزیر بهداشت مبنی بر اینکه ۳۰ درصد مردم کشور گرسنه اند گفت: خیلی از افرادی که دارای درآمد هستند به دلیل سبک زندگی غلط دچار سوء تغذیه هستند اما آمار فقر خوراکی در ایران پایین است.
تسنیم: در واکنش به اظهارات علی اکبر سیاری، معاون وزیر بهداشت مبنی بر اینکه  30 درصد مردم کشور گرسنه اند و نان خوردن ندارند گفت : فکر می کنم یک سوء برداشت عمومی وجود دارد و منظور دکتر سیاری سوء تغذیه است که البته سوء تغذیه دارای علل متعددی است .

وی افزود : خیلی از افرادی که دارای درآمد هستند به دلیل سبک زندگی غلط و نوع خوراکی هایی که مصرف می کنند دچار سوء تغذیه هستند .بر اساس مطالعات وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی و مطالعات بین المللی خوشبختانه میزان فقر خوراکی در ایران بسیار پایین تر است . فقر خوراکی هم  یعنی اگر کسی کل درآمدش را  به خرید خوراک اختصاص دهد  و نتواند نیازش را تامین کند  منظور این فقر خوراکی است .

میدری تصریح کرد: به طور متوسط در جهان  12.5درصد  یعنی معادل 840 میلیون نفر دچار فقر خوراکی هستند . اما بر اساس مطالعه ای که از سال 1990 تا 2011 از طریق سازمان سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد کشاورزی جهانی-  فائو (FAO)  و همچنین موسسه مطالعات بین المللی سیاستگذاری برای غذا   ( International food policy research institute )  که شاخص گرسنگی جهانی را  محاسبه می کند صورت گرفته میزان این شاخص که از چند مولفه مثل سوء تغذیه ناشی از فقر تشکیل شده برای ایران در حدود 4 درصد بوده است .

وی افزود : البته  شاخص های متعددی برای سنجش گرسنگی  در نظر گرفته می شود . به عبارت دیگر این شاخص از چند مولفه  دیگر مثل کم غذایی ، کم وزنی کودکان و مرگ و میر کودکان تشکیل شده است .

معاون رفاه اجتماعی افزود : بر اساس مطالعات انجام شده در سال 2011  ، 4.1درصد کودکان زیر 5 سال ایرانی دارای کم وزنی هستند . در عین حال بر اساس همین مطالعه نرخ مرگ و میر در کودکان زیر 5 سال  2.5 درصد است .

معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیان کرد: در واقع آمار فقر خوراکی در ایران بسیار پایین است  و بر اساس مطالعات مذکور وضعیت کشورمان در سطح کشورهای با " گرسنگی پایین " است .  هم اکنون گزارش مربوط به شاخص های جهانی گرسنگی و وضعیت ایران در دسترس عموم قرار دارد  که وضعیت گرسنگی در جهان و ایران در این گزار ش مورد بررسی قرار گرفته است .
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: