برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۵۰۹۶
تاریخ انتشار: ۱۸ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۴:۰۸
رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به بحث پرداخت ۴۰۰ میلیون دلار از سوی آمریکایی ها گفت: رقم دقیق این پرداخت ۱.۷ میلیارد دلار بود و بسیاری از مطالبات داخل کشور از همین رقم پرداخت شد البته باید توجه داشت که ما معطل آزاد شدن پولهای بلوکه شده نیستیم.
تسنیم: رئیس سازمان برنامه و بودجه در نشست خبری «تشریح لایحه اصلاح قانون بودجه سال 1395، برنامه ششم توسعه و اقتصاد مقاومتی» که امروز دوشنبه برگزار شد تصریح کرد: لایحه اصلاح بودجه سال 95 و برنامه ششم توسعه ذیل سپهر اقتصاد مقاومتی طرح شده است.

نوبخت با اشاره به پیش‌بینی رشد پنج درصدی اقتصاد در سال 95، خاطرنشان کرد: سازمانهای و نهادهای بین‌المللی نیز همین میزان رشد را برای اقتصاد ایران پیش‌بینی کرده‌اند.

وی افزود: همچنین رشد اقتصادی بهار سال جاری تا امروز قطعی نشده و احتمالاً هفته آینده اعلام می‌شود.

سخنگوی دولت با اشاره به تصویب سیاستهای کلی ابلاغی رهبر معظم انقلاب تأکید کرد: با توجه به اینکه این سیاستها در جهت ارتقاء رشد اقتصادی است، قاعدتاً اقدامات انجام شده باید در رشد اقتصادی نمایان شود.

وی با اعلام خرید گندم به میزان بیش از 10 میلیون تن، ارزش این گندمها را  حدود 13 هزار میلیارد تومان  دانست و افزود: تاکنون توانسته‌ایم بیش از 6 میلیارد تومان را به کشاورزان پرداخت کنیم و حدود 6 هزار و 800 میلیارد تومان باقی مانده که در حال پرداخت آن هستیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به تأخیر در پرداخت مطالبات کشاورزان گفت: کشاورزان تأخیر در پرداختها را دلیل بی‌توجهی دولت ندانند؛ ما قدردان آنها هستیم که موفق شدند این میزان تولید داشته باشند؛ همین مقدار که تاکنون گندم خریداری کرده‌ایم کشور را از واردات بی‌نیاز می‌کند.

وی تصریح کرد: یکی از مسائل مهم در چارچوب اقتصاد مقاومتی «امنیت غذایی» است؛ باید بتوانیم در گندم خودکفا باشیم.

نوبخت افزود: در سالهای گذشته به دلیل اهمیت این موضوع 3 میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی برای خرید و ذخیره گندم استفاده کردیم.

وی با اشاره به رشد مثبت اقتصادی در بخش کشاورزی خاطرنشان کرد: رکود مربوط به بخش صنعت است؛ البته با ارائه آمار سه ماهه اول امسال می‌توان به رشد مثبت در این بخش نیز امیدوار بود.

سخنگوی دولت ادامه داد: در کنار موضوع گندم، موضوع چای نیز مطرح است؛ تاکنون بیش از 90 هزار تن چای به ارزش 265 میلیارد تومان از چایکاران خریداری شده است. دیروز 32 میلیارد تومان به حساب چای‌کاران واریز کردیم؛ با این حساب در کل 140 میلیارد تومان پرداخت شده و 25 میلیارد تومان باقی مانده است که به‌زودی پرداخت می‌شود.

وی با اشاره به افزایش سرمایه‌گذاری خارجی به‌عنوان یکی از دستاوردهای برجام، از مواضع مقام معظم رهبری در مذاکرات هسته‌ای تقدیر کرد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه ادامه داد: از بزرگترین تحریمها، تحریم صنعت نفت بود؛ دشمنان توانستند با زورگویی میزان صادرات کشور را به یک میلیون بشکه در روز تقلیل دهند.

وی افزود: اولین اقدام دولت این بود که جلوی کاهش مداوم صادرات نفت را گرفت؛ امروز شاهد هستیم بیش از دو میلیون بشکه نفت در روز صادر می‌شود که هزینه‌های جاری کشور با همین تدبیر پرداخت می‌شود.

نوبخت تصریح کرد: در سه ماهه اول سال، روزانه 2 میلیون و 568 هزار بشکه نفت صادر کرده‌ایم که نسبت به سال گذشته دو برابر شده است.

وی با اشاره به بحث پرداخت 400 میلیون دلار از سوی آمریکاییها گفت: رقم دقیق این پرداخت 1.7 میلیارد دلار بود؛ بسیاری از مطالبات داخل کشور از همین رقم پرداخت شده است.

سخنگوی دولت متذکر شد: البته باید توجه داشت که ما معطل آزاد شدن پولهای بلوکه شده نیستیم.

وی درباره رقم سرمایه‌گذاری خارجی در فضای پسابرجام در کشور گفت: تعداد پروژه‌های سال 93 که موفق شدیم از طریق سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی انجام دهیم تنها 920 میلیون دلار بود؛ این عدد در سال 94 به 6 میلیارد و 711 میلیون دلار برای 63 پروژه افزایش یافت.

نوبخت افزود: در سال جاری تا نیمه مردادماه، 28 پروژه به ارزش حدود 2.3 میلیارد دلار در بخشهای حمل و نقل، گردشگری، خودروسازی، بازیافت، کشاورزی و صنایع غذایی سرمایه‌گذاری شده است.

وی تصریح کرد: در سه ماهه پایانی سال 94، 28 طرح به مبلغ 2 میلیارد و 793 میلیون دلار تأمین مالی شد؛ در حالی که تا پایان نیمه مرداد سال جاری 38 پروژه به ارزش 2 میلیارد و 295 میلیون دلار از طریق سرمایه‌گذاری خارجی تأمین مالی شده است. جمع تأمین مالی خارجی پروژه‌ها بعد از اجرا شدن برجام 61 پروژه به مبلغ 5 میلیارد و 168 میلیون دلار است.

وی همچنین گفت: رتبه کشور در  مؤسسه‌ای که رتبه اعتباری کشورها را تعیین می‌کند از رتبه 7 به 6 بهبود پیدا کرده است.

ادامه دارد...
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
وبگردی
پربیننده ها