برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۵۰۹۰
تاریخ انتشار: ۱۸ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۱:۳۹
روزنامه عبری زبان هاارتص نوشت: دادگاه عالی سوئیس رای به پرداخت بدهی شرکت نفتی رژیم‌صهیونیستی به شرکت ملی نفت ایران را تائید کرد.
فارس: دادگاهی در سوئیس رای به پرداخت بدهی شرکت اسرائیلی به ایران را تائید کرد.

این مبلغ بنابر قراردادی باید پرداخت شود که پیش از انقلاب اسلامی میان تهران و تل‌آویو منعقد شده بود و در پی فروش نفت و بازاریابی باید به ایران پرداخت می‌شد.
بنابر گزارش روزنامه «هاآرتص»، دادگاه عالی سوئیس واقع در لوزان پیش از این رای به پرداخت 250 هزار فرانک سوئیس به ایران داده بود. این مبلغ حدود 1 میلیون شکل و یا 260 هزار دلار است و از پول‌هایی که نزد دادگاه سپرده شده است، پرداخت می‌شود.

پیش از این شرکت نفتی «ترانس‌-آسیاتیک»که تحت کنترل رژیم اشغالگر قدس قرار دارد، خواستار تجدید‌نظر در رای دادگاه در زمینه پرداخت مبلغ بدهی 1.2 میلیارد دلاری به شرکت ملی نفت ایران شده بود که با درخواست این شرکت موافقت نشد.

در این گزارش آمده است که هم‌اکنون شرکت ملی نفت ایران از فهرست تحریم‌ها خارج شده است و از این رو مانع قانونی برای پرداخت مبلغ به ایران وجود ندارد.

این توافق از جمله آخرین قراردادهایی بود که 37 سال پیش به منظور انتقال و بازاریابی نفتی میان 2 طرف منعقد شد.هدف از آن ایجاد خط لوله‌ای در مسیر دریای سرخ تا دریای مدیترانه و فروش نفت به وسیله شرکت «ترانس-آسیاتیک» بود.

این شرکت در پاناما ثبت شده و ناوگانی از نفت‌کش‌ها را در اختیار دارد. دفتر اصلی ترانس-آسیاتیک در تل‌آویو است.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: