برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۴۸۶۸
تاریخ انتشار: ۰۷ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۴:۴۳
رهبر حزب مردم جمهوری‌خواه با اشاره به خطر قطبی شدن ترکیه، تاکید کرد: باید از چند قطبی شدن کشور جلوگیری کنیم.
ایسنا: کمال قلیچدار اوغلو، رییس حزب مردم جمهوریخواه ترکیه در گفتگو با خبرگزاری فرانسه اعلام کرد: اکنون ترکیه به یک فرصت نایاب برای پایان بخشیدن به دو قطبی شدن کشور دست یافته است.
وی در ادامه با اشاره به بازداشت‌های اخیر پس از کودتای 15 ژوئیه از رجب طیب اردوغان رییس‌جمهور ترکیه خواست که در دوران پس از کودتا بر اساس قانون رفتار کند.

قلیچدار اوغلو ادامه داد: در ترکیه به معنای واقعی سیستم دو قطبی وجود دارد که باید از ترکیه در برابر این سیستم حفاظت کرد. من امیدوارم همه ما از اتفاقات درس عبرت گرفته باشیم.

وی در پاسخ به سوالی درباره نشست کم سابقه‌اش با اردوغان در کاخ ریاست جمهوری و احتمال آشتی با رییس‌جمهور گفت: من به انتقاد از اردوغان ادامه خواهم داد. این انتقاد به پایان نرسیده است. من برای عادی سازی شرایط ترکیه به این نشست رفتم تا این اطمینان حاصل شود که دیگر کودتا در این کشور رخ ندهد.

قلیچدار اوغلو ادامه داد: باید قانونمنداری، دموکراسی و سکولاریسم در ترکیه مورد قبول واقع شود. در همین راستا وجود یک درک سیاسی در برابر رویکردهای سیاسی مختلف الزامی است.

وی در ادامه اظهاراتش با بیان اینکه وقوع کودتا یک اشتباه است، گفت: اما بازداشت خبرنگاران و مردم و انداختن آنها به زندان و بی‌اهمیت جلوه دادن این مساله و در نهایت پر کردن زندان از هزاران نفر از مردم کشور کار درستی نیست. اگر ما هم بخواهیم همانند آنان رفتار کنیم دیگر میان ما و آنها چه تفاوتی وجود خواهد داشت.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
وبگردی