برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۴۷۹۰
تاریخ انتشار: ۰۴ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۴:۳۷
دبیرکل کانون دانشگاهیان ایران اسلامی با بیان اینکه غرب و آمریکا در رابطه با برجام بدعهدی‌ کردند و زمان مقابله به‌مثل با آنها فرا رسیده، گفت: برمبناى حکم عقل و شرع، واکنش متناسب درمقابل عدم پایبندی غرب به تعهداتش ضروری است.
سید محمد حسینی دبیرکل کانون دانشگاهیان ایران اسلامی، با اشاره به بدعهد‌ی‌های غرب و آمریکا در رابطه با برجام، گفت: متاسفانه غربی‌ها و به ویژه آمریکایی‌ها به تعهدات خود در رابطه با برجام عمل نکردند و به بهانه‌های واهی انجام تعهدات خود را به تاخیر می‌اندازند، به همین دلیل بیش از این تحمل و ادامه این وضع به مصلحت کشور نیست.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران با اشاره به آیه « وَ إِمَّا تَخافَنَّ مِنْ قَوْمٍ خِیانَةً فَانْبِذْ إِلَیْهِمْ عَلی‏ سَواءٍ إِنَّ اللَّهَ لا یُحِبُّ الْخائِنینَ»، گفت : خداوند در این آیه می‌فرمایند که « اگر از خیانت و پیمان شکنی گروهی ( از آنان که با هم معاهده دارید ) بیم داری پس تو نیز ( نقض پیمان خود را ) بر مبنای تساوی و عدالت به سوی آنها بیفکن ( و بدون اعلام، پیمان خود مشکن) که همانا خداوند خائنین را دوست ندارد. » براین مبنا قران هم به ما دستور می‌دهد که وقتی شواهد و قرائن و حتی دلایل متعدد و آشکار وجوددارد که طرف مقابل به عهد و پیمان خود وفادار نیست و درصدد ضربه زدن هست، نمى‌توان ساده‌انگارانه و یک طرفه ملتزم به قراداد بود بلکه هم عقل و هم شرع مسلمانان رابه هوشیاری ومقابله به مثل فرا می‌خوانند.

وزیر سابق فرهنگ وارشاد تصریح کرد: اگر ما اقدام متقابلی در مواجه باغرب و آمریکا انجام ندهیم آنها تصور می‌کنند درموضع ضعف قرار داریم وناگزیرازادامه وضع موجودهستیم لذا شرایط بدتری رابرماتحمیل خواهندکرد.

حسینی در ادامه با اشاره به سابقه بد آمریکا در عمل به تعهداتش در مقابل ایران، تصریح کرد: آمریکایی‌ها در گذشته هم به تعهدات خود در ارتباط با ایران از جمله قرداد الجزایر پس از آزادی گروگان‌ها درست عمل نکردند، اصولا برخی قدرتهای غربی که سابقه سیاه استعمارگری دارند، هر زمان که احساس کنند در موضع قدرت هستند به تعهدات خود کم توجهی و یا بی‌اعتنایی کرده و می‌کنند لذا اینک باگذشت یک سال از توافق برجام ضرورت دارد یک تجدیدنظر اساسی در رویه‌ گذشته صورت گیرد تا مصالح عالى نظام و منافع مردم آسیب نبیند.

وی گفت: خوشبختانه برخی مسئولان بر این مسئله که باید در برابر بدعهدى غرب و آمریکا اقدام متقابل انجام دهیم تاکید کرده‌اند، رئیس محترم مجلس هم گفتند که باید سازمان انرژی اتمی برنامه‌ای برای راه‌اندازی کارخانه سوخت هسته‌‌ای داشته باشد، که این موضع اصولى می‌تواند شروعی برای اقدامات متقابل باشد.

این استاد دانشگاه تهران اظهار داشت: اگر غربی‌ها متوجه شوند ما در اقدام متقابل جدی هستیم چه بسا سریعتر به وظایفشان عمل کنند، تحریم‌ها را بردارند، بانک‌های بزرگ این کشورها حاضر به همکاری با ما شوند و پولهای بلوکه شده را زودتر آزاد کنند. زیرا نیاز آنها مخصوصا امریکائیها به برجام جدى است هرچند که درمواردی ژست مخالف به خود مى‌گیرند.

وی گفت: حال که غرب به اهداف و امتیازات مورد نظردست یافته معناندارد که به دلایل نامعقول دفع‌الوقت کرده و از زیربار تعهدات شانه خالی کند.
حسینی اضافه کرد: با توجه به مذاکراتی که انجام شد امروز افکار عمومی دنیا متوجه شده‌اند که ایران اهل مذاکره، گفت‌وگو و عمل به تعهدات خود است و این طرف غربی است که تعلل می کند!

وی افزود: امروز از جهت افکار عمومی هم در داخل و هم در خارج این آمادگی وجود دارد که ما یک تجدیدنظر اساسی در این روند داشته باشیم و از موضع قدرت و قاطعیت با طرف مقابل برخورد کنیم، به همین دلیل لازم است که در این رابطه تصمیات جدیدی براساس گزارش کمیته ناظر بر برجام اتخاذ شود.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: