برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۴۷۴۷
تاریخ انتشار: ۳۱ تير ۱۳۹۵ - ۰۸:۵۲
افزایش سالانه چهار درصدی شاخص طلاق در کشور به ازای هر ازدواج؛
مثل قدیم نیست که عروس و داماد فقط پای سفره عقد روی یکدیگر را ببینند و همه چیز در دستان خانواده ها باشد؛ زمانه عوض شده است. دختر و پسر در محیط های مختلف از جمله دانشگاه، محل کار و یا اصلا همین پیاده‌رو، خیابان، در مترو و یا پشت فرمان خودرو یکد‌یگر را می‌بینند و دل و ایمان از دست می‌دهند.
هشت صبح: مثل قدیم نیست که عروس و داماد فقط پای سفره عقد روی یکدیگر را ببینند و همه چیز در دستان خانواده ها باشد؛ زمانه عوض شده است. دختر و پسر در محیط های مختلف از جمله دانشگاه، محل کار و یا اصلا همین پیاده‌رو، خیابان، در مترو و یا پشت فرمان خودرو یکد‌یگر را می‌بینند و دل و ایمان از دست می‌دهند. هرچند نباید از تاثیر شبکه‌های مجازی در ایجاد روابط در 7 سال اخیر چشم پوشی کنیم. اما این راحتی پیدا کردن شریک به معنی راحت خوشبخت شدن نیست. آمار طلاق روز به روز در کشور بالا می رود. انگونه که رئیس سازمان بهزیستی اعلام کرده است در سال 85 به ازای هر 8.3 ازدواج یک طلاق ثبت شده و در سال 90 این مقدار به یک طلاق در هر 6.1 ازدواج رسید. در سال 93 این میزان رشد قابل توجه ای پیدا کرده و از هر 4.4 ازدواج یک طلاق و در سال گذشته از هر 4.3 ازدواج یکی به طلاق ثبت شده است.
از مشکلات اقتصادی تا خیانت مردان
نرخ تورم و خط فقر از جمله مواردی است که در زیر مجموعه اقتصادی قرار می گیرند. زوجین با عشق و علاقه وارد زندگی می شوند و ناگهان با کمبود های اقتصادی مواجه می شوند. مشکلات اقتصادی، پای مشکلات اجتماعی مانند اعتیاد و بیکاری را به زندگی ها باز می کند و زندگی به کامشان تلخ و غیر قابل توجه می شود.
موضوعی که دکتر اصغر کیهان نیا، مشاوره خانواده در گفت‌وگو با «ابتکار» آن را تایید می کند و یکی از موارد اصلی طلاق برمی شمارد. این مشاوره خانواده می‌گوید: « علت طلاق در کشور را به ترتیب می توان در 5 گروه عمده طبقه بندی کرد. اولین مورد منشا های اقتصادی هستند. شرایط بد اقتصادی، کار و مالیات ها بسیار در تزلزل خانواده موثر است. دومین مورد اعتیاد و بیکاری است. مرد ها و زن ها رو به اعتیاد آورده اند و همین بر مشکلات آن‌ها می‌افزاید، که این مورد نیز از مشکلات اقتصادی نشات می‌گیرد.»
کیهان نیا سومین دلیل افزایش طلاق در بین خانواده ها را «خیانت مردان» می داند، او در ادامه می افزاید: «متاسفانه خیانت مردان در جامعه شایع شده است، اقتصاد بیمار در دهه اخیر باعث شده است تا توزیع ثروت به درستی صورت نگیرد و عده ای از فقری که در گذشته داشتند ناگهان ثروتمند شوند. از دیگر دلایل افزایش خیانت در میان مردان، خود زنان هستند. زن ها مصرفی شده اند. اجازه می دهند که از آن‌ها به راحتی سوء استفاده شود. از موارد دیگر می توان به عدم آگاهی روابط جنسی اشاره کرد؛ زنان و مردان ایرانی چون از گذشته آموزش های جنسی مناسب را ندیده اند در روابط جنسی به مشکل بر می خورند.»
این مشاوره خانواده عدم بازگویی مسائل توسط طرفین را نیز از دلایل شیوع خیانت در مردان می داند. کیهان نیا همچنین سردمزاجی یکی از طرفین، توجه بیش از اندازه زن به فرزندان و یا کار در خارج خانه را از دلایل دیگر خیانت مردان عنوان می کند.
کیهان نیا پس از «مشکلات اقتصادی»، «اعتیاد و بیکاری» و «خیانت مردان»، «دخالت والدین در روابط زوجین» و «نداشتن هنر مذاکره» را از دلایل اصلی افزایش طلاق عنوان می کند. وی می گوید: «هر مشکلی را می توان با مذاکره حل کرد. مهارت کلماتی در میان زنان و مردان کم شده است. همه می دانیم بگو و مگوها مخرب است و مهارت کلمات می تواند آن را تبدیل به سازش کند. زن ها و مرد ها باید اصول مذاکره را بیاموزند.»
آموزش پیش از ازدواج به درد دانشگاه می خورد نه مدرسه
روز گذشته محسنی بندپی، رئیس سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه 79 درصد ازدواج‌ها بدون آموزش‌های پیش از ازدواج انجام می‌شود، گفت: «سازمان بهزیستی در سه سال اخیر حدود 6 برنامه برای کنترل طلاق داشته است که مهم‌ترین آن آموزش‌های پیش از ازدواج بوده است.»
وی گفته بود که آمارها در دهه اخیر نشان داده است که هر سال چهار درصد به ازای هر ازدواج شاخص طلاق افزایش یافته است. وی در خصوص پیشگیری از طلاق، گفته بود: «طلاق همیشه بد نیست، باید تلاش همه جانبه داشته باشیم تا هم طلاق را کاهش دهیم و هم آسیب‌هایی که اگر رابطه‌ای منجر به طلاق نشود به وجود می‌آید را مهار کنیم.» وی در خصوص تفاهم‌نامه‌ای که میان آموزش و پرورش و سازمان بهزیستی استان با عنوان طرح آموزش پیش از ازدواج ویژه دانش‌آموزان دختر مقطع متوسطه دوم انجام شده است، گفت: سازمان بهزیستی کشور همکاری استراتژیکی را با آموزش و پرورش شروع کرده تا آموزش مهارت‌های زندگی را افزایش دهد و تلاش شود که دانش‌آموزان از مهارت‌های کافی برخوردار شوند. آموزش های پیش از ازدواج برای شروع زندگی مشترک بسیار مهم است اما آنگونه که کارشناسان می گویند این آموزش ها همه مشکلات زوجین را حل نمی کند. کیهان نیا در ارتباط با ضرورت های آموزش های پیش از ازدواج می گوید: « دو موردی که در راستای ازدواج و طلاق توسط رهبری سفارش شده است، یکی «ازدواج آسان» و دیگری «جلوگیری از طلاق» است. به عقیده من، ما برای رانندگی نیاز به گواهینامه داریم ، چطور برای امر مهمی مانند ازدواج نیاز به مشاوره نداشته باشیم. ما باید به زوجین پیش از ازدواج آموزش های لازم را بدهیم. در شروع همه خوب و عاشق هستند اما در ادامه زندگی با مشکل مواجه می شوند.»
این مشاور خانواده در ارتباط با آموزش های پیش از ازدواج در مدارس و دانشگاه می افزاید: «آموزش های پیش از ازدواج در دانشگاه ها باید انجام شود چرا که افراد در سن ازدواج هستند اما آموزش آن در مدارس می تواند منجر به ترویج سکس در میان دانش آموزان شود. دقت کنید که در گذشته دختر 13 یا 14 ساله به فکر ازدواج بود و سعی می کرد مهارت های خانواده داری از جمله پخت و پز را بیاموزد اما در دهه اخیر اولویت دختر ها تغییر کرده و در وهله اول به کار، سپس تحصیل و بعد از آن به ازدواج فکر می کنند.»

منبع: روزنامه ابتکار
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: