برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۴۷۱۱
تاریخ انتشار: ۲۷ تير ۱۳۹۵ - ۱۲:۲۴
رئیس‌جمهور در اجتماع مردم کرمانشاه:
رئیس‌جمهور با بیان اینکه بیکاری از عمده‌ترین مشکلات است که باید آن را حل کرد گفت: برخی در پساتحریم‌ها دنبال دزدی بودند از قوه قضاییه می‌خواهیم مقابل این متجاوزان به مال مردم لحظه ای درنگ نکند زیرا مردم خواستار بازگشت پول به خزانه هستند.
هشت صبح: حجت‌الاسلام حسن روحانی صبح امروز در سخنرانی در ورزشگاه آزادی شهر کرمانشاه، اظهار داشت: درود و سلام بر دروازه بزرگ غرب ایران کرمانشاه سربلند دیار باستانی عشق و ایمان و زادگاه مهر و مدارا و مدنیت ایرانی و اسلامی، اقلیم فرهنگ و هنر سرزمین کوه‌های سر به فلک کشیده و رودخانه‌های خروشان، قلب شاه‌راه باستانی جاده ابریشم سرزمین پهلوانان، مردمان مهرمدار و سخاوت‌مند و بلند نظر، درود من و دولت تدبیر و امید بر مهربان مردم کرمانشاه با هر قومیت و زبان و هر باور دینی همه آن‌ها که نام انسان و اسلام و ایران را نگاه داشتند. کرد و فارس و ترک و لک شیعه و سنی و اهل‌حق؛ همه آن‌ها که بیرق اتحاد و هم‌دلی را برافراشتند.

رئیس‌جمهور ادامه داد: درود و تکریم من بر همه بزرگان، شعرا، ادیبان و فرهیختکان و اهل هنر، به‌ویژه شهدا، جانبازان و ایثارگران این استان مرزی که همواره در مقابل دشمنان دفاع کردند و درود بر شهید محراب آیت‌الله اشرفی‌اصفهانی و بر همه بزرگان و سرداران از مشروطیت تا دفاع مقدس و عشایر و ایلات دلیر و شجاع. سلام بر نسل نو و جوانان پرشور و امیدان فردای این سرزمین، جوانان عزیز استان بزرگ و مهم کرمانشاه، یاران همراه اندیشه اعتدال و اندیشه تدبیر و امید.

به گفته وی، امروز روز 27 تیر ماه است، یعنی روز پایان جنگ تحمیلی هشت ساله، من آغاز سال 59 آغاز بوی جنگ را از کرمانشاه استشمام کردم و در آغاز اردیبهشت به کرمانشاه آمدم و چند گردان از لشکر 81 آماده اعزام به مناطق عملیاتی بودند و برای آن‌ها سخنرانی کردم و لب مرز رفتم و آرایش نظامی عراق را نزدیک مرز دیدم.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه اردیبهشت ماه بوی تجاوز و جنگ از مرزهای کرمانشاه به مشام می‌رسید و فردای آن‌روز به مسؤولان در تهران گفتم، عنوان کرد: من باز قهرمانی را از کرمانشاه مشاهده کردم.

روحانی گفت: خرداد 58 به هوانیروز کرمانشاه برای رفع مشکلات آن‌زمان هوانیروز آمدم و آن‌روز دو قهرمان شیرودی و کشوری را در کرمانشاه دیدم، قهرمانی و پروازهای آن‌ها را در اینجا نخستین بار مشاهده کردم و اگر مردم ایران درباره جنگ سخن می‌گویند باید از نوعی تجاوز 10 ساله سخن بگوییم، 10 سال این مردم در مقابل تجاوز گروهک‌ها و دشمنان ایستادند و همه جای این سرزمین شاهد ایستادگی مردم بزرگ کرمانشاه هستند.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: روز دلاوری پایان جنگ در کرمانشاه بود و با وجود اینکه 27 تیر آتش‌بس را پذیرفتیم دشمن به تجاوز خود ادامه داد و در عملیات مرصاد کرمانشاه دشمن را به زانو درآوردیم.

وی با بیان اینکه همه مرزهای ایران و به ویژه مرزهای سرزمین کرمانشاه شاهد دلاوری مردم غیور ایلات و عشایر و غیره هستند، گفت: در اینجا به مردم بزرگ ایران می‌گوییم که روز دلاوری پایان جنگ در استان کرمانشاه بود.

روحانی ادامه داد: 27 تیرماه سال 67 که ما آتش‌بس را پذیرفته بودیم دولت متجاوز به حملات ادامه داد و در آخرین عملیات توانستیم دشمن را با دلاوری‌های مردم کرمانشاه در عملیات مرصاد به زانو در آوریم.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: در جنگ تحمیلی 8 ساله توانستیم دست متجاوزان را از مررزهای سرزمینمان قطع کنیم و به جهان نشان دادیم مردم ایران نخواهند گذاشت ذره‌ای از خاک این سرزمین در اختیار منافقان و متجاوزان قرار گیرد.

وی بیان کرد: ما در ایران دارای نقاط قوت بسیار فراوانی هستیم، فرهنگ بزرگ غنی ایرانی-اسلامی داریم و ما مردمی دین‌باور، وطن‌دوست با سرمایه انسانی بالا و منابع فراوان هستیم.

روحانی با اشاره به هویت ایرانی ـ اسلامی و نظام مردم سالار ایران گفت: در عین حال ما کاستی‌هایی هم داریم، ما در ایران مشکل بیکاری، آب، محیط زیست، رکود، نامناسب بودن محیط کسب و کار و حمل و نقل و از طرفی نیز با مشکلات منطقه‌ای و جهانی مواجه هستیم.

به گفته رئیس جمهور، ما در کنار کشورهایی هستیم که هنوز فکر می‌کنند با کودتا می‌توانند قدرت را جابه‌جا کنند، کشورهایی که فکر می‌کنند با توپ و تانک می‌توانند یک حکومت انتخاب شده و مردمی را سرنگون کنند.

وی با بیان اینکه دوران کودتا و تحمیل توپ و تانک به سر آمده است، افزود: امروز دورانی است که تنها صندوق رأی می‌تواند راه حل مشکلات سوریه، عراق، یمن، لبنان و بحرین باشد.

رئیس جمهور کشورمان راه حل مشکلات منطقه را دموکراسی و احترام به مردم عنوان کرد و گفت: همانطور که مردم ایران در طول این 37 سال نشان داده‌اند می‌توانند هرجا که می‌خواهند سخن خود را به گوش جهانیان برسانند.

وی ادامه داد: ما امروزه در منطقه با تروریسم و صهیونیسم مواجه هستیم و در این منطقه دو رژیم کودک کش داریم که به دنبال لاشه مردگان متحفن تروریسم هستند و با هواپیما مردم بی‌گناه یمن را به خاک و خون می‌کشند.

روحانی با بیان اینکه در منطقه مشکلاتی داریم که می‌توانیم با تکیه بر ولایت فقیه و پرچم اتحاد و اسلام بر آنها فائق آییم، اظهار داشت: ملت ایران همیشه در صف نخست مبارزه با متجاوزان است.

وی در اشاره به مشکلات کشور و به ویژه استان کرمانشاه خاطرنشان کرد: بیکاری یکی از عمده‌ترین این مشکلات است که باید آن را حل و فصل کرد و حل آن تنها با ایجاد رونق اقتصادی و تکیه بر اقتصاد مقاومتی امکان‌پذیر است.

روحانی گفت: عده‌ای در این کشور هنرشان این است که روح یأس را در جامعه بدمند و با صدای بلند سیاه‌نمایی کنند، صدای آنها متأسفانه بلند است.

وی افزود: ما در برجام دست متجاوزان و آمریکا را قطع کردیم، مگر کسی در این کشور پیدا می‌شود که از قطع دست دشمن ناراحت شود، حق هسته‌ای را ثبت کردیم و دست تحریم را بریده‌ایم؛ مگر می‌شود کسی از این هم ناراحت باشد؟

به گفته روحانی؛ برخی در پساتحریم‌ها به دنبال دزدی بودند، از قوه قضاییه می‌خواهیم در برابر متجاوزان به مال مردم یک آن درنگ نکند چرا که مردم خواستار بازگشت پول به خزانه هستند.

وی ادامه داد: مگر مردم فراموش می‌کنند که به بهانه‌های مختلف از جمله تحریم، اموال بیت‌المال را غارت کردند و باید سریعتر به این مسائل رسیدگی شود.

روحانی با بیان اینکه به زودی شرایط را برای فعالیت و کسب و کار فراهم می‌کنیم؛ گغت: امسال قدم‌های مثبتی در کرمانشاه برای رونق کسب و کار و رونق زندگی مردم برداشته می‌شود چرا که کرمانشاه استان گردشگری، کشاورزی و استانی است که بیش از 500 میلیمتر به طور متوسط بارندگی دارد.

وی با تاکید بر لزوم مهار آبها خاطرنشان کرد: مردم بدانند که این دولت نسبت به تمام دولت‌های گذشته برای مهار آب در منطقه غرب کشور، آباد کردن کشاورزی و باغات، مدرن کردن دامداری، اجرای آبیاری مدرن و اجرای طرح‌های گلخانه‌ای بالاترین سرمایه‌گذاری را در استان‌های غربی از جمله کرمانشاه انجام داده است.

رئیس جمهور اظهارداشت: باید در سال‌های آینده شاهد تحول در تمام حوزه‌های استان باشیم و به طور کلی در ایران 8 میلیارد تومان از صندوق توسعه برای مهار آب‌های مرزی به ویژه غرب کشور اختصاص داده شد.

روحانی از اعتبار اختصاص داده شده برای مهار آب‌های استان کرمانشاه در سال 93 را بیش از 600 میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: این میزان در سال 94 مبلغ 140 میلیارد تومان بوده است و تا پاییان سال جاری نیز 2 میلیارد و 800 میلیون تومان در این زمینه سرمایه‌گذاری انجام می‌شود.

روحانی ادامه داد: در سال 96و 97 نیز 7 هزار میلیارد تومان برای طرح مهار آب‌ها در استان کرمانشاه اختصاص داده شده است که با افتتاح این طرح‌ها شاهد وضعیت متفاوتی در استان خواهیم بود.

رئیس جمهور ادامه داد: طی این سفر اعتبار لازم برای تکمیل چهار سد جامیشان، زاگرس، شرفیاب و زمکان با مبلغی بالغ بر 257 میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.

وی افزود: 224 میلیارد تومان برای تحول 30 هزار هکتار از اراضی کشاورزی در طرح‌های کشاورزی و آبرسانی در نظر گرفته شده که طی آن 90 هزار شغل ایجاد می‌شود و امید است با این مشاغل ایجاد شده بخش زیادی از مشکل بیکاری استان برطرف شود.

وی با اشاره به مشکلات محیط زیست در استان کرمانشاه افزود: کرمانشاه با مشکل محیط زیست از جمله گرد و غبار و مسئله ریزگردها مواجه است که یکی از تلاش‌های دولت یازدهم بهبود مشکلات محیط زیستی است.

وی ادامه داد: برای اینکه مردم بتوانند در هوایی سالم‌تر به زندگی ادامه دهند، سوخت مایع را کاهش داده و سوخت گاز را جایگزین آن کرده‌ایم به طوریکه سوخت مایع مصرفی را از 43 درصد به 18 درصد رسانده‌ایم و در سال جاری نیز به 9 درصد کاهش پیدا می‌کند.

رئیس جمهور در ادامه منشأ اصلی ریزگردها را کشورهای همسایه از جمله عراق، عربستان و سوریه دانست و افزود: در این زمینه یکسری اقدامات منطقه‌ای و بین‌المللی باید انجام بگیرد اما یکسری اقدامات موقت در داخل شهرها از جمله کرمانشاه نیز باید انجام شود.

روحانی تقویت سیستم پیش‌بینی برای اطلاع‌رسانی به موقع به مردم را ضروری دانست و خاطرنشان کرد: باید تسهیلات بانکی برای عایق‌بندی اماکن عمومی، منازل و اماکن تجاری در نظر گرفته شود و همچنین تجهیزات مراکز درمانی و اورژانس نیز باید توسعه پیدا کنند.

وی توزیع ماسک‌های استاندارد رایگان، آموزش‌های لازم به شهروندان به ویژه جوانان و نوجوانان را برای حل مشکل فوق ضروری عنوان کرد و گفت: ما باید مشکلات را حل و شرایط مناسب زندگی را برای مردم فراهم کنیم.

این مسئول با اشاره به پرداخت‌های غیر متعارف و فیش‌های حقوقی اظهار داشت: با کمال صراحت اعلام می‌کنیم که متأسفانه در سال‌های گذشته تخلفات در تمام دستگاه‌های کشور انجام شده و این تخلفات تنها به قوه مجریه اختصاص ندارد بلکه در تمام نهادهای عمومی است.

روحانی با بیان اینکه باید با این موضوع مبارزه شود، افزود: ما در دولت یازدهم این کار را انجام دادیم و با وجود اینکه دستگاه‌های نظارتی فراوانی در این کشور داریم و این دستگاه‌ها باید این مسائل را حل می‌کردند اما آنها به تمام وظایف خود عمل نکرده‌اند.

به گفته وی، در قوانین و مقررات ما گریزگاه‌های قانونی و نکات مبهم و شکاف‌هایی وجود داشت که باید با اصلاح قوانین از سوء استفاده‌های بعدی جلوگیری شود و به زودی نیز اقدامات فوری دولت نسبت به حقوق‌های غیر متعارف به گوش مردم خواهد رسید.

وی راه‌حل مبارزه با تخلفات رخ داده را اصلاح قوانین و مقررات دانست و اضافه کرد: دولت لوایح لازم را به مجلس ارائه می‌دهد و تنها با شفافیت، اجرای درست قانون، اقدام دسته جمعی و حمایت رهبری می‌توان این مشکلات را حل کرد.

روحانی افزود: تخلفات از آن مدیران انگشت‌شماری در کشور بوده به طوریکه از میان 8 میلیون نفر بازنشسته و شاغل، فقط چندصد نفر تخلف داشته‌اند و مابقی مدیران و کارکنان پاک و زحمتکش‌ هستند و ما نیز نباید تخلفات چندصدنفر را به همه تعمیم دهیم.

روحانی افزود: اگر تخلفی در گوشه‌ای رخ داده این معنایش نیست که دزدی‌های قبل را فراموش می‌کنیم، چرا که آقایانی هستند که در گوشه و کنار می‌خواهند موضوع فیش‌های حقوقی را ادامه دهند که مردم دزدی‌های قبل را فراموش کنند اما از دادگاه‌ها می‌خواهیم که به تخلفات گذشته نیز رسیدگی کنند.

رئیس جمهور کشورمان اظهار داشت: دولت به مردم قول می‌دهد که برای حل و فصل حقوق‌های غیر متعارف گزارش‌های لازم را به آنها ارائه دهد و تخلفات سال‌های گذشته را به عنوان یک اصل اساسی فراموش نکنند.

وی افزود: برای حل مسئله اشتغال جوانان کرمانشاه اقدام خواهیم کرد و علیرغم اینکه منطقه آزاد کرمانشاه جزو برنامه قبلی دولت نبود در این سفر قول می‌دهیم که در این مورد مطالعه و اقدام لازم انجام گیرد.

روحانی از رسیدن ریل راه‌آهن به کرمانشاه تا پایان کار دولت فعلی خبر داد و گفت: دولت به پالایشگاه و پتروشیمی نیز از طریق فاینانس خارجی و صندوق توسعه ملی کمک می‌کند که شاهد افزایش اشتغال در کرمانشاه باشیم.

رئیس جمهور با اشاره به عملیات گازرسانی به روستاها اضافه کرد: حدود 540 هزار روستا در طرح احیای گازرسانی قرار دارند و سایر طرح‌های عمرانی نیز کلنگ زده خواهد شد.

وی در پایان اظهارداشت: 45 طرح و پروژه در استان کرمانشاه به تصویب رسیده که 998 میلیارد تومان برای آن در نظر گرفته شده است و در سال 96 -95 اجرا و عملیاتی می‌شوند.

منبع: خبرگزاری فارس

روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
وبگردی