برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۴۶۵۹
تاریخ انتشار: ۲۲ تير ۱۳۹۵ - ۱۳:۵۴
اخیرا یک حادثه تکان‌دهنده در جامعه عربستان رخ داد و شوک بزرگی به سعودی‌ها وارد کرد، دو برادر دوقلوی داعشی، در یک جنایت هولناک در ریاض پایتخت آل سعود، مادرشان را با ساتور و چاقو قطعه‌قطعه کردند و پس از زخمی کردن پدر و برادرشان پا به فرار گذاشتند.
تسنیم: اخیرا یک حادثه تکان‌دهنده در جامعه عربستان رخ داد و شوک بزرگی به سعودی‌ها وارد کرد، دو برادر دوقلوی داعشی، در یک جنایت هولناک در ریاض پایتخت آل سعود، مادرشان را با ساتور و چاقو قطعه‌قطعه کردند و پس از زخمی کردن پدر و برادرشان پا به فرار گذاشتند.

گسترش موج خشونت در عربستان

اخیرا یک حادثه تکان‌دهنده در جامعه عربستان رخ داد و شوک بزرگی به سعودی‌ها وارد کرد، دو برادر دوقلوی داعشی، در یک جنایت هولناک در ریاض پایتخت آل سعود، مادرشان را با ساتور و چاقو قطعه‌قطعه کردند و پس از زخمی کردن پدر و برادرشان پا به فرار گذاشتند.

به گزارش تسنیم، رسانه‌های رسمی سعودی طبق معمول به جای اعتراف به حقیقت و پشت پرده چنین حوادثی، بلافاصله از واژه‌های نخ نما شده‌ای چون دیوانه و روانی بودن جانیان و روانپریش بودن آنها سخن گفتند تا بر واقعیت‌های جامعه عربستان سرپوش بگذارند، جامعه‌ای که شاهد گسترش موج خشونت و افراط‌گرایی است و عامل و ریشه اصلی آن را هم باید در مذهب ساختگی تحمیلی بر مردم شبه جزیره یعنی وهابیت جستجو کرد که مولد خشونت و تروریسم و افراط‌گرایی است و مهمترین مراکز ترویج آن هم مدارس و مساجد است.

در این میان مفتی آل سعود یعنی شیخ عبدالعزیز آل الشیخ از نوادگان محمد بن عبدالوهاب موسس مذهب جعلی وهابیت در تلاش برای منحرف کردن افکارعمومی از ریشه و عامل اصلی اقدامات تروریستی و افراط‌گرایی یعنی آموزه‌ها و افکار انحرافی و خطرناک وهابیت و مبرا دانستن وهابیت از این جنایات، از واژه فرقه ضاله و گمراه کننده برای داعش یاد کرد و گفت این فرقه هیچ ارتباطی با اسلام ندارد و برای فساد در زمین تلاش می‌کند.

در این‌که گروه داعش یک گروه تروریستی گمراه و ضد اسلامی است، شکی نیست،‌اما این‌که مفتی آل سعود تلاش می‌کند دامان وهابیون را از جنایات داعشی‌ها پاک و تبرئه کند، مثال کسی است که آب در هاون می‌کوبد و هیچ انسان آگاه و وجدان بیداری توجیهات و تفسیرهای مفتی آل سعود درباره جنایات تروریست‌های تکفیری را نمی‌پذیرد. نکته مهم درباره جنایات تروریستی که در داخل  عربستان رخ می‌دهد و البته به طور خاص پیروان مکتب اهل بیت عصمت و طهارت(ع) را هدف قرار می‌دهد، این است که تقریبا همه عاملان ارتکاب این جنایت، سعودی هستند و از خارج عربستان وارد نشده‌اند.

آل الشیخ به الوطن گفته بود: «آنچه این افراد(داعشی‌ها) انجام دادند، نشان می‌دهد که این فرقه گمراه شقی هیچ ارتباطی با اسلام ندارد و برای فساد در زمین و کشتار بیگناهان و تغییر افکار افراد کم سن و سال تهی از علم و آماده کردن عقول کوچک‌ترها برای پذیرش این افکار ضاله تلاش می‌کند، تروریسم،‌فکر گمراه و جهل بر عقول این جاهلان غلبه کرده است. این داعشی‌ها دین دروغین دارند و نزدیکان خویش را که مسلمان هستند کافر خوانده و به قتل می‌رسانند».

تلاش مفتی آل سعود برای مبرا دانستن وهابیت از جنایات تکفیری‌ها از جمله داعشی‌ها در حالی است که بخش اعظم تروریست‌های تکفیری در سوریه،‌عراق و مناطق دیگر را سعودی‌ها تشکیل می‌دهند و بیشترین درصد انتحاری‌ها هم سعودی هستند و در جریان جنگ ارتش عراق علیه تروریست‌های تکفیری و پاکسازی مناطق مختلف از لوث آنها، آثار و کتاب‌ها و اسنادی به دست آمده که بر گرایش‌ها و اعتقادات وهابی تکفیری‌ها مهر تایید می‌زند، اخیرا کتاب‌ها و لوح‌های فشرده‌ای حاوی آموزه‌های انحرافی وهابیت در مناطق پاکسازی شده عراق به دست آمده که مهر موسسات وهابی سعودی بر آن حک شده است، بنابراین هر اندازه مفتی آل سعود و رسانه‌های سعودی تلاش کنند تا وهابیت را از داعش و دیگر گروه‌های تروریستی همچون جبهه النصره جدا کرده و دامان وهابیون را از جنایات آنها مبرا کنند، واقعیت‌ها و حقایق میدانی مهر باطل بر ادعا‌های آنها می‌زند، وجود مساجد و مدارس و دانشگاه‌ها و مراکز مختلف در عربستان که به صراحت افکار و عقاید انحرافی وهابی و تکفیری آموزش داده می‌شود، ادعای مفتی آل سعود مبنی بر مبرا بودن عربستان و وهابیت از گروه‌های تروریستی تکفیری همچون داعش را نفی می‌کند، حتی رسانه‌های رسمی سعودی طی گزارش‌هایی بر ضرورت پاکسازی مساجد و دانشگاه‌ها از افرادی که تحریک به خشونت می‌کنند، تاکید کرده‌اند.

اعتراف یک عضو مجلس مشورتی سعودی به ترویج افراط‌گرایی در مساجد عربستان

روزنامه رسمی الوطن به نقل از عیسی الغیث یک  عضو مجلس مشورتی آل سعود نوشت : پاکسازی مساجد و دانشگاه‌ها از وجود  تحریک‌کنندگان ضروری است.

الغیث گفت :«پاکسازی مدارس، دانشگاه‌ها، تریبون‌ها(نماز جمعه و نماز جماعت)مساجد، حلقه‌ها(درسی) و شبکه‌های ارتباط اجتماعی از هر افراطی و تحریک کننده ضروری است به ویژه با توجه به این‌که برخی شیوه‌های آموزشی(در عربستان) به تحریک کنندگان کمک کرد تا دانشجویان را فریب داده و آنها را همانطور که می‌خواهند تربیت کنند در نتیجه آنها طعمه آسانی برای گروه‌های تروریستی همچون داعش خواهند شد تا به قتل نیروهای امنیتی و نزدیکان خود از طریق تحریف متون و قوانین و بازی با احکام دینی دست بزنند».

اذعان این عضو مجلس مشورتی آل سعود به نقش شیوه‌های آموزشی عربستان در ترویج خشونت و تروریسم نیز ادعای مفتی آل سعود مبنی بر جدا بودن گروه‌های تروریستی از وهابیت و عدم ارتباط میان آنها را اثبات می‌کند.

تاکید بر ضرورت تطهیر تروریست‌ها در داخل عربستان

بر خلاف مفتی آل سعود که تلاش می‌کند دامان این رژیم را از ننگ دست داشتن در تشکیل گروه‌های تروریستی تکفیری و حمایت‌های گسترده از آنها پاک کند، عضو مجلس مشورتی سعودی به صراحت از نقش شیوه‌های آموزشی سعودی که بر مبنای وهابیت است، در ترویج خشونت و تروریسم سخن گفته و تاکید کرده است :«تمام کسانی که به تحریک و ترویج خشونت و تروریسم از طریق شبکه‌های ارتباط اجتماعی دست می‌زنند، شناخته شده هستند، آنها طی هفت سال گذشته زیر نظر بوده‌اند، همچنان اساتید دانشگاه‌ها، معلمان،‌خطیبان و ائمه مساجد و مدرسان حلقه‌های حفظ قرآن و دست اندرکاران جمعیت‌های حفظ قرآن، دفاتر ارشاد، تبلیغ و موسسات خیریه و رسانه‌های دیداری و شنیداری و نوشتاری و شبکه‌های ارتباط اجتماعی پس از عملیات تروریستی یا آن را به نوعی توجیه می‌کنند و حتی به گونه‌ای محکوم می‌کنند که گویی آنها در ساخت و پرورش تروریسم مشارکت نداشته‌اند، همچنان طرف‌های مسئول به وظیفه خود برای ریشه‌کنی و پاکسازی کشور از وجود آنها(عاملان و مروجان خشونت و تروریسم) عمل نمی‌کنند».

اعتراف به ترویج افراط‌گرایی در هفت هزار مسجد عربستان

فالح الصغیر رئیس کمیته امور اسلامی و قضایی مجلس الشوری یا همان مجلس مشورتی عربستان اخیرا در سخنانی خواستار بازنگری در خطبه‌هایی شد که در هفت هزار مسجد این کشور ایراد می‌شود،‌وی هدف از این اقدام را مهار افراط‌گرایی و نشر فکر صحیح اعلام کرد. این اظهارات مهر تایید دیگری بر ترویج خشونت و افراط‌گرایی در مساجد عربستان(به استثنای مناطق شیعه‌نشین در شرق عربستان) است.

الصغیر از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و وزارت تجارت و سرمایه‌گذاری سعودی خواسته بود پایگاه‌های اینترنتی وابسته به داعش را که مروج تروریسم  است، فیلتر و مانع تجارت بازی‌های الکترونیکی شود که این بازی‌ها، استفاده از سلاح‌های خطرناک، خشونت و مقاومت در برابر پلیس و همچنین ارتکاب جرم و جنایت را رواج می‌دهد.

وی همچنین بر ضرورت بازنگری در رویکرد رسانه‌های رسمی و خطبه‌های مساجد تاکید کرد و با اذعان به ترویج افکار افراطی و خشن در مساجد عربستان(البته به اسثتنای مساجد مناطق شیعه‌نشین)گفت در پادشاهی عربستان، هفت هزار مسجد و تقریبا 700 خطیب فعال هستند که این تعداد برای نشر و رواج فکر صحیح اگر مسئله از سوی برخی خطیبان جدی گرفته شود، کافی است.

این عضو مجلس مشورتی سعودی اذعان کرد: توصیه‌های زیادی مطرح شده تا به خطیبان مساجد عربستان گوشزد شود درباره مسائلی که برای مردم مفید است و دوری از آنچه به زیانشان است، صحبت کنند.

وی مدعی شد: همچنان رهبران و مردم ما به منبع عزت کشورشان یعنی کتاب خدا و سنت پیامبر(ص) پایبند هستند که این مسئله سبب شده تا دشمنان اسلام با انواع وسایل برای مخدوش کردن آن و هدف قرار دادن مردم از طریق شهوات و شبهات فعالیت کنند.

ادعای پایبندی خاندان سلطنتی آل سعود به قرآن و سنت پیامبر(ص) و همچنین ادعای هدف قرار گرفتن مردم عربستان از سوی دشمنان از طریق شهوات و شبهات در حالی است که در حال حاضر ده‌ها شبکه ماهواره‌ای به ویژه شبکه‌های زنجیره‌ای ام بی سی با دلارهای نفتی شاهزادگان آل سعود به ویژه ولید بن طلال در حال ترویج فساد و فحشا و بی‌بند‌و باری از طریق پخش فیلم‌ها و ترانه‌های مستهجن غربی و عربی و برنامه‌های هدفمندی برای دین‌زدایی و غیرت‌زدایی در میان ملت‌های عرب به ویژه مردم عربستان هستند.

وی با اشاره به جنایت دو برادر سعودی داعشی در قتل هولناک مادرشان در ریاض در تلاش برای تبرئه و تطهیر وهابیت و وهابیون از خشونت‌ و افراط‌گرایی روزافزون در جامعه عربستان، منبع افکار افراطی و خشونت‌زا را به خارج نسبت داد و گفت : این حادثه جنایتکارانه و حوادث پیش از آن میزان مسئولیت مشترک ما در پیشگیری و درمان این فکر منحرف را مورد تاکید قرار می‌دهد که باندی از صاحبان فکر گمراه کننده از خارج! رهبری می‌کنند و سموم و افکارشان را از طریق اینترنت و پایگاه‌های شبکه ارتباط اجتماعی پخش می‌کنند.

مشعل بن عبدالله بن عبدالعزیز بن مساعد امیر منطقه مرزهای شمالی عربسان اخیرا درباره مصرف مواد مخدر و دخانیات در میان جوانان سعودی هشدار داد. این شاهزاده سعودی در تلاش برای منحرف کردن  افکارعمومی از عوامل و منبع اصلی رواج خشونت و افراط‌گرایی و نیز فساد در جامعه عربستان، آن را به خارج و آنچه دشمنان خواند، نسبت داد و گفت کشور و جوانان ما هدف حملات دشمنان وطن قرار دارند که در کمین آنها نشسته‌اند.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: