برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۴۶۵۵
تاریخ انتشار: ۲۲ تير ۱۳۹۵ - ۰۹:۲۱
جوانان بیکارند و این بیکاری روز به روز شدت می گیرد. هر چند امارها در باره تعداد بیکاران ضد و نقیض است و تناقض گویی های دولتی‌ها درباره نرخ بیکاری هم به این مساله دامن می زند اما در هر حال،‌ می توان از آمارهای اعلام شده نتیجه گرفت به طور میانگین، ۶ میلیون بیکار در ایران ...
راه نو: جوانان بیکارند و این بیکاری روز به روز شدت می گیرد.   هر چند امارها در باره تعداد بیکاران ضد و نقیض است و تناقض گویی های دولتی‌ها درباره نرخ بیکاری هم به این مساله دامن می زند اما در هر حال،‌ می توان از آمارهای اعلام شده نتیجه گرفت به طور میانگین، ۶ میلیون بیکار در ایران زندگی می کنند و بیکاری در میان جوانان، زنان و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی خود را بیش از سایر گروه‌ها به چشم می آید. این در حالی است که  دولت به روزهای پایانی حیات خود نزدیک  می شود اما هنوز هم اخبار خوش اشتغالی از سوی دولتمردان و اقتصادی‌های دولت به گوش نرسیده است. در این میان، نداشتن امنیت شغلی، عدم رعایت حقوق کارگران توسط کارفرماها، نداشتن بیمه و پاداش و مزایا، تبعیض حقوقی بین زن و مرد و... باعث شده بسیاری از شاغلان هم از شغل خود راضی نباشند و به دنبال شغل دوم و سوم و مشاغل کاذب بروند.

همین چند وقت پیش بود که  علی ربیعی، وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی ازرونمایی بسته ضد بیکاری سخن گفت. این در حالی است که تجربه درباره بسته های اقتصادی مانند بسته ضد رکود نشان داده که مشکلات با دادن بسته حل نمی شود و بسیاری از کارشناسان هم عنوان می‌کنند استفاده از بسته های اقتصادی نظیر بسته ضد بیکاری فقط مسکنی برای حل مشکلات اقتصاد ایران است و نمی‌تواند در بلند مدت تاثیر زیادی داشته باشد. از سوی دیگر حسن روحانی چند صباحی است بر جذب اشتغال های جدید در بخش خصوصی تاکید دارد؛ با این استدلال که با توجه به اینکه عمده جویندگان کار فارغ‌التحصیلان دانشگاهی هستند، بخش خصوصی می‌تواند در اشتغال سهم زیادی داشته باشد. با این حال اما هنوز هم جویندگان کار روز به روز بیشتر می شوند و اقداماتی مفید در این زمینه صورت نگرفته است. دولت هم در این سال‌های گذشته ثابت کرده در خصوص بیکاری بیشتر شعاری عمل می کند تا عملی.

آمارها چه می گویند؟

در هر حال نکته اینجاست که رخ بیکاری طی یک دهه اخیر در ایران بالای ۱۰ درصد بوده و در سال ۲۰۱۴ رکورد ۱۴ درصد را نیز ثبت کرده است. بررسی‌های «موسسه استاتیستا» نشان می‌دهد نرخ بیکاری در ایران در سال ۲۰۲۰ میلادی به حدود ۱۱ درصد می‌رسد. بنابراین آمار نرخ بیکاری ایرانیان در سال جاری میلادی از ۸/۱۰ به ۲۹/۱۱ درصد افزایش خواهد یافت و این روند افزایشی به ۵۶/۱۱ درصد در سال ۲۰۱۷ می‌رسد. اما پس از آن مسیر نرخ بیکاری تغییر می‌کند و در سال‌های ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۰ به ترتیب ۵۱/۱۱ درصد، ۳/۱۱ درصد و ۵/۱۱ درصد خواهد بود. موسسه استاتیستا در توضیح این پیش‌بینی گفته است:«این درحالی است که تفاوت معیارهای اشتغال در ایران با استانداردهای جهانی باعث می‌شود، طی سال‌های آتی بسیاری از افراد شاغل در ایران از نظر شاخص‌های جهانی در واقع بیکار محسوب شوند.»

این در حالی است که ایرنا نیز گزارشی از وضعیت اشتغال در ایران را منتشر کرده که از پراکندگی و آشفتگی میزان بیکاری در نقاط مختلف کشور حکایت دارد. در این گزارش آمده است:«براساس نتایج طرح آمارگیری نیروی کار که از سوی مرکز آمار ایران انتشار یافته است، استان‌های کهگیلویه و بویراحمد با ۵/۵۶ و کردستان با ۱/۵۰ درصد بیشترین نرخ بیکاری جوانان ۱۵تا ۲۴ ساله را در میان سایر استان‌های کشور به خود تخصیص داده‌اند.»

از سوی دیگر،‌بر اساس اعلام مرکز آمار نرخ مشارکت اقتصادی سال گذشته در کل کشور ۷/۳۷ درصد بوده است که در این میان زنان تنها ۸/۱۲ درصد مشارکت اقتصادی داشته‌اند. این در حالی است که بر اساس آمار اعلامی، نرخ بیکاری در میان زنان آماده‌به‌کار به حدود ۴/۴۳ درصد بالغ می‌شود.

به این ترتیب می توان گفت، دولت تدبير و اميد  که در شعارها و برنامه‌هاي خود به كرات از اشتغال و به كارگيري نيروي جوان در رده‌هاي پايين مديريتي سخن به ميان آورده است اما  موفقیتی در این خصوص کسب نکرده است. آمار و ارقام نشان مي‌دهد دولت در اين زمينه به شدت عقب مانده است و اگر اغراق نباشد می توان گفت دولت روحانی يا طرح و برنامه‌اي براي اين كار نداشته و يا هر چه بوده به شكست منتهي شده است. از سوی دیگر، در ماه‌های اخیر با رو شدن مساله فیش‌های حقوقی نجومی و فسادهای اقتصادی به نظر می رسد مفسدان اقتصادی نیز با چراغ خاموش به جنگ اقتصادی با جوانان آمده‌اند تا آنها را ناامید و نسبت به آینده بی اعتماد کنند. باید هر چه سریعتر برای این مساله چاره‌ای اندیشده شود چرا که بیکاری جوانان مانند بمب ساعتی است که اگر خنثی نشود بالاخره منفجر خواهد شد.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
وبگردی