برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۴۵۸۶
تاریخ انتشار: ۱۱ تير ۱۳۹۵ - ۱۳:۵۳
گزارش لحظه به لحظه از روز قدس؛
راهپیمایی روز قدس با شعار «وحدت امت‌ اسلامی، حمایت از انتفاضه فلسطین و بیزاری از رژیم‌ صهیونیستی و تروریسم‌ تکفیری» آغاز شد.

به گزارش هشت صبح:  مراسم راهپیمایی روز جهانی قدس در تهران با شعار محوری «وحدت امت اسلامی، حمایت از انتفاضه فلسطین و بیزاری از رژیم صهیونیستی و تروریسم تکفیری» از مسیرهای از پیش اعلالم شده به سمت دانشگاه تهران، میعادگاه‌ نماز جمعه تا دقایقی دیگر آغاز می شود.
 
به گفته مسئولان برگزاری این مراسم تمامی مسائل امنیتی و حفاظتی برای حضور مردم فراهم شده است.
 
3500 خبرنگار و عکاس داخلی و خارجی راهپیمایی رور قدس را پوشش می‌دهند.

روز قدس؛ روز مقابله مستضعفین با مستکبرین
 
۱۶ مرداد سال 58 در حالی که کمتر از یک سال از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران گذشته بود، حضرت امام خمینی بنیانگذار جمهوری اسلامی در اقدامی هوشمندانه از مسلمانان جهان خواست تا آخرین جمعه ماه رمضان را به عنوان «روز قدس» انتخاب کنند و در این روز همبستگی خود را در حمایت از «حقوق قانونی مردم مسلمان فلسطین» به نمایش بگذارند.
 
امام خمینی(ره) درباره روز قدس فرمودند: «روز قدس فقط روز فلسطین نیست، روز اسلام است. روز قدس، جهانی است و روزی نیست که فقط اختصاص به قدس داشته باشد. روز مقابله مستضعفین با مستکبرین است».
 
طراحی هوشمندانه روز جهانی قدس و فرصت سازی برای نشان دادن وحدت و اراده امت اسلامی در قبال حل مسأله فلسطین و دفع غدّه سرطانی اسرائیل به عنوان اولویت اول جهان اسلام توسط حضرت امام خمینی(ره) یک تصمیم راهبردی بود که طی 37 سال اخیر سبب شد در میدان رقابت سنگین و تنازع بین قدرت‌های جهانی، آرمان آزادی قدس شریف به مثابه یک ضرورت حتمی و تاریخی پلی به گذشته، حال و آینده آحاد مسلمانان عالم ایجاد کند.

 
مقام معظم رهبری در یکی از بیاناتشان پیرامون روز قدس فرمودند: «روز قدس، یک روزِ به معناى حقیقى کلمه، بین‌المللىِ اسلامى است؛ روزى است که ملت ایران می‌تواند با کمک ملت‌هاى مشتاق دیگر، که امروز خوشبختانه تعدادشان هم متعدد و زیاد شده، یک حرف حقى را فریاد کند که براى پنهان کردن آن حرف حق و خاموش کردن آن فریاد، شصت سال است که دستگاه استکبار دارد سرمایه‌گذارى میکند - البته حداقل شصت سال است، یعنى از زمان تشکیل دولت غاصب؛ والّا از مقدماتش شاید صد سال هم بیشتر است - شصت سال است که دارند سعى میکنند فلسطین را از نقشه‌ى جغرافیاى جهانى حذف کنند. البته تا حدود زیادى هم موفق شده بودند. انقلاب اسلامى زد توى دهن اینها. ایجاد نظام جمهورى اسلامى و اعلان روز قدس و تبدیل سفارت رژیم غاصب به سفارت فلسطین در تهران، حرکت هشدار دهنده و متوقف کننده و مهاجمى بود که در مقابل این نقشه‌ى استکبارى ایستاد. امروز خوشبختانه این حرکت، روزبه‌روز توسعه پیدا کرده».
 
امسال نیز همچون سال‌های گذشته مردم ایران اسلامی همپای با سایر مسلمانان و آزادیخواهان جهان، در روز قدس، آزادی فلسطین را فریاد خواهند زد تا از این طریق مردم مظلوم این سرزمین را یاری رسانند و انسجام و اتحاد خود را در پایبندی به آرمان فلسطین به رخ جهانیان بکشند.

در ادامه گزارش لحظه به لحظه از راهپیمایی روز قدس در سراسر کشور و حواشی آن را می خوانید:

ساعت 7:55: در 850 شهر کشور مراسم روز جهانی قدس از مساجد بزرگ و میادین اصلی به سمت میعادگاه های مصلی برپا می شود.

ساعت 8:00: خطیب نماز جمعه این هفته نماز جمعه تهران آیت الله سیداحمد خاتمی و سخنران پیش از خطبه ها در جریان راهپیمایی سردار سلامی هستند که پیرامون آخرین تحولات منطقه و موضوعات امنیتی سخنرانی خواهد کرد.
 
ساعت 8:05: شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی با صدور اطلاعیه‌ای مسیرهای ۹گانه راهپیمایی این روز را اعلام کرد.
 
 مسیر شماره یک: مسیر امام حسین (ع) - میدان امام حسین  (ع) –خیابان انقلاب دانشگاه تهران
 
مسیر شماره دو: مسجد جامع ابوذر- میدان ابوذر- خیابان ابوذر- خیابان شهید برادران حسن (قلعه مرغی) خیابان قزوین - خیابان کارگر- میدان  انقلاب -دانشگاه تهران
 
مسیر شماره ۳: مسجد دارالسلام- میدان منیریه- خیابان ولیعصر (عج) - خیابان انقلاب- دانشگاه تهران
 
مسیر شماره ۴: مسجد امام زمان (عج) - خیابان آزادی- تقاطع خیابان بهبودی- میدان انقلاب-دانشگاه تهران
 
مسیر شماره ۵:  مسجد حضرت ابوالفضل- میدان توحید- خیابان توحید – خیابان آزادی- میدان انقلاب-دانشگاه تهران
 
مسیر شماره ۶: مسجد المهدی-خیابان ستارخان-میدان توحید- خیابان توحید- خیابان آزادی- میدان انقلاب-دانشگاه تهران
 
مسیر شماره ۷: مسجد الجواد (ع) -میدان هفتم تیر- خیابان کریمخان- میدان ولیعصر  (عج) بلوار کشاورز- دانشگاه تهران
 
مسیر شماره ۸: مسجد امام جعفر صادق  (ع) - فلکه اول صادقیه – خیابان ستارخان- خیابان توحید- خیابان آزادی- میدان انقلاب-دانشگاه تهران
 
مسیر شماره ۹: مسجد حضرت امیر (ع) - خیابان کارگر شمالی- میدان انقلاب-دانشگاه تهران
 
ساعت 9:00: شیخ حسین محمد قاسم که در مراسم ویژه سفارت جمهوری اسلامی ایران در لبنان به مناسبت روز جهانی قدس برگزار کرد، اظهارداشت: تنها راه رهائی امت و جهان عرب و کشورهای عربی از کشتار، اختلافات ، جدائی ها و تفرقه ها ، اتحاد در مقابل با دشمن صهیونیستی و تنظیم فلش قطب نمای جهاد و مبارزه به سوی این دشمن است.

رئیس شورای علمای فلسطین در لبنان تاکید کرد:عادی سازی روابط برخی دولت های عربی با رژیم اشغالگر اسرائیل، خنجرمسمومی است که بر پشت نیروهای مجاهد و مقاوم فلسطین در رویاروئی با دشمن صهیونیستی وارد می شود.

ساعت 9:30: پلیس رژیم صهیونیستی ،روز قدس مصادف با آخرین جمعه ماه رمضان را در شهر قدس حالت آماده باش اعلام کرد.

این در حالی است 'ابو عبیده' سخنگوی گردان هان عزالدین القسام ازمردم فلسطین خواست با تمام قوا و به صورت متحد برای حمایت از قدس، فلسطین و حمایت از مقاومت و شرکت در آزادی آن در روز جهانی قدس به پا خیزند .

ساعت 9:35: حضرات آیات عظام تقلید ناصر مکارم شیرازی، نوری همدانی، جعفر سبحانی ، جوادی آملی و علوی گرگانی از قشرهای مختلف مردم برای حضور باشکوه و حماسی در راهپیمایی روز جهانی قدس دعوت کردند.

10:03: راهپیمایان تهرانی قبل از آغاز رسمی مراسم راهپیمایی روز قدس با حضور در مسیرهای راهپیمایی، به سر دادن شعارهای «مرگ بر آمریکا» و «مرگ بر اسرائیل» پرداختند.

بر این اساس، پیش از آغاز رسمی راهپیمایی روز جهانی قدس در تهران، دسته های مختلف مردم از مسیرهای مختلف در حال حرکت به سمت دانشگاه تهران هستند.

راهپیمایان پلاکاردهایی با مضمون حمایت از مردم مظلوم فلسطین، آزادی قدس و همچنین رهایی 4 دیپلمات ربوده شده ایران از چنگال رژیم صهیونیستی را حمل می کنند.

ساعت 10:20: در ساعات اولیه راهپیمایی روز قدس مردم با حضور خود در خیابان‌های اطراف دانشگاه تهران برای برگزاری باشکوه تر و اعلام انزجار از جنایات رژیم صهیونیستی آماده می شوند.

10:31: مراسم راهپیمایی روز قدس لحظاتی پیش و از ساعت 10:30 با حضور میلیونی مردم روزه‌دار در تهران و 850 شهر ایران اسلامی آغاز شد.

با آنکه یکی از گرمترین روزهای سال را سپری می‌کنیم این گرما نتوانسته در حضور چشمگیر و میلیونی مردم خللی ایجاد کند.

در تهران پس از مراسم، نماز جمعه این هفته به امامت آیت‌الله سیداحمد خاتمی اقامه خواهد شد.

10:40: در حاشیه این راهپیمایی جمعی از جوانان و فعالان فرهنگی با برپایی غرفه دیوار آرزوها از حاضران در راهپیمایی خواستند آرزوی خود در این روز را بر روی دیوار آرزوها بنویسند که اکثر حاضران در راهپیمایی آزادی قدس شریف و نابودی رژیم صهیونیستی را آرزوی خود عنوان کرده و آن را بر روی دیوار آرزوها می‌نوشتند.

ساعت 10:45:در میان مردم گروه‌های دانش آموزی، جانبازان و ورزشکاران دیده می‌شوند که به سمت میدان انقلاب در حرکت هستند.

تیم‌های تکواندو و کاراته با پرچم‌هایی علیه اسرائیل و آمریکا در راهپیمایی شرکت کردند.

برخی از افراد در کنار پرچم کشورمان پرچم کشور فلسطین را در دست دارند و با شعارهایی از قدس حمایت می‌کنند.

شعارهای مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل از شعارهایی است که در آغاز راهپیمایی بیشتر شنیده می‌شود.

پخش آهنگ‌های حماسی از خوانندگان انقلابی کشورمان در مسیرهای راهپیمایی صورت گرفته است.

گروه‌هایی از مردم پلاکاردهایی در دست دارند که سخن مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه اسرائیل 25 سال دیگر را نخواهد دید به چشم می‌خورد.

ساعت 10:50:عکس یادگاری راهپیمایان با موشک های ایرانی

چندنمونه از موشک‌های بالستیک ساخت ایران در مسیرهای راهپیمایی روز قدس امروز در تهران در معرض دید راهپیمایان قرار گرفته و افراد با حضور در مقابل آنها عکس یادگاری می‌گیرند.

ماکت‌های به نمایش درآمده از انواع موشک‌های عماد، شهاب و سجیل است.

موشک‌های بالستیک جمهوری اسلامی جزو جنجالی ترین موضوعاتی است که کشورهای غربی به خصوص آمریکا بسیاری از تحریم‌های ایران را به بهانه آزمایش و توسعه این موشک ها وضع کرده و خصوصا پس از اجرای برجام نیز از حجم این جوسازی‌ها کاسته نشده است.

موشک عماد جزو جدیدترین و دقیق‌ترین موشک‌های بالستیک دوربرد ایران است.

حضور رئیس شورای شهر تهران در مراسم راهپیمایی روز قدس

ساعت 10:50: هم زمان با آخرین جمعه ماه مبارک رمضان( روز قدس) مهدی چمران رئیس شورای شهر تهران  از اولین چهره‌هایی بود که به خیل عظیم راهپیمایان تهرانی پیوست.

ساعت 11:00:روحانی به جمع راهپیمایان پیوست

حسن روحانی رئیس جمهور دقایقی قبل در راهپیمایی روز جهانی قدس حضور یافت.

وی از میدان فردوسی به جمع راهپیمایان تهرانی حرکت‌کننده به سمت دانشگاه تهران پیوست.

ساعت11:03:کمپین ضد صهیونیسمی تهرانی ها در راهپیمایی امروز

راهپیمایان تهرانی در حاشیه حضور خود ضمن برائت از استکبار جهانی به ویژه آمریکا و رژیم غاصب صهیونیستی با امضای طوماری در کمپین جهان عاری از صهیونیسم شرکت کردند.

مخاطبان شبکه‌های اجتماعی می‌توانند با هشتک جهان عاری از صهیونیست در این کمپین شرکت کنند.

ساعت 11:09: امیر فرزاد اسماعیلی فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا(ص) از چهارراه ولیعصر به جمع راهپیمایان تهرانی در روز جهانی قدس پیوست.

بازار داغ سلفی خانوادگی در راهپیمایی


ساعت 11:17: محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشور  از چهارراه ولیعصر به جمع راهپیمایان تهرانی در روز جهانی قدس پیوست.

ساعت 11:20: روحانی: ملت فلسطین تنها نیست

حسن روحانی رئیس‌جمهور کشورمان در حاشیه راهپیمایی روز قدس در جمع خبرنگاران اظهارداشت: مردم مسلمان یکی از آرمانهایشان در منطقه امنیت منطقه است و یکی از راه‌های امنیت منطقه این است که مردم مسلمان بتوانند در سرزمین خودشان باشند.

وی افزود: ملت مسلمان فلسطین 70 سال است از وطن اصلی خودشان دور مانده‌اند.

رئیس جمهور تاکید کرد: اشغالگرانی این سرزمین را اشغال کردند که متاسفانه به هیچ یک از قوانین بین‌المللی و اصول انسانی پایبند نیستند.

روحانی اضافه کرد: رژیم صهیونیستی به عنوان یک پایگاه برای استکبار و آمریکا در منطقه است.

روحانی ادامه داد: امروز هر کشوری با این پایگاه مبارزه کند و هر کشوری بخواهد ملت مسلمان در این منطقه دارای ثبات و امنیت باشد خوشایند استکبار جهانی نیست.

وی تصریح کرد: امروز در سایه تفرقه دنیای اسلام، حضور گروه‌های تکفیری و تروریستی در منطقه و خط سازش، ما از مسیر آرمان آزادی فلسطین فاصله گرفته‌ایم برای اینکه ما به این آرمان برسیم راهی جز وحدت مسلمانان و خط مقاومت و جهاد و مبارزه با گروه‌های تروریستی و تکفیری نداریم.

روحانی ادامه داد: به طور مسلم پیام مردم مسلمان ایران در سراسر کشور این است که ملت فلسطین تنها نیست، مردم در کنار مظلومین عالم و در کنار مردم مظلوم فلسطین خواهند بود و ما در سایه ایستادگی و مقاومت قطعاً به پیروزی دست خواهیم یافت.

ساعت 11:20: سید محمود علوی وزیر اطلاعات و  سید حسین هاشمی استاندار تهران نیز به خیل عظیم راهپیمایان روز جهانی قدس پیوستند.

رئیس قوه‌قضائیه به جمع راهپیمایان پیوست

ساعت 11:20: آیت الله صادق آملی لاریجانی رئیس قوه قضاییه دقایقی پیش در محدوده چهاراه ولیعصر به جمع راهپیمایان روز جهانی قدس پیوست.

ساعت 11:22: حضور فرمانده سپاه در جمع راهپیمایان

سردار سرلشکر محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، شهیندخت مولاوردی معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده و حجت‌الاسلام مصلحی وزیر سابق اطلاعات از چهارراه کالج به جمع راهپیمایان روز جهانی قدس در تهران پیوستند.

راهپیمایی روز قدس در کربلا

ساعت 11:31: امیر احمدرضا پوردستان فرمانده نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی در راهپیمایی روز قدس و در جمع خبرنگاران درباره پیام‌های این راهپیمایی اظهار داشت: ملت بزرگ ایران اسلامی و امت اسلام با حضور پرشور در راهپیمایی روز جهانی قدس تلاش می‌کنند تا از ملت فلسطین حمایت کنند و نشان دهند که قدرتی به نام جهان اسلام در حال شکل‌گیری است.
 
ساعت 11:37: لطف الله فروزنده سخنگوی جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی در حاشیه مراسم راهپیمایی روز قدس با اشاره به حضور پرشور مردم در راهپیمایی روز قدس اظهار داشت: ملت بزرگ انقلابی ایران در ماه مبارک رمضان به تاسی از امام(ره) در گرامیداشت آرمان فلسطین در راهپیمایی روز قدس حضور یافتند.

وی افزود: مردم با حضور پرشکوهشان در راهپیمایی روز قدس نشان دادند نسبت به آرمان فلسطین وفادار هستند و اینکه هنوز به اصول انقلاب اسلامی پایبندند.

عکس/ نخستین راهپیمایی روز قدس در سال 58


ساعت 11:38: اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور دقایقی قبل از چهارراه کالج به جمع راهپیمایان روزه‌دار تهرانی در روز جهانی قدس پیوست.

جهانگیری در جمع خبرنگاران اظهار داشت: حضور مردم ایران همیشه تعیین‌کننده بوده است، به خصوص در روز قدس که به هر حال یکی از آرمان‌های مهم ملت ایران همیشه دفاع از ملت فلسطین بوده و هست.

وی تصریح‌کرد: در همین رابطه ملت ایران سعی کرده این حمایتی که از مردم مظلوم فلسطین و قدس عزیز داشته را یکبار در روز قدس اعلام کند و این آرمان هم حمایت از مظلومان و هم به صورت ویژه حمایت از مردم فلسطین است.
ساعت 11:49: علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی دقایقی قبل از چهارراه کالج به جمع راهپیمایان روزه‌دار تهرانی در روز جهانی قدس پیوست.

ساعت 11:50: سردار حسین اشتری فرمانده نیروی انتظامی دقایقی قبل با حضور در خیابان طالقانی به جمع راهپیمایان پیوسته و حمایت خود را از مردم مظلوم فلسطین اعلام کرد.

سردار اسکندر مومنی جانشین فرمانده نیروی انتظامی نیز در حاشیه راهپیمایی روز جهانی قدس با تاکید بر برخورد با دریافت کنندگان حقوقهای نجومی گفت: قوه قضائیه باید به این موضوع ورود کرده و با آن برخورد کند.

سیستم خنک کننده مسیر راهپیمایی

ساعت 11:56: مسعود سلطانی‌فر معاون رئیس جمهور با حضور در جمع راهپیمایان گفت: حضور حماسی مردم در راهپیمایی روز قدس مایه قوت قلب نهضت مردم فلسطین خواهد بود.

ساعت11:58: علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی دقایقی قبل با حضور در خیابان طالقانی به جمع راهپیمایان روز جهانی قدس و حامیان مردم مظلوم فلسطین پیوست.

 عکس/ خنک کردن مردم به سبک آتش نشانی

آمریکا و اسرائیل در آتش سوختند

ساعت12:00: راهپیمایان تهرانی در حالی که شعارهای مرگ بر اسرائیل و مرگ بر آمریکا سر می‌دادند پرچم آمریکا و اسرائیل را در میدان فردوسی تهران آتش زدند.

ملت روزه‌دار ایران که امروز در راهپیمایی روز قدس شرکت کردند در این راهپیمایی پلاکاردهایی با مضمون «نصر من الله و فتح القریب»، «لبیک یا خامنه‌ای»، «اسرائیل باید از صفحه روزگار محو شود»، «مرگ بر داعش صهیونیستی» را در دست دارند.

راهپیمایان در حین آتش زدن پرچم آمریکا و اسرائیل عکس‌هایی از شهدای مدافع حرم را در دست داشتند و علیه داعش و اسرائیل شعار سر دادند.

ساعت 12:00: قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت، محمدباقر قالیباف شهردار تهران و آیت‌الله موحدی کرمانی به جمع خیل عظیم راهپیمایان روز قدس پیوستند.

معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست دقایقی قبل با همراهی جمعی از محیط بانان از چهارراه کالج به جمع راهپیمایان تهرانی پیوست.
امیر سرلشکر عطاءالله صالحی فرمانده کل ارتش از چهارراه ولیعصر به جمع راهپیمایان تهرانی در روز جهانی قدس پیوست.

همزمان با راهپیمایی روز جهانی روز قدس حجت‌الاسلام علی یونسی معاون رئیس‌جمهور با حضور در خیابان انقلاب به جمع راهپیمایان تهرانی پیوست.

حجت‌الاسلام علی‌‌اکبر ناطق‌نوری مسئول بازرسی دفتر مقام معظم رهبری دقایقی قبل از چهارراه کالج به جمع راهپیمایان روز جهانی قدس در تهران پیوست.

سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت با حضور در جمع راهپیمایان روز قدس در جمع خبرنگاران، رژیم صهیونیستی و گروه‌های تکفیری را یک خطر واحد و در یک راستا عنوان کرد و گفت: هدف این‌ها مقابله با اسلام ناب محمدی است.

وی تصریح کرد: کشتن کودکان برای حامیان این رژیم که مدعی دموکراسی هستند هیچ معنایی ندارد و همه آنها یک هدف واحد یعنی از بین بردن اسلام ناب و حاکم کردن اسلام آمریکایی را دنبال می کنند.

ساعت12:02: جمعی از مسلمانان نیجریه و هند با حضور در راهپیمایی جهانی روز قدس در تهران خشم و انزجار خود را از رژیم کودک‌کش صهیونیستی ابراز کردند.

مسلمانان نیجریه در این راهپیمایی با در دست داشتن پلاکاردهای شیخ زکزاکی رهبر شیعیان نیجریه و فرزندان شهید او از رهبر شیعیان نیجریه اعلام حمایت کردند.

ساعت 12:04: امیردریادار حبیبب‌الله سیاری فرمانده نیروی دریایی ارتش با حضور در جمع راهپیبمایان روز قدس در تهران اظهار داشت: در نیروی دریایی امیدواریم امسال با برخی کشورهای منطقه و حتی کشورهای فرامنطقه‌ای رزمایش مشترک برپا کنیم.

وی همچنین خاطرنشان کرد: یگان‌های نیروی دریایی راهبردی ارتش امنیت را برای آبراه‌ها و شناورهای کشورمان در آب‌های آزاد و بین‌المللی به صورت کامل تأمین کرده‌اند.

ساعت 12:10: سیدمحمد حسینی وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه مراسم راهپیمایی روز قدس، اظهار داشت: مردم در سراسر جهان علی‌الخصوص کشورهای مسلمان با حضور در راهپیمایی روز قدس حمایت خود را از مردم فلسطین اعلام کردند.

وی افزود: مسلمانان با حضور در راهپیمایی روز قدس یکپارچگی و وحدت خود را به جهانیان نشان دادند و اعلام کردند که دشمن مشترک آنان رژیم صهیونیستی است.

ساعت 12:11: قاضی سراج رئیس سازمان بازرسی کل کشور در حاشیه راهپیمایی روز قدس درباره حقوق‌های نجومی اظهارداشت: با همه متخلفین فیش‌های حقوقی برخورد خواهیم کرد.

ساعت 12:22: علی طیب نیا وزیر اقتصاد و دارایی امروز جمعه در راهپیمایی یوم الله روز قدس حضور یافت.
ساعت 12:23: عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی و حجت‌الاسلام سید مجتبی خامنه‌ای فرزند رهبر معظم انقلاب دقایقی قبل به جمع راهپیمایان روز جهانی قدس در تهران پیوست.

 قطعنامه پایانی راهپیمایی سراسری روز جهانی قدس

متن قطعنامه روزجهانی قدس سال 1395 به شرح زیر است:

حمد و سپاس بی‌کران خداوند سبحان را که به ما توفیق داد تا با درک ماه مبارک رمضان و لیالی نورانی قدر، به یمن میراث گرانقدر و تاریخ ساز حضرت امام خمینی (ره)، با حضور شکوهمند و حماسی در "راهپیمایی سراسری روز جهانی قدس"، بار دیگر "وحدت و اراده راهبردی" و خدشه‌ناپذیر ملت دشمن‌شناس و دشمن‌ستیز "ایران اسلامی" در حمایت از "آرمان آزادی قدس شریف" و ملت مظلوم فلسطین و پشتیبانی از جبهه‌ی مقاومت اسلامی منطقه را در معرض دید جهانیان قرار دهیم.

اینک که باگذشت 37 سال از ابتکار معجزگون و تاریخ‌ساز معمار کبیر انقلاب اسلامی حضرت روح‌الله (ره) و راهبری حکیمانه مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) آرمان آزادی قدس و "نابودی غده سرطانی اسرائیل" به‌عنوان "اولویت اول امت اسلامی" در جغرافیای جهان اسلام نهادینه‌شده و "شبکه استکبار و صهیونیسم" با باطل شدن رؤیای شیطانی "تسلط از نیل تا فرات" و تحقق "خاورمیانه بزرگ"، خود را بیش از هر زمانه‌ای آماج خشم مقدس و کینه انقلابی فرزندان اسلام ناب محمدی (ص) و پرچم‌داران "گفتمان انتفاضه" و "مقاومت اسلامی" به‌ویژه نسل غیور و شجاع جدید فلسطین یافته است، ما ملت روزه‌دار ایران اسلامی با شرکت در راهپیمایی سراسری و دشمن‌شکن "روز جهانی قدس" – که تجلیگاه "مکتب مقاومت" و "نه" گفتن به "شیطان اکبر" و مظهر بیزاری از اسرائیل غاصب و اشغالگر است – مواضع خود را با بانگ رسای توحیدی "الله‌اکبر" و "خامنه‌ای رهبر" به جهانیان اعلام می‌داریم:

1- ما ملت یکپارچه و متحد ایران، "آرمان آزادی قدس شریف" و رهایی ملت مظلوم و بی دفاع فلسطین از سلطه رژیم جعلی صهیونیستی و تلاش برای محو غده سرطانی اسرائیل را آرمان بلند انقلاب اسلامی، راهبرد سرنوشت ساز حضرت امام (ره) و خلف صالح ایشان مقام معظم رهبری (مدظله العالی) و اولویت اول جهان اسلام و محور وحدت امت اسلامی دانسته و یگانه راه مقابله‌ی پیروزمند با رژیم آدمکش و نامشروع صهیونیستی را الگوی مقاومت حزب الله و حماس و گسترش "گفتمان انتفاضه" در جغرافیایی فلسطین به‌ویژه در کرانه غربی دانسته و ضمن حمایت مادی و معنوی از مقاومت ضد صهیونیستی بر لزوم بازگشت آوارگان فلسطینی از اقصی نقاط جهان و برگزاری یک همه‌پرسی فراگیر و آزاد برای تعیین سرنوشت آینده این کشور تأکید و هرگونه راه‌حل دیگر را نسخه "سازش" و دامی برای تداوم حیات اهریمنی دولت جعلی اسراییل می‌دانیم.

2- ما ملت مسلمان و روزه‌دار ایران اسلامی؛ وحدت، همگرایی و یکپارچگی گروه‌های فلسطینی برابر رژیم صهیونیستی را از مهم‌ترین مؤلفه‌ها و الزامات دست‌یابی به آرمان آزادی قدس شریف و اخراج اشغالگران صهیونیست از سرزمین مقدس فلسطین دانسته و ضمن حمایت از "خط مقاومت و انتفاضه" علیه رژیم کودک کش صهیونیستی، "یهودی سازی" سرزمین‌های اشغالی و تلاش برای "نابودی هویت ملی و تاریخی فلسطین" که متأسفانه در سکوت و بی توجهی محض مجامع جهانی مدعی حقوق ملت‌ها! و نیز برخی دولت‌های عربی- اسلامی منطقه پی‌گیری می‌شود را به شدت محکوم نموده و از سازمان‌ها و نهادهای بین المللی و منطقه‌ای می‌خواهیم با اتخاذ مواضع قاطع و عملی مانع تداوم این توطئه خطرناک شوند.

3- ما ملت انقلابی و استکبار ستیز ایران، مقاومت اسلامی در منطقه که با پیروزی‌ها و دستاوردهای جدید آن در "فلوجه" و "حلب" بیش از هر زمان دیگری نظام سلطه و رژیم صهیونیستی را به وحشت انداخته است را حاصل "نفوذ گفتمان انقلاب" و گسترش گفتمان "مقاومت اسلامی" دانسته و با محکوم کردن جنگ‌های نیابتی و جنایات وحشیانه و تروریستی گروهک‌های سلفی و تکفیری در کشورهای اسلامی و نیز تلاش شیطانی "آل سعود" و برخی از کشورهای منطقه برای تأثیرگذاری بر جریان سیال مقاومت و امنیت سازی برای صهیونیست‌ها از طریق حمایت از تروریسم و عادی‌سازی روابط با رژیم اشغالگر قدس، پشتیبانی خود را از دولت، ارتش و نیروهای مردمی و مقاوم کشورهای سوریه و عراق و همچنین ملت مظلوم فلسطین اعلام می‌داریم.

4- ما ملت موحد و متحد ایران اسلامی، فتنه تروریست‌های تکفیری- سلفی در عراق و سوریه را "جنگ نیابتی" نظام سلطه و حاصل نقشه مشترک آمریکا، رژیم صهیونیستی و ارتجاع منطقه برای تضعیف محور مقاومت اسلامی، دامن زدن به اسلام هراسی و اسلام‌ستیزی و ایجاد اختلاف و تفرقه بین مسلمین دانسته و از آحاد امت اسلامی می‌خواهیم با حفظ وحدت و انسجام اسلامی و تقویت استحکام جبهه ضد خشونت و برادرکشی، اهداف و راهبردهای دشمن را باطل و عقیم ساخته و اجازه ندهند دشمنان اسلام با مسئله‌سازی‌های هدفمند ظرفیت‌های جهان اسلام و مسلمانان را از توجه و تمرکز به مسئله قدس و فلسطین منحرف سازند.

5- ما ملت متحد و موحد ایران، "جنگ آل سعود علیه یمن" و کشتار وحشیانه مردم مظلوم و مسلمان این کشور و نیز مشارکت با "آل خلیفه" در ظلم و جنایت علیه مردم بحرین و سلب تابعیت از آیت‌الله شیخ عیسی قاسم رهبر شیعیان این کشور که متأسفانه در سایه سکوت مجامع بین‌المللی و حمایت‌های ظالمانه هیئت حاکمه امریکا صورت می‌پذیرد را محکوم نموده و جان باختن هزاران تن از حجاج بیت‌الحرام در حوادث غم‌انگیز مکه و منا در حج ابراهیمی و محروم کردن حجاج ایرانی از انجام واجب الهی که مصداق "صد عن سبیل الله" است را نشانه سوء مدیریت و بی‌لیاقتی رژیم سعودی دانسته و با تأکید بر فراموش ناپذیری این جنایت و خباثت بزرگ، چاره اندیشی کشورهای اسلامی برای مدیریت مناسک حج و تأمین امنیت حجاج را ضرورتی حتمی می‌دانیم.

6- ما ملت انقلابی و روزه‌دار ایران اسلامی، امریکا را همچنان "طاغوت اعظم"، "شیطان بزرگ" و دشمن شماره یک خود دانسته و با تأسی به منویات و هشدارهای رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله العالی) "رخنه" و "نفوذ" در حصار اراده و تصمیمات کشور و تلاش برای سست کردن "ارکان نظام" را راهبرد دشمن حیله‌گر در عصر "پسابرجام" دانسته و با تأکید بر ضرورت افشای سناریوهای ضد ایرانی و ضدانقلابی آمریکا؛ "جهاد کبیر" و عدم تبعیت از دشمن و مقاومت برابر سلطه و فزون‌خواهی‌های استکبار را راهبرد فراگیر و خدشه‌ناپذیر امروز کشور قلمداد نموده و از همه دستگاهها و نهادها و نیز همه دلسوزان و جریان‌های معتقد به‌نظام می‌خواهیم با هوشیاری و هوشمندی به مسئولیت‌های خطیر خود برابر توطئه "نفوذ" و نقش‌آفرینی در عرصه "جهاد کبیر" عمل کرده و عبور انقلاب و جامعه اسلامی را از گزند خطرات بزرگ مقطع تاریخی حاضر رقم زنند.

7- ملت انقلابی و بصیر ایران، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای مدافع حرم و قدردانی از کمک‌های مستشاری و تعیین‌کننده نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و فرمانده غیرتمند و ولایتمدار نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی "سردار سرافراز حاج قاسم سلیمانی"، که در کنار ارتش و بسیج مردمی عراق و سوریه با خنثی‌سازی توطئه‌های استکبار و فتنه تروریستی گروهک‌های تکفیری و سلفی در این کشورها، موجبات افتخار و مباهات ایرانیان نزد امت اسلامی را رقم‌زده است، بر تداوم تلاش آنان در این مسیر مقدس و انقلابی تأکید و از دولت و مجلس محترم می‌خواهد بسترهای لازم برای گسترش این افتخارآفرینی‌ها را برای آنان فراهم آورد.

8- ما ملت مجاهد و شهیدپرور ایران اسلامی، دستاوردها و توانمندی‌های خود در حوزه "صنعت دفاعی" به‌ویژه "اقتدار موشکی" را نماد "قدرت بازدارندگی"، تضمین "امنیت ملی" و غیرقابل‌مذاکره و تعدی دانسته و به قدرت‌های استکباری به‌ویژه "امریکای عهدشکن و حیله‌گر" هشدار می‌دهیم از شکست‌های بزرگ 38 سال گذشته برابر ایران اسلامی عبرت گرفته و از ماجراجویی و تهدید علیه آن پرهیزکنند؛ در غیر این صورت با پاسخ‌های قاطع مدافعان شجاع انقلاب و میهن اسلامی مواجه خواهند شد.

9- امت ولایتمدار ایران اسلامی، با توجه به تخلف و بدعهدی آمریکا دربرداشتن تحریمها و مانع‌تراشی در مسیر تعامل بانک‌های خارجی با ایران، از مسئولین مربوطه به‌ویژه هیئت نظارت بر اجرای برجام انتظار دارد تا ضمن مقابله جدی با هرگونه کارشکنی و دقت و مراقبت درزمینه سوءاستفاده طرف‌های مقابل از ابهامات سند برجام از منافع ملت ایران دفاع و در صورت نقض عهد به فرمایش راهبردی مقام معظم رهبری مدظله‌العالی که همانا آتش زدن برجام است عمل نمایند.

10- ما ملت صبور و آزاده ایران، با توجه به توطئه‌های زنجیره‌ای نظام سلطه و استکبار از "تهدید"، "تحریم"، "تحریک" و "تفرقه" تا "جنگ نرم" و سناریوهای "مأیوس سازی مردم نسبت به آینده انقلاب"، تلاش‌های قوای سه گانه به‌ویژه قوه مجریه و دولت محترم، در عرصه "اقدام و عمل به اقتصاد مقاومتی" و پرداختن به "دغدغه‌های فرهنگی" و حرکت به سمت "نهادینه‌سازی سبک زندگی اسلامی" را ناکافی دانسته و از آنان می‌خواهیم با تقویت "تولید داخلی" و مقاوم‌سازی درونی اقتصاد، زمینه‌های اشتغال و رفع بیکاری جوانان، بهبود فضای کسب‌وکار و رونق اقتصادی وزندگی و رفاه مردم، دشمنان انقلاب و نظام را در راهبرد " ایجاد فاصله بین ملت با نظام و انقلاب" مأیوس و ناامید سازند.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: