برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۴۵۷۱
تاریخ انتشار: ۰۸ تير ۱۳۹۵ - ۱۴:۳۱
روزنامه «شرق» با تیتر درشت «خطر گم‌شدن جعبه سیاه نفتی» و چاپ کاریکاتوری از زنگنه و بابک زنجانی در صفحه نخستش، بیشتر، صحبت‌های وزیر نفت درباره متهم پرونده فساد بزرگ نفتی را برجسته کرد.
ایسنا: در میان سایت‌های خبری و روزنامه‌های کشور، کمتر موردی را می‌توان یافت که به بخشی یا همه مصاحبه دیروز زنگنه و بویژه حرف‌های او درباره حکم اعدام بابک زنجانی اشاره‌ای نکرده باشد؛ البته این قاعده، استثناء هم دارد.

روزنامه «ایران» در صفحه نخست خود با تیتر درشت نوشته: «بنزین تک‌نر خی در راه بهارستان». این روزنامه با این تیتر، تقریبا کل مصاحبه وزیر نفت دولت یازدهم با ایسنا را منتشر کرده است.

روزنامه «خراسان» نیز همین موضوع را از بین صحبت‌های زنگنه برجسته کرده و در یکی از کادرهای کناری صفحه نخست خود تیتر زده است: «پیشنهاد تک‌نرخی شدن بنزین به مجلس می‌رود». این روزنامه نوشت: «وزیر نفت ضمن اعلام تصمیم دولت برای ارائه پیشنهاد تک نرخی شدن بنزین به مجلس، از معرفی 10 تا 15 میدان با اولویت میادین مشترک در نخستین مناقصه نفتی ایران خبر داد و درباره حکم اعدام بابک زنجانی گفت: زنجانی در حال حاضر مثل جعبه سیاهی است که با اعدام شدن گم می‌شود.»

همچنین روزنامه «شرق» با تیتر درشت «خطر گم‌شدن جعبه سیاه نفتی» و چاپ کاریکاتوری از زنگنه و بابک زنجانی در صفحه نخستش، بیشتر، صحبت‌های وزیر نفت درباره متهم پرونده فساد بزرگ نفتی را برجسته کرده و در ابتدای گزارشش آورده است: وزیر نفت درباره آخرین وضعیت مطالبات وزارت نفت از بابک زنجانی گفت: «این فرد هنوز در زندان است و هیچ‌یک از بدهی‌های خود را تسویه نکرده است؛ البته یک‌سری از اموال او به وزارت نفت داده شده و ما به‌دنبال فروش این اموال هستیم که این اموال در فروش با مشکلات زیادی مواجهند و در نهایت فکر نمی‌کنم بتوان تمام اموال او را به فروش رساند و رقم بزرگی نیز از این طریق عاید وزارت نفت نخواهد شد».

با وجود استقبال بسیاری از رسانه‌ها از این مصاحبه، برخی هم آن را نادیده گرفته‌اند. روزنامه‌های «کیهان» و «رسالت» در بخش‌های اقتصادی شماره امروز خود به موضوعات دیگری از قبیل ذخایر طلا و میزان نقدینگی کشور پرداخته‌اند.

همچنین، روزنامه «وطن امروز» با وجود آنکه این مصاحبه را برای تیتر و عکس صفحه نخستش انتخاب کرده، گزارشش را پرحمله آغاز کرده است: «وزیر نفت در توجیه «نفت مفت» گفت: نفت 7 دلاری هم برای ایران توجیه اقتصادی دارد، چراکه نفت یک ثروت خدادادی است که کسی در گذشته و حال برای آن تلاش نکرده است! به گزارش «وطن امروز» بیژن نامدار زنگنه برای نخستین‌بار در 3 سال گذشته به دفتر یک رسانه رفت البته او یک رسانه دولتی را انتخاب کرد تا با هیچ سوال چالش‌برانگیز و انتقادی مواجه نشود و بتواند از مواضع 3 سال گذشته خود براحتی دفاع کند! وزیر نفت با حضور در خبرگزاری ایسنا، از این فرصت مناسب برای اظهارنظر در جاده‌ای یکطرفه استفاده کرد و با سوالات مهمی که این روزها در افکار عمومی جریان دارد مواجه نشد تا موضوع رانت و سوءاستفاده در واردات میلیون‌ها لیتر بنزین آلوده و سرطانزا به کشور در اسفند 1392 و بهار 1393 همچنان بی‌پاسخ بماند!»

روزنامه‌های «شهروند»، «جوان» و «جام‌جم» هم این مصاحبه را بازتاب نداده‌اند ولی دو مورد اخیر، در سایت‌های خود متن کامل گفت‌وگوی ایسنا با وزیر نفت را منتشر کرده‌اند.

روزنامه باسابقه «اطلاعات» هم با تیتر «زنگنه: توليد نفت ايران طي 3 ماه به 8/3 ميليون بشكه رسيد» در صفحه نخست خود به استقبال این مصاحبه رفته است. این روزنامه در نحوه نگارش گزارش خود نیز همین بخش از صحبت‌های وزیر نفت را برجسته کرده است.

«اعدام بابک زنجانی جعبه سیاه را از بین می‌برد»، عنوانی است که رسانه‌های زیادی از آن برای تیتر مصاحبه زنگنه استفاده کرده‌اند. روزنامه‌های «ابتکار»، «آرمان» و «وقایع اتفاقیه» از جمله همین رسانه‌ها هستند. وقایع اتفاقیه در ابتدا نوشته است: «کمتر از یک سال به پایان تصدی بیژن نامدار زنگنه بر وزارت نفت مانده است و او به خوبی به چالش‌های این بخش آشناست. برای همین زمانی که مقابل نمایندگان مجلس نهم ایستاده بود تا رأی اعتماد بگیرد و هر نماینده مخالف نیز یک ‌سازی سر می‌داد گفت: با این رأی اعتماد من را به هتل پنج ستاره نمی‌فرستید! در بررسی تمام مشکلات صنعت نفت که بخشی به واسطه تحریم‌ها ایجاد شد و برخی ریشه در ساختار‌های ناردست اقتصاد در بخش نفت دارد، ظهور بابک زنجانی و بدهی کلان او به بخش نفت بزرگ‌ترین چالش وزیر نفت است. او در مصاحبه با ایسنا به بسیاری از این چالش‌ها اشاره می‌کند.»

روزنامه‌های اقتصادی نیز از این گفت‌وگوی تفصیلی استقبال کرده‌اند. روزنامه «دنیای اقتصاد» با تیتر «لایحه بنزین تک‌نرخی در راه مجلس» و روزنامه «جهان اقتصاد» با تیتر «اعدام زنجانی یعنی حذف جعبه سیاه»، بخش‌هایی از این مصاحبه را بازنشر کرده‌اند.

دیروز نیز همزمان با انتشار مصاحبه وزیر نفت در ایسنا، بسیاری از سایت‌های خبری به انتشار بخش‌ها یا همه این گفت‌وگو پرداختند. «عصر ایران»، «مشرق‌نیوز»، «فرارو»، «فردانیوز» و «تابناک» از جمله سایت‌های خبری هستند که دیروز گفت‌وگوی زنگنه در آنها بازنشر داده شد.

زنگنه در بخشی از گفت‌وگوی خود به ایسنا گفته بود: این فرد (بابک زنجانی) هنوز در زندان است و هیچ‌یک از بدهی‌های خود را تسویه نکرده است؛ البته یک‌سری اموال او به وزارت نفت داده شده و ما به دنبال فروش این اموال هستیم که این اموال در فروش با مشکلات زیادی مواجهند و در نهایت فکر نمی‌کنم بتوان تمام اموال اورا به فروش رساند و رقم بزرگی نیز از این طریق عاید وزارت نفت نخواهد شد. ارزش دارایی‌های زنجانی به ۲۰۰۰ میلیارد تومان نمی‌رسد. بدهی‌های رسمی وی نزدیک به ۱۰ هزار میلیارد تومان است و هنوز نیز می‌گوید فردا و پس فردا بدهی خود را می‌دهم. اما با این اموالی که به دست ما رسیده است رقمی عاید وزارت نفت نمی‌شود. بعد از صدور حکم اعدام نیز تغییری در این زمینه به وجود نیامده است. در صورت اعدام وی نیز همین ۲۰۰۰ میلیارد تومان به دست می‌آید؛ البته قوه قضائیه در این زمینه کار خود را می‌کند اما ما علاقه‌ای نداریم که ایشان اعدام شود، چراکه زنجانی در حال حاضر مثل جعبه سیاهی است که با اعدام شدن، گم می‌شود.


روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: