برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۴۵۰۴
تاریخ انتشار: ۰۲ تير ۱۳۹۵ - ۱۵:۱۳
یک روز پس از ناکامی سنای امریکا در توافق بر سر چهار طرح اصلاحیه قانونی درباره فروش سلاح در این کشور، که در پی بزرگترین سانحه تیراندازی جمعی تاریخ امریکا در هفته گذشته در شهر اورلاندو روی داد، کاخ سفید سناتورهای امریکایی را متهم کرده که امنیت ملی را قربانی مقاصد سیاسی خود می‌کنند.
پرس تی وی: جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید، سه‌شنبه در شبکه «ام‌اس‌ان‌بی‌سی» گفت: «آنچه دیشب در صحن سنا شاهد آن بودیم نمایش شرم‌آور بزدلی بود.»

ارنست گفت این لوایح که شامگاه دوشنبه مطرح شد باید در راستای تقویت وضعیت امنیت کشور از طریق منع دسترسی افراد حاضر در فهرست دیده‌بان تروریسم امریکا حمایت قوی نمایندگان هر دو حزب اصلی را جلب می‌کرد.

وی گفت وجود افرادی در امریکا که ممکن است با تروریسم مرتبط بوده یا مستعد جذب در گروه‌های پیکارجو همچون داعش از طریق تبلیغات اینترنتی باشند مایه نگرانی مسئولان امریکایی ا است.

وی افزود: «و اکنون قانونی نیست که مانع ورود این افراد به فروشگاه‌ اسلحه و ممنوعیت فروش سلاح گرم به آنان شود.»

نمایندگان سنا دوشنبه (31 خرداد) نتوانستد درباره چهار طرح اصلاحیه قانونی فروش سلاح در امریکا به توافق برسند. هدف از این اصلاحیه‌ها محدود کردن فروش اسلحه به افراد، از جمله به مظنونان تروریستی بود. گفتنی است دو طرح از این اصلاحیه از سوی دموکرات‌ها و دو طرح از سوی جمهوریخواهان پیشنهاد شده بود. شکست این لوایح نشان دهنده قدرت سیاسی مدافعان حقوق اسلحه در کنگره و انجمن ملی سلاح در امریکا است.

ارنست تصریح کرد: «جمهوری‌خواهان هفته گذشته را در گوشه و کنار صرف صحبت درباره افراط‌گرایی اسلام رادیکال کردند. اما وقتی که بحث ممانعت از دسترسی افراط‌گرایان به اسلحه مطرح است غیبشان می‌زند [در جایگاه خود حاضر نیستند]. آنان [نمایندگان جمهوری خواه] هیچ اقدامی نخواهند کرد زیرا که از انجمن  سلاح امریکا بیم دارند، که مایه تاسف است.»

در حادثه تیراندازی 23 خرداد در شهر اورلاندوی ایالت فلوریدا 49 نفر کشته و 53 نفر زخمی شدند؛ این قتل عام خونین‌ترین حمله مسلحانه امریکا محسوب می‌شود.

بنابر گزارش‌ها، عمر متین مهاجم عامل حادثه مزبور حین ارتکاب این جنایت با گروه تروریستی داعش اعلام وفاداری کرد.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
وبگردی