برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۴۴۰۴
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۳۹۵ - ۲۱:۲۹
دهه هشتادی ها چه کسانی هستند و چه گروه یا گروه هایی به این افراد خط دهی می کنند؟
به گزارش خبرایرانی، با اشاره به گردهم‌آیی نوجوانان دهه هشتادی،‌ که این اواخر پس از آغاز تعطیلات تابستانی در پاساژ کورش برگزار شده بود، می‌نویسد این تجمع هدف خاصی از سوی برنامه ریزانش اعلام نشده بود و «تا کنون برگزاری از این دست از برنامه‌ها به این نحو در شهری مانند تهران خیلی مسبوق به سابقه نبوده است البته در سال‌های گذشته با شروع فصل گرما چنین اقداماتی که گاه چهره هنجارشکن هم به خود داشته است به صورت معدود در چند بوستان تهران اتفاق افتاده است.»

دهه هشتادی‌ها می‌خواسته‌اند پنج‌شنبه ۲۷ خرداد هم گردهم‌آیی‌ای داشته باشند که ملغی شده است.


«نکاتی در این بین حائز اهمیت و توجه است. مورد مهمی که می‌شود به آن اشاره کرد این است که با اتمام امتحانات پایان سال مدارس و شروع تعطیلات سه ماهه تابستان، این جمعیت انبوه نوجوان و پر انرژی نیاز به برنامه‌ریزی برای پر کردن اوقات فراغت خود دارند. به هر حال با تغییرات سبک زندگی و فکری که در نسل‌ نوجوان ما شکل گرفته است می‌بایست متولیان امر و دستگاه‌های مسئول در امور جوانان برنامه‌ریزی منسجمی داشته باشند تا نوجوانان ما بتوانند از فرصت تابستان برای تفریح، سرگرمی و یادگیری موارد مفیدی که در آینده به دردشان بخورد استفاده کنند. به خصوص با افزایش بودجه‌ وزارت ورزش و جوانان در سال جاری بد نیست معاونت ساماندهی امور جوانان این وزارتخانه در کنار امور غیرمرتبطی که هیچ سنخیتی با نیازهای مهم حوزه نوجوانان و جوانان ندارد کمی هم به این موارد توجه کند.»

باید پذیرفت فاصله بین نسلی که در سال‌های اخیر در جامعه ما بوجود آمده است و کارشناسان از آن تعبیر به شکاف بین نسلی می‌کنند باعث شده است تا درک نیازها و خواسته‌ها و شیوه زندگی نسل نوجوان برای حتی یک نسل بالاتر از آنها هم دشوار باشد چه رسد به اولیا و مسئولان آموزش و پرورش کشور. این شکاف بوجود آمده تهدید بالقوه‌ای است که اگر اکنون فکری برای آن نشود در آینده بسیار نزدیک اثرات مخربی در کشور خواهد داشت. بد نیست متولیان امر در برخی از گروه‌ها و کانال‌هایی که توسط برخی از این نوجوانان اداره می‌شود سری بزنند و حتی نوع صحبت و گفتمان و نحوه تعامل آنها با یکدیگر را بررسی کنند.

اتاق فکر، پشت دهه‌هشتادی‌ها؟

اما مسئله مهم دیگری که وجود دارد این است که ظاهرا در پشت صحنه برگزاری این برنامه‌ها اتاق فکری قرار دارد که با ایجاد گروه‌ها و کانال‌های مجازی مرتبط به هم نسبتا توانسته‌اند سازماندهی قابل توجهی داشته باشند. به هر حال جمع کردن این تعداد نوجوان آن هم در روز و ساعت و مکان مشخص با تقلید از نمونه‌های غربی موید این ادعا است و بررسی ارتباط کانال‌های مجازی این گروه‌ها با یکدیگر این ظن را بیش از پیش تقویت می‌کند. فعلا اهداف برگزاری چنین تجمعاتی مشخص نیست، اما بسیار محتمل است که در پشت صحنه چنین حرکت‌هایی مسائلی چون قبح زدایی و نوعی تمرین صف کشی خیابانی وجود داشته باشد. بیم این می‌رود که ذهن‌های ناپاک از احساسات پاک نوجوانان ما سوء استفاده کنند و آنها را به مسیرهایی ببرند که فلاح و رستگاری در آن نیست.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: