برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۴۳۹۶
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۳:۳۶
رئیس جمهوری روسیه در جریان سخنرانی در نشست اقتصادی سن پترزبورگ گفت: باید به اپوزیسیون سوریه پیشنهاد حضور در کابینه این کشور به عنوان بخشی از تلاش‌ها برای تشویق به انجام مذاکره داده شود و این امر می‌تواند منجر به انتخابات جدیدی در این کشور شود.
ایسنا: به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه گفت: تلاش برای ایجاد دولتی جدید در سوریه باعث ایجاد اعتماد در میان جامعه این کشور می‌شود و بخش مهمی در پایان بخشیدن به درگیری‌های پنج ساله در این کشور است.
 
وی ادامه داد: این هدف می‌تواند تنها از طریق پیش نویس یک قانون اساسی جدید  و برگزاری انتخابات جدید در سوریه به دست بیاید. بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه قول داده است که به این مساله دست پیدا کند و برگزاری انتخابات امری دموکراتیک محسوب می‌شود.
 
رئیس جمهوری روسیه گفت که انتظار دارد آمریکا با متحدانش در منطقه برای ترغیب مخالفان سوریه به منظور حضور در مذاکراتی سازنده با دولت دمشق همکاری کند. وی ادامه داد: ما پیشنهاد آمریکا را درباره همکاری برخی از نمایندگان اپوزیسیون در ساختار موجود دولت سوریه که شامل کابینه این کشور می‌شود مورد استقبال قرار می‌دهیم، این امر غیرواقعی است که کابینه دولت سوریه بدون اسد شکل بگیرد. همچنین لازم است که درباره اختیاراتی که این کابینه باید داشته شود، تفکر شود. واقع‌بینانه نیست که انتظار داشته باشیم که این کابینه قدرت را از اسد بگیرد.
 
پوتین سپر دفاع موشکی آمریکا را تهدید بزرگی می‌داند
رئیس جمهوری روسیه در بخش دیگری از صحبت‌هایش در نشست بین‌المللی اقتصادی سن پترزبورگ گفت: مسکو سپر دفاع موشکی آمریکا در شرق اروپا را خطر بزرگی می‌داند و با تقویت قوای خود در زمینه حملات موشکی به این مساله واکنش نشان می‌دهد.
وی ادامه داد: ما قوای خود در زمینه حملات موشکی را برای تثبیت توازن در منطقه تقویت خواهیم کرد.
 
روسیه با هر کس که رئیس جمهوری آمریکا باشد همکاری می‌کند
پس از دو روز دیدار با مقام‌های ارشد اروپایی و مدیران بین‌المللی، رئیس جمهوری روسیه اعلام کرد که این کشور آماده است تا با هر کس که در انتخابات ریاست جمهوری 2016 آمریکا پیروز شود همکاری داشته باشد: "ما با اقدامات و رویکردهای رئیس جمهوری جدید آمریکا قضاوت می‌‌کنیم نه با صحبت‌هایی که او انجام می‌دهد و به دنبال  عادی سازی روابط و بهبود همکاری‌ها در زمینه اقتصادی و همکاری بین‌الملل هستیم."
 
پوتین در سخنان روز جمعه خود پذیرفت که آمریکا احتمالا هنوز تنها ابرقدرت جهان است و برای همکاری با هر رئیس‌جمهوری که در آینده روی کار آید، اعلام آمادگی کرد. اظهارات رهبر کرملین در شرایطی مطرح می‌شود که روابط مسکو - واشنگتن در برهه‌ای متزلزل به سر می‌برد و این مناسبات بر سر اختلافاتی درباره اوکراین و سوریه تیره و تار شده است.
رئیس جمهوری روسیه همچنین به انتقاد از تصمیم کمیته بین‌المللی المپیک در ممنوع ساختن حضور ورزشکاران دو و میدانی این کشور در بازی‌های المپیک 2016 ریودوژانیرو پرداخت و در پاسخ به یک سوال درباره این تصمیم گفت: این حکم ناعادلانه است و باعث ضرر زدن به سایر ورزشکاران می‌شود.
 
وی همچنین از نقش گمراه‌کننده آمریکا در امور اوکراین انتقاد کرده و گفت که شدیدا مخالف اقدامات واشنگتن در پیشگیری از بهبود روابط روسیه با اتحادیه اروپاست. وی در ادامه گفت: آمریکا قدرت بزرگی است و احتمالا امروز تنها ابرقدرت است. ما این مساله را می‌پذیریم و خواهان و آماده همکاری با آمریکا هستیم.
 
پوتین همچنین دونالد ترامپ، آخرین بازمانده جمهوری‌خواهان آمریکا در رقابت‌های ریاست جمهوری نوامبر امسال را فردی "پر زرق و برق" توصیف کرد و گفت که هرگز ارزیابی دیگری از وی نداشته است. گفته می‌شود که پوتین در دسامبر گذشته ترامپ را فردی "خیلی پر زرق و برق"، "بسیار با استعداد" و "رهبری کامل در رقابت ریاست جمهوری" توصیف کرده بود؛ اظهاراتی که وی رد کرد.
روسیه آماده لغو تحریم‌ها علیه اتحادیه اروپاست
رئیس جمهوری روسیه در ادامه صحبت‌هایش در نشست بین‌المللی اقتصادی سن پترزبورگ اعلام کرد: روسیه می‌تواند تحریم‌هایی را که علیه اتحادیه اروپا وضع کرده لغو کند. اما برای این اقدام نیاز دارد تا واکنش‌های مثبتی را از جانب اتحادیه اروپا ببیند چرا که اتحادیه اروپا نیز تحریم‌هایی را به واسطه شرکای غربی‌اش علیه مسکو اعمال کرده است.
 
وی ادامه داد: ما باید مطمئن شویم که اتحادیه اروپا تحریم‌های خود را علیه مسکو برمی‌دارد و در این صورت خواهد بود که ما نیز تحریم‌هایمان را علیه این اتحادیه لغو می‌کنیم.
 
پوتین در جریان کنفرانس خبری طی دیدار و مذاکره با ماتئو رنتزی، نخست وزیر ایتالیا همچنین درباره حل بحران اوکراین صحبت کرد و گفت: این امر می‌تواند باعث لغو تحریم‌ها علیه اتحادیه اروپا شود. غرب باید با متحدانش در کی‌یف همکاری داشته باشد اگر واقعا به دنبال بهتر شدن اوضاع برای مردم اوکراین است. مذاکرات مستقیم میان طرف‌های درگیر در اوکراین اهمیت فراوانی دارد.
 
ماتئو رنتزی نیز اعلام کرد که به همتایان اروپایی‌اش تاکید خواهد کرد تا به لغو تحریم‌های ضد روسی بپردازند و گفت: این مساله نیازمند بحث و مذاکره است.
 
روسیه همچنان ایده مسیر گازی جدید به جنوب اروپا را دنبال می‌کند
رئیس جمهوری روسیه ادامه داد: ما همچنان می‌خواهیم یک مسیر خط لوله جدید برای صادرات گاز به جنوب اروپا احداث کنیم اگرچه پروژه گازی ساوت استریم کنسل شده است. گسترش خط لوله نورد استریم زیر دریای بالتیک جایگزینی برای مسیر خط لوله گازی جنوب اروپا نیست.
 
وی همچنین گفت: مسکو صادرات گاز خود به اروپا از طریق اوکراین را کنسل نکرده اما این امر مهم است که مسیرهای جایگزین در نظر گرفته شوند.
 
روسیه از برگزیت حمایت نمی‌کند
 
رئیس جمهوری روسیه همچنین این پیشنهاد را رد کرد که مسکو به واسطه تصمیم احتمالی انگلیس برای خروج از اتحادیه اروپا نفی می‌برد و در جریان دیدار خود با رهبران بین‌المللی در سن پترزبورگ گفت: ما از برگزیت استقبال نمی‌کنیم.
 
پوتین ادامه داد: چرا دیوید کامرون، نخست وزیر انگلیس به دنبال برگزاری رفراندوم برای ماندن یا خروج از اتحادیه اروپاست؟ شاید می‌خواهد اروپا یا کس دیگری را بترساند و زهر چشم بگیرد!
 
روسیه به دنبال جنگ سرد جدید نیست
 
رئیس‌جمهوری روسیه در نشست اقتصادی سن پترزبورگ همچنین گفت، مسکو به دنبال ایجاد جنگ سرد جدید با غرب نیست و گمان نمی‌کند که در مسیر آن هم قرار داشته باشد.
 
او گفت: اطمینان دارم که هیچکس آن را نمی‌خواهد. ما هم خواستار چنین چیزی نیستیم.
 
پوتین همچنین از گسترش نیروهای ناتو انتقاد کرده و هشدار داد که اگر این ائتلاف به سیاست یکجانبه خود علیه روسیه ادامه دهد باید با تبعات آن روبرو شود. رئیس جمهوری روسیه گفت: اگر دو طرف بر روی مسائل دفاعی هماهنگ عمل کنند، جنگ سرد جدیدی رخ نخواهد داد.

روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
وبگردی