برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۴۳۸۲
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۰:۳۱
عضو شورای مرکزی حزب‌ «اعتماد ملی» اظهار کرد، رسانه‌ها می‌توانند بستر مشارکت سیاسی زنان را فراهم کنند.
ایسنا: محمدجواد حق‌شناس، یادآور شد: حضور زنان در فضای اجتماعی، سیاسی و رسانه‌ای تناسبی با استعداد و انگیزه و توانایی‌های زنان ندارد و فضایی که بعد از انقلاب اسلامی برای بانوان ایجاد شد، در حد لازم مورد استفاده قرار نگرفته است.

او ادامه داد: رسانه‌ها می‌توانند با تبیین و فضاسازی اهمیت مساله را در وهله اول برای خود بانوان و سپس برای تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران تشریح کنند تا جامعه به آن فضای مطلوب در حوزه فعالیت‌های زنان دست پیدا کند. زنان ما کمترین حضور را در مراکز مهم تصمیم‌سازی دارند و این روند معمولاً در حوزه‌های سیاسی خیلی به شدت به چشم می‌خورد و ما شاهد حضور گسترده بانوان در فضای احزاب و سیاسی کشور نیستیم.

حق‌شناس با بیان اینکه حضور زنان ما در یک مرکز تصمیم‌سازی مهم مثل مجلس همچنان کمتر از انتظار است، یادآور شد: وضعیت زنان مجلس ما حتی عقب‌تر از کشورهای منطقه از جمله پاکستان، افغانستان و ترکیه است، در حالیکه شاخص‌های توسعه‌یافتگی در کشور ما به مراتب از این کشورها بهتر است و موقعیت ایران با آنها قابل مقایسه نیست. امسال خوشبختانه با تلاش و تمهیدی که در فضای اصلاح‌طلبی کشور شکل گرفته و همچنین توجهی که بانوان به موقعیت خودشان داشته‌اند، شاهد رشد حضور بانوان در مجلس بوده‌ایم که البته باز آنطور که باید مطلوب نیست. یعنی تعداد نمایندگان زن مجلس فقط 7 درصد مجلس را تشکیل می‌دهند و این با جایگاه مطلوبی که حداقل خود بانوان هدف‌گذاری کرده بودند که به نسبت 30 درصدی برسند، فاصله زیادی دارد.
این روزنامه‌نگار و استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: در رابطه با حوزه‌های مدیریتی هم همین وضعیت را شاهد هستیم، اگرچه همان‌طور که گفتم این روند معمولاً در حوزه‌های سیاسی شدت بیشتری دارد، اما رسانه‌ها می‌توانند این فضا را تغییر داده و زمینه‌ای فراهم کنند که میزان حضور و مشارکت زنان در سطوح تصمیم‌گیری در عرصه‌های مختلف سیاسی، فرهنگی و اجتماعی افزایش یابد. نگاه جامعه ما باید از طریق آموزش، درباره زنان، توانایی و نقش آنها تغییر کند و این وظیفه رسانه است که این با آموزش جامعه، این تغییر را ایجاد کند.

حق‌شناس نقش رسانه‌هایی همچون سینما و تئاتر را در این زمینه بسیار مهم دانست و گفت: این رسانه‌ها می‌توانند در فرهنگ‌سازی نقش موثرتری ایفا کنند و ماندگاری این ایده، تفکر و باور را تعمیق ببخشند. همچنین خود بانوان هم باید برای حضور بیشتر در صحنه تلاش کنند. ما امروزه بانوان کارگردان پیشرو در عرصه سینما داریم که به این مساله توجه می‌کنند؛ اما باید در این حوزه فعال‌تر باشند و به جایگاه زن ایرانی به عنوان زنی که قدرتمند است و می‌تواند الگوی مناسبی در عرصه‌های مدیریت، آموزش و فناوری باشد، توجه کنند؛ همچنان که یک زن ایرانی در سال گذشته در رشته ریاضی به عنوان یکی از ریاضیدانان بزرگ در آمریکا معرفی و تقدیر شد.
 
عضو شورای مرکزی حزب «اعتماد ملی» درباره اثرات برگزاری جشنواره «زن، خانواده و رسانه» گفت: اگر این جشپنواره هدفمند، در قالب برگزاری یک گردهمایی باشد و بخواهد کارنامه‌ای را ارائه کند، می‌تواند تاثیرگذار باشد و نظام تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری را نسبت به مسایل زنان حساس کند. در عین حال به نظر من کارهای جدی‌تری در حوزه آموزش در دانشگاه‌ها و مدارس می‌تواند صورت بگیرد تا بتوان بندهایی که شاید صدها سال به زنان کشور ما بسته شده را باز کند و این فضا را به یک نقطه مطلوب برساند.

او در پایان یادآور شد: متاسفانه سعی شده است که برخی از باورهای غلط را به نام دین و آموزه‌های مذهبی جا بیندازند؛ این یکی از موانع بزرگ در این زمینه است که باید براشته شود.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: