برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۴۳۷۰
تاریخ انتشار: ۲۶ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۵:۱۴
مقام معظم رهبری روز گذشته در دیدار با کارگزاران نظام، موجودیت جمهوری اسلامی ایران را مساله اصلی آمریکا دانستند که با مذاکره و رابطه حل نمی‌شود؛ زیرا قدرت و استقلال ناشی از اسلام برای استکبار غیر قابل قبول است.
ایسنا: موضوع برجام از محوری‌ترین موضوعاتی بود که مقام معظم رهبری به آن اشاره کرده و فرمودند: هم افرادی که از برجام تمجید می‌کنند و هم مخالفان و منتقدان آن، در بیان نظرات خود گاهی مبالغه و اغراق می‌کنند، در حالی که برجام هم «نقاط مثبت و محسّنات» دارد و هم «نقاط ضعف و معایب».

بر همین اساس، جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگوهای جداگانه با ایسنا به ارزیابی بیانات مقام معظم رهبری پرداخته و دیدگاه‌های خود را در رابطه با روابط ایران و آمریکا و همچنین آن‌چه در به نتیجه رسیدن برجام نقش داشته بیان کردند.

صفاری نطنزی: باید به زیاده‌خواهی‌های آمریکا پاسخ جدی داده شود

یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه طرف مقابل نشان داده به تعهدات پایبند نیست و زیاده‌خواهی می‌کند، گفت: ما باید به زیاده‌خواهی‌های آنها پاسخ جدی دهیم و آنها بایستی تعهداتشان را انجام دهند.

مرتضی صفاری نطنزی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به بیانات اخیر مقام معظم رهبری در دیدار با کارگزاران نظام، اظهار کرد: آنچه در مورد مساله برجام اشاره کردند باید گفت که کل برجام فرآیندی بود که در طی یک پروسه مذاکره دوجانبه بین جمهوری اسلامی ایران و شش قدرت جهانی صورت گرفت و نتیجه آن چیزی شد که حاصل بدو و بستان‌هایی که بین ما و آنها به تفاهم رسید، تحت نظر رهبری و شورای عالی امنیت ملی شکل گرفت.

وی با بیان اینکه طبیعتا برجام دارای نقاط قوت و ضعف است، گفت: همانطور که گفتم مساله برجام حاصل یک بده و بستان سیاسی و مذاکراتی انجام شد و آنچه که مسلم است اینکه باید حداقل به آنچه که توافق شده دست یابیم.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: طرف مقابل باید به آنچه تعهد کرده پایبند باشد، ما به تعهدات‌مان پایبند هستیم اما طرف مقابل نشان می‌دهد که پایبندی درستی نداشته و یا حداقل در بعضی موارد زیاده‌خواهی می‌کند.

صفاری نطنزی با تاکید بر اینکه باید حتما در مقابل این زیاده‌خواهی‌ها بایستیم و پاسخ جدی به آنها بدهیم، گفت: طرف مقابل باید به تعهدات خود عمل کند همان‌طور که ما به تعهدات‌مان پایبند هستیم.

وی با اشاره به اینکه آمریکا از زمان پیروزی انقلاب که از نتیجه انقلاب سیلی خوردند در روابط‌  دشمنی‌شان با ما شروع شد، گفت: از آن زمان تاکنون دست از دشمنی برنداشتند و این واقعیتی است که کسی نمی‌تواند انکار کند و آنها از هر کاری در جهت تخریب و صدمه زدن به ایران دریغ نکردند.

این نماینده مجلس ادامه داد: ما در مناسبات‌مان با آمریکا مواجه هستیم؛ با دشمنی که خصومت با جمهوری اسلامی ایران را در دستور کارش قرار دارد. در چنین شرایطی قطعا روابط دوجانبه نمی‌تواند شکل گیرد؛ یعنی شما نمی‌توانید تبادل سیاسی، اقتصادی و فرهنگی با کشوری داشته باشید که دستور کارش خصومت و دشمنی با جمهوری اسلامی ایران است.

صفاری نطنزی در ادامه اظهار کرد: دشمنی آمریکا با ایران در رابطه با یکسری بحث‌های جزئی نیست و اساسا آنچه که در نظام بین‌الملل دنبال می‌کنیم در جهت مخالفت و تضاد با منافع آمریکاست؛ لذا مادامی که این تضاد وجود دارد دشمنی هم است. ساده‌انگارانه است که تصور کنیم اگر بر سر موضوعی حل و فصل انجام شد قضیه تمام شده است؛ بنابراین مادائمی که سیاست‌های خصمانه آمریکا وجود دارد به هیچ جمع‌بندی با آمریکا نخواهیم رسید.

رضایی: وجود جمعیت جوان از شاخصه‌های اقتدار کشور است

نماینده مردم خمین در مجلس شورای اسلامی با اشاره به سخنان روز گذشته مقام معظم رهبری در دیدار دستاندرکاران نظام گفت: باید راهبرد بازدارندگی و دفاعیمان را هر روز تقویت کنیم.

محمدابراهیم رضایی نیز در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: مقام معظم رهبری به شاخص‌های اقتدار کشور اشاره کردند. ما باید راهبرد بازدارندگی و دفاعیمان را هر روز رشد داده و تقویت کنیم و به موضوع بازدارندگی در برابر تعرض دشمنان به کشور به عنوان یکی از شاخصه‌های قدرت توجه داشته باشیم.

وی افزود: توجه به شاخصه‌های رشد علمی نیز از دیگر مولفه‌های اقتدار کشور است؛ به این معنا که هر چه از نظر علمی رشد بیشتری داشته باشیم کشورمان قوی‌تر خواهد شد و این باعث می‌شود محاسبات دیگر کشورها در تعامل برخورد با ایران عوض شود؛ مثل داشتن دانش هسته‌ای و امثال آن که باعث رشد اقتدار و غرور ملی خواهد بود.

این نماینده مجلس وجود جمعیت جوان در کشور را از دیگر شاخصه‌های اقتدار عنوان و خاطر نشان کرد: ما هم‌چنین باید بخش اقتصادی قوی، مستقل و توانمند باشیم و نیازمند کشورهای خارجی نباشیم. حداقل در نیازهای ضروری و استراتژیک و بخش کشاورزی باید استقلال خود را به حد اعلا برسانیم تا نقطه آسیب پذیری نداشته باشیم که دستاویز دشمنان قرار گیرد.

رضایی در پایان یادآور شد: همه مسئولین از دولت و مجلس باید با هوشیاری و برنامه ریزی به سمت استفاده از ظرفیت‌ها حرکت کنیم تا بتوانیم کشور را در بهبود و رشد شاخص ها پیش ببریم و اقتدار لازم را در این بخش‌ها به دست بیاوریم.

یارمحمدی :به «آتش کشیدن برجام» بهترین واکنش به تهدیدات کاندیداهای ریاست جمهوری آمریکاست

نماینده مردم زاهدان در مجلس گفت: سخنان روز گذشته مقام معظم رهبری بهترین پاسخ به تهدیدات کاندیداهای ریاست جمهوری آمریکاست.

علیم یارمحمدی نیز در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: «به آتش کشیدن برجام» در صورت «پاره کردن برجام» بهترین و قاطع‌ترین واکنشی بود که عالی‌ترین مقام سیاسی کشورمان روز گذشته با شجاعت نسبت به مواضع خصمانه کاندیداهای ریاست جمهوری آمریکا بیان کردند.

وی تاکید کرد: سخنان مقام معظم رهبری بهترین پاسخ به تصمیم نابجای احتمالی کاندیداهای ریاست جمهوری آمریکا پس از قرار گرفتن در جایگاه رییس‌جمهور است که یقینا بهترین واکنش است. سخنان قاطعانه عالی‌ترین مقام سیاسی کشور یقینا هشدار و زنگ خطری است به آمریکایی‌هایی که به قانون و توافقات بین‌المللی پایبندی ندارند.

نماینده مردم زاهدان در مجلس با تاکید بر اینکه تیم مذاکره کننده هسته‌ای باید همچون گذشته در مذاکرات برجام، هوشیار و زیرک باشند، گفت: گروه کاری جمهوری اسلامی ایران باید هوشیارانه به سخنان  مقام معظم رهبری توجه داشته باشند تا علاوه بر اینکه در تله مکر و نیرنگ طرف‌های غربی به ویژه آمریکا نیفتند بتوانیم از امتیازات برجام در بهترین سطح بهره‌مند شویم. برای برد - برد ماندن برجام باید کارشناسان مجرب برجام کشورمان همه ابعاد را به دقت مدنظر قرار داشته باشند و خوراک لازم را برای حداکثر نگهداشتن منافع کشورمان به مدیران اجرایی و سیاسی ارشد بدهند.

نماینده شوش: تا زمانی که آمریکا، آمریکاست با جمهوری اسلامی دشمن است

نماینده مردم شوش در مجلس شورای اسلامی با اشاره به بیانات اخیر مقام معظم رهبری گفت: تا زمانی که آمریکا، آمریکاست با نظام جمهوری اسلامی ایران دشمن است و بی توجهی به این مسأله غفلتی از سوی ماست.

سید راضی نوری در گفت‌وگو با ایسنا عنوان کرد: رهبر انقلاب همیشه مجموعه غربی‌ها و صهیونیست بین‌المللی را به صورت کامل می‌شناسند و هر جا که لازم باشد در این مورد تذکر می‌دهند. فرمایش دیروز رهبری هم مربوط به این بود که ما با کشورهای دنیا تعامل داریم ولی آمریکا و اسرائیل به دنبال تعامل نیستند. ایشان در مورد کانادا و هلند هم مطرح کردند که ما با آنها دشمنی نداریم اما وقتی توسط صهیونیست‌ها کوک می‌شوند، با ما دشمنی پیدا می‌کنند.

او ادامه داد:  آمریکا و اسرائیل همیشه منافع خود را می‌بینند و تنها کشوری که در منطقه مدافع مظلومان است جمهوری اسلامی ایران است؛ دشمنی آن‌ها با جمهوری اسلامی ایران به خاطر این است که ایران همواره به دنبال منافع مظلومین جهان بوده است.

این نماینده مجلس تاکید کرد: اگر مصالحه هم بکنند هیچ وقت احترام متقابل را رعایت نمی کنند و به دنبال این هستند که جمهوری اسلامی ایران را به صورت استحاله‌ای براندازی کنند نه اینکه مصالحه کنند. رهبری نیز برای اینکه بهانه‌ای نباشد گفتند گفت‌وگو را باز کنیم، اما آمریکا باطن خود را رو کرد و نشان داد به دنبال احقاق حقوق جمهوری اسلامی ایران نیست بلکه می‌خواهد منافع خود را کنار بگذارد.

نوری خاطر نشان کرد: تا زمانی که آرمان جمهوری اسلامی ایران آرمان امام (ره)، انقلابی اسلامی و دفاع از مظلومین باشد تا آخر با آمریکا دشمن است. ما نباید دلمان را به آمریکا خوش کنیم و به مسائل به صورت سطحی بنگریم. ما باید توانمندی‌های خود را در زمینه های علمی، دفاعی و اعتقادی نشان دهیم.

نماینده سیرجان: بیانات رهبری منشور یک ساله برای دست‌اندرکاران نظام بود

نماینده مردم سیرجان در مجلس شورای اسلامی بیانات اخیر رهبر معظم انقلاب در دیدار کارگزاران نظام را منشور و راهکار یک ساله دست‌اندرکاران نظام برای ترسیم سیاست‌های کلان کشور عنوان کرد.

شهباز حسن‌پور در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: فرمایشات رهبر فرزانه انقلاب نشات گرفته از مبانی نورانی، احکام اسلام ناب محمدی است. در این جلسه کارگزاران دولت‌های جمهوری اسلامی از همه جناح‌ها و گروه‌های سیاسی حضور داشتند و فرمایشات ایشان در این جمع را می‌توان منشور و راهکار یک سال آینده نظام برای دست‌اندرکاران دانست.

وی افزود: رهبری بر اساس تفسیر از آیات قرآن فرمودند ما به تعهدی که داریم پایبند هستیم. وقتی با یک طرف سر میز مذاکره می‌نشینیم طبیعتا طرف مقابل نیز باید به تعهداتش پایبند بماند در حالیکه اقدامات طرف مقابل برای ما راضی‌کننده نیست.

نماینده مردم سیرجان در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: به اعتقاد ما برجام فرصتی برای زمامداران آمریکاست که به جای رجزخوانی، مواضع‌شان را تعدیل کنند و به تعهدشان پایبند بمانند تا ما هم اقدامات خود را در این زمینه کامل کنیم. البته رهبری در فرمایشات‌شان تاکید کردند که از هیات مذاکره‌کننده حمایت می‌کنند و به آنچه ایران تعهد داده عمل خواهیم کرد.

حسن‌پور با تاکید بر اینکه آمریکا و کشورهای اروپایی باید از فرصت به دست آمده حداکثر استفاده را کنند، گفت: فرمایشات مقام معظم رهبری می‌تواند راهگشا و کلیدی برای حل مسائل و مشکلات داخلی و خارجی باشد.

وی با تاکید بر لزوم توجه بیشتر به معیشت مردم، یادآور شد: درست است که از نظر سیاسی آرامشی در جامعه حاکم است اما رضایت‌مندی اقتصادی در جامعه حاکم نیست و ما خروجی این آرامش را در بازار و بر سر سفره مردم مشاهده نمی‌کنیم این در حالی است که دهک‌های پایین نیازمند حمایت هستند و باید اثری از رونق و گشایش در زندگی مردم دیده شود.

این نماینده مجلس با تاکید بر لزوم هماهنگی مجلس و دولت برای حل و فصل مشکلات کشور، خاطرنشان کرد: نباید شرایط به گونه‌ای پیش برود که مشکلات مردم باعث ایجاد یاس و ناامیدی در بین آنها شود لذا روح حاکم بر فرمایشات مقام معظم رهبری این بود که همه دست به دست هم دهیم و از تولید و اقتصاد داخلی حمایت کنیم. به اعتقاد من این توصیه ایشان در واقع یک هدیه الهی به کارگزاران نظام است.

صادقی: رابطه خصومت آمیز آمریکا با ایران بحث ریشه داری است

نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه رابطه خصومت آمیز آمریکا با ایران بحث ریشه‌دار و دیرینه‌ای است گفت:‌ تیم دیپلماسی کشورمان مسأله هسته‌ای را مسئولانه و عزتمدارانه توانستند به نتیجه برسانند، اما با توجه به ماهیت آمریکا نیاز است که رصد و مراقبت لازم انجام شود.

محمود صادقی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا با اشاره به بیانات رهبری در دیدار با کارگزاران نظام گفت: دغدغه‌های ایشان بسیار به جاست زیرا ما می‌دانیم خوی استکباری آمریکا مسأله جدیدی نیست و در طول تاریخ همواره در کشور ما مداخله داشته و ضربات تاریخی را وارد کرده است.

وی افزود: تسخیر سفارت آمریکا و افشای اسناد نیز نشان داد که آمریکایی‌ها در امور کشورمان مداخله می‌کنند و پس از آن نیز در حمایت‌هایی که از صدام داشته و تلاش‌هایی که در جهت انکار موجودیت نظام ما داشته است روشن ‌می‌باشد.

نماینده مردم تهران در مجلس ادامه داد: در طول سال‌های پس از انقلاب گفتمانی که آمریکایی‌ها داشته‌اند همواره از سر خصومت با نظام جمهوری اسلامی ایران بوده و این رابطه خصومت دیرینه است.

صادقی هم‌چنین اظهار کرد: رابطه خصومت آمیز آمریکا با ایران نسبت به منافع ملی کشورمان هم قبل از انقلاب وجود داشته و هم پس از آن، در واقع بحث‌های ریشه داری است که رهبری نیز به حمله ناو آمریکایی به هواپیمای مسافربری کشورمان به عنوان نمونه اشاره کردند.

این عضو فراکسیون امید مجلس با اشاره به موضوع هسته‌ای نیز گفت:‌ در مسأله هسته‌ای سردمداری همه فشارهایی که بر روی ایران وجود داشته با آمریکا بوده و دیدیم که چه تحریم‌های مضاعفی را جدا از تحریم‌های سازمان ملل و قطع‌نامه‌ها اعمال کرده‌اند.

وی اظهار کرد: در مسأله هسته‌ای موضوع توافق هسته‌ای بحث روابط ایران و آمریکا نبوده و مسئولان وزارت خارجه نیز بارها تاکید کردند که در مذاکرات تجدید رابطه مطرح نشده است.

نماینده مردم تهران در مجلس تصریح کرد: همانطور که رهبری اشاره کردند تیم دیپلماسی کشورمان به نحو مسئولانه، عزتمدارانه و کارشناسی مسأله توافق هسته‌ای را به نتیجه رساندند اگرچه متن برجام همانطور که فرمودند می‌تواند بعدها تفسیرهای متفاوتی از آن انجام شود.

صادقی با بیان اینکه در مورد مسأله هسته‌ای بعد از دوره طولانی تحریم‌ها کشور به این نتیجه رسیده بود که باید این مسأله حل و فصل شود، گفت:‌ بنابراین مذاکرات مربوط به حل وفصل مسائل هسته‌ای در دستور کار قرار گرفت. البته مذاکرات در دولت‌های قبلی هم شروع شده بود اما با تدبیر رهبری و روی کار آمدن دولت روحانی تیمی که مورد اعتماد ایشان بود شکل گرفت و این موضوع را به نتیجه رساندند.

وی ادامه داد: البته باید در نظر داشته باشیم که در روابط کاری ممکن است طرف مقابل همیشه کار را با حسن نیت انجام ندهد و ممکن است سوء استفاده کند. لذا با توجه به ماهیت ساختار آمریکا و نهادهای امنیتی این کشور این مسأله نیاز به رصد و مراقبت دارد.

نماینده مردم تهران در مجلس در پایان اظهار کرد: دغدغه‌های مقام معظم رهبری به جا و قابل قبول است و ضروری است تا مراقبت‌های لازم را انجام دهیم و تا زمانی هم که از عهدشکنی نکرده‌اند ما هم به پیمان و تعهدات عمل می‌کنیم.

روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: