برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۳۷۸۴
تاریخ انتشار: ۱۲ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۴:۵۶
بیژنگ نامدار زنگنه وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران در اظهاراتی برای دفاع از افزایش تولید نفت ایران گفته" افزایش صادرات نفت ایران تاثیر منفی بر بازار نفت نداشته است"

روابط عمومی وزارت نفت که این مطلب را در آستانه اجلاس 169 اوپک به نقل از وزیرنفت منتشر کرده با عناوین کلیشه ای مانند"  اوپک، نهادی برای حداکثر کردن منافع اعضاست که باید در راستای تثبیت بازار، فعالیت کند و بتواند در مواردی که بازار نامتعادل می شود، نقش مدیریتی داشته باشد، تصریح کرد: ایران از این نقش اوپک، حمایت می کند. " این سخنان که برخلاف سخنان وی در پاراگراف نخست به آن اشاره شد می باشد بخوبی نشان می دهد که اوپک بیش از پیش از ایفای یک نقش موثر در بازار نفت دور افتاده است و در این زمینه ناتوان است.

زنگنه به روشنی با این سخن که تولید نفت ایران دو برابر شده و هیچ تاثیری در بازار نفت نداشته است بخوبی نشان می دهد که بازار نفت هچ اعتنایی به افزایش تولید نفت ندارد و دوره ای که اوپک با افزایش یک میلیون یا کاهش همین میزان در بازار نفت قیمت ها را تغییر دهد و بر بازار نفت تاثیر بگذارد گذشته است.

متاسفانه با وجود این رویداد و با وجود روندی که در بازار جهانی نفت مشاهده می شود هیچ آینده روشنی برای اوپک و تولید کنندگان نفت وجود دارد اعضای اوپک بخصوص وزیر نفت کشورمان جناب زنگنه چشم براین روند بسته و به بیان مطالب عادی و کلیشه ای ادامه می دهند.این درحالی است که مهمترین کشور تولید کننده نفت عضو اوپک عربستان سعودی در پی تغییر عمیق ساختار این صنعت در اقتصاد خویش است و در کشور ما جناب زنگنه همچنان در گیر مطالبی است که بی شک سود و حاصلی برای صنعت نفت کشور ما و اقتصاد ما نداشته و ندارد.

براساس گزارش روابط عمومی وزارت نفت زنگنه گفته : "جای خوشحالی دارد که بازار نفت با وجود برخی تخریب ها که در این مدت انجام شد_که البته وی هیچ اشاره ای به آن نکرده که چه تخریب هایی انجام شده و از جانب چه کسانی_ این بازار در حال بازگشت به یک وضع متعادل است" اینکه بازار نفت چرا به وضع متعادل بازگشته و در آینده این سازمان و تولید کنندگان نفت و کشور ما به عنون یکی تولید کننده نفت که این ماده خام هنوز نقش مهمی در اقتصادش دارد و هر نوسان کوچک در قیمت این کالا نوسان های عمیقی در اقتصاد کشورمان بوجود می آورد چه رویکردی باید داشته باشد هیچ سخنی نگفته و نمی گوید.اینکه تنها در جلسات یک سازمان بین المللی شرکت کنیم و بی هدف مطالبی را بیان کنیم بدون توجه به روند اصلی در بازار نفت به نوعی مانند کبک سر به زیربرف کردن است و مانند زورق بی ناخدا دل به باد سپردن.

این درحالی است که مسئله انتخاب دبیرکل این سازمان نیز همچنان از مسایلی است که همچنان بلا تکلیف است و مانند گذشته مشخص نیست که چه کسی دبیرکل این سازمان خواهد شد.اینکه این سازمان نقش موثری در بازار نفت ندارد یک سو و یک کشاکش بی حاصل برای انتخاب دبیرکل این سازمان از سوی دیگر معضلی است که بسیار خواندنی است. بررسی مواضع جناب زنگنه در این زمینه بسیار جالب است. بیژن نامدار زنگنه درباره انتخاب دبیرکل اوپک در نشست روز پنجشنبه این سازمان، با بیان این که هفت نامزد برای احراز این پست از کشورهای ایران، عراق، عربستان، اندونزی، نیجریه، اکوادر و ونزوئلا وجود دارد، گفت: با توجه به این که انتخاب دبیرکل نیاز به اجماع کامل اعضا دارد، برخی کشورها شانسی برای گرفتن این پست ندارند.
زنگنه بدون اشاره به نقش خنثی این سازمان در بازار نفت یک جمله طلایی بیان کرده که روابط عمومی این وزاتخانه منتشر کرده که خواندنی است. وی گفته:"به طور معمول دبیرکل از میان کشورهای که نقش خنثی در اوپک دارند، انتخاب می شود." وی افزوده :برای انتخاب دبیرکل باید منتظر برگزاری این نشست ماند، ضمن این که ایران به نامزدی که صلاحیت احراز این سمت را داشته باشد، رای خواهد داد.وی حتی با قاطعیت از نماینده ایران دفاع نکرده و بدون موضع روشن بسوی اوپک می رود. هرچند که این سازمان دیگر مانند یک شیر بی یال ودم اشکم است و دبیرکل آن نیز نقش قابل توجهی در این سازمان و بازار نخواهد داشت.هرچند با این موضع جناب زنگنه از هم اکنون مشخص است که امیدی به کسب مقام دبیرکلی برای ما در این سازمان وجود ندارد.

روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: