برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۳۷۶۸
تاریخ انتشار: ۱۲ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۳:۳۲
یک مقام دیوان عدالت اروپا اظهار کرد، شرکتها در این قاره می‌توانند حجاب اسلامی و روسری را برای کارکنانشان در راستای ممنوعیت عمومی نمادهای مذهبی و سیاسی ممنوع کنند.
ایسنا: به گزارش خبرگزاری رویترز، در برخی کشورهای اروپایی به ویژه فرانسه که اهمیت زیادی به جدایی نهادهای مذهبی از دولتی می‌دهد پوشیدن حجاب و روسری تبدیل به یک مساله مناقشه برانگیز شده است.

این نخستین بار است که عالی‌ترین دادگاه اروپا در حال مدیریت پرونده‌ای در‌خصوص ممنوع شدن حجاب است. این پرونده از سوی یک دادگاه بلژیکی به دیوان عدالت اروپا ارجاع داده شد. در جریان این پرونده زن مسلمانی که به علت داشتن حجاب اسلامی از کار اخراج شده بود خواهان دریافت غرامت شده بود.

این زن در بخش پذیرش شرکت بلژیکی G4S Secure Solutions که به طور کلی داشتن "نمادهای مذهبی و سیاسی مشهود" را ممنوع کرده، کار می‌کرده است.

دادگاه بلژیک از دیوان عدالت اروپا پرسیده بود آیا ممنوع کردن استفاده از روسری می‌تواند باعث نقض قوانین اتحادیه اروپا در زمینه عدم تبعیض بر اساس مذهب شود؟

جولیان کوکوت، وکیل ارشد این دادگاه اتحادیه اروپا در پاسخ خود به این سوال که روز سه شنبه منتشر شد، گفت: در حالی که یک کارمند نمی‌تواند مسائلی مثل جنسیت، رنگ پوست، قومیت، گرایش جنسی،‌ سن یا معلولیت را "در ورودی محل کار کنار بگذارد" اما می‌توان از او انتظار داشت که "انجام مسائل مذهبی خود را در محل کار تعدیل کند".

این گفته مقام دیوان عدالت اروپا الزام آور نیست اما دادگاه اتحادیه اروپا معمولا از توصیه‌های این مشاور ارشد خود پیروی می‌کند.

انتظار می‌رود اواخر سال جاری میلادی دیوان عدالت اروپا حکم خود را بدهد. پس از آن نیز دادگاه بلژیک درباره این پرونده رای خواهد داد.

در فرانسه و بلژیک پیش از این ممنوع شدن حجاب در مدارس و نهادهای دولتی اعمال شده بود.

اما سال گذشته میلادی دادگاه عالی آلمان ممنوعیت پوشش حجاب و روسری را برای معلمان مدارس برداشت.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: