برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۳۶۹۳
تاریخ انتشار: ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۱۸:۳۴
دادستان عمومی و انقلاب تهران گفت: هیچ خبرنگاری به صرف خبرنگار بودن بازداشت نمی‌شود و خبرنگاران بازداشت شده جرایم امنیتی یا جرایم مرتبط با امنیت داخلی و خارجی کشور داشته‌اند.
عباس جعفری دولت‌آبادی در نشست هم‌اندیشی نقش دادسرا در حفظ حقوق متهمان و حقوق شهروندی که با حضور محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه و جواد لاریجانی دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه در مجتمع فرهنگی شهید بهشتی برگزار شد به اقدامات دادستانی تهران در راستای حفظ حقوق متهمان و حقوق شهروندی اشاره کرد و گفت: در این مدت اقدامات بسیار خوبی در این راستا صورت گرفته که از آن جمله می‌توان به راه‌اندازی دادسرای فرهنگ و رسانه و دادرسای حقوقی و بین‌الملل اشاره کرد.

به گزارش تسنیم، دادستان تهران در ادامه با اشاره به ایجاد کمیته انتقال محکومان در وزارت دادگستری گفت: دادستانی تهران نیز در این کمیته یک نماینده دارد و اقدامات خوبی در آنجا صورت گرفته است. اتباع بسیاری از کشورهای خارجی در ایران زندانی هستند که در این کمیته موضوع نقل و انتقال آنها به کشورشان مورد بحث و بررسی قرار گرفته و سپس تصمیم‌گیری می‌شود.

دولت‌آبادی از دیگر اقدامات دادستانی تهران را نظارت بر زندان‌ها بویژه زندان زنان و اطفال خواند و گفت: در حال حاضر نمایندگان دادستانی درزندانی‌های زنان و اطفال مستقر هستند و حقوق اینها را رصد و گزارشات خود را به طور مستمر ارائه می‌کنند.

این مقام قضایی همچنین با اشاره به تشکیل کمیته پیگیری محکومان به سلب حیات گفت: برخلاف ادعاهایی که کشورهای غربی علیه ایران در خصوص اعدام دارند، علاوه بر سیر مراحل قانونی پرونده‌ها که بعضا چندین سال و چند مرحله مختلف به طول می‌انجامد در دادستانی کمیته‌ای تشکیل شده تا مبادا حقی از شاکی یا متهم این نوع پرونده‌ها ضایع شده باشد.

دادستان تهران همچنین با اشاره به نظارت بر بازداشتگاه‌ها و کلانتری‌ها و زندان‌ها اضافه کرد: در کنار کارهای ساختاری صورت گرفته یک‌سری اقدامات ایجابی نیز از سوی دادستانی تهران انجام شده است به عنوان مثال هر ساله معمولا به محکومان امنیتی عفو داده می‌شود یا عفو‌های موردی به ویژه در مورد اتباع خارجی لحاظ و یا از طریق توافقنامه‌های موجود به کشورشان منتقل می‌شوند.

وی تصریح کرد: همچنین بر دادگاه‌های اتباع خارجی نظارت کافی وجود دارد تا حتما اینگونه متهمان ضمن داشتن وکیل مترجم در دادگاه داشته باشند تا بتوانند از خود دفاع کنند.

دولت‌آبادی همچنین به همکاری گسترده به ستاد حقوق بشر برای پاسخ به ادعاهای حقوق بشری کشورهای غربی علیه ایران اشاره کرد و گفت: همواره مقامات کشورهای غربی در ارتباط با مسائل حقوق بشری ادعاهایی را علیه جمهوری اسلامی ایران مطرح می‌کنند که این ادعاها هیچ بویی از واقعیت ندارد و همه می‌دانند که امروز حقوق بشر در دنیا تبعیض‌آمیز اعمال می‌شود.  امروز در سوریه، یمن، عراق و بحرین این همه جنایت صورت می‌گیرد اما کشورهای غربی ادعایی درباره آنها ندارند.

دادستان تهران با بیان اینکه برخی ادعاها واقعا سیاسی است، گفت: معمولاً محکومان مواد مخدر در همه جای دنیا محاکمه می‌شوند و در ایران نیز این کار صورت می‌گیرد اما بعضا اعدام قاچاقچیان موارد مخدر را سیاسی تلقی می‌کنند در حالی که در شرایط فعلی و طبق قانون جدید پرونده‌های محکومان مواد مخدر در عالی‌ترین سیستم قضایی یعنی دیوان عالی کشور مورد بررسی قرار می‌گیرد.

دولت‌آبادی همچنین به ادعای کشورهای غربی مبنی بر بازداشت خبرنگاران در ایران اشاره کرد و گفت: خبرنگاران بازداشت شده در ایران جرایم امنیتی و جرایم مرتبط با امنیت داخلی و خارجی کشور انجام داده‌اند و ما بیشترین امنیت را برای خبرنگاران داریم.

وی تاکید کرد: اگر خبرنگاری دستگیر می‌شود یا بر خلاف جرایم حقوقی اقدام می‌کرده یا علیه امنیت داخلی و خارجی کشور اقداماتی را صورت داده است و هیچ‌کس صرفاً به خاطر خبرنگار بودن بازداشت نمی‌شود.

دادستان تهران تأکید کرد: ما همواره سعی کرده‌ایم هیچ جای در زندان از چشم دادستانی دور نباشد و در حفظ حقوق متهمان بیشترین اصرار را داریم زیرا اینها آموزه‌های دینی ماست و هیچ وقت اجازه نداریم به متهمان اهانت و حقوقشان را پایمال کنیم.

دولت‌آبادی در ادامه پیشنهادهایی را خطاب به وزیر امور خارجه مطرح کرد و گفت: در حال حاضر در ایران حدود 6 هزار زندانی خارجی که نیمی از آنها اتباع افغان هستند وجود دارد که در خصوص زندانیان خارجی می‌توانیم به کشورهایشان تعامل برقرار کرده و بر اساس توافقنامه‌های موجود آنها را به کشورهای خودشان منتقل کنیم.

وی ادامه داد: در بحث مواد مخدر نیز معتقدیم وزارت امور خارجه می‌تواند کمک زیادی به ما بکند و امروز مبارزه با مواد مخدر در ایران، مبارزه‌ با یک جرم سازمان‌یافته است و ما هیچ‌گاه به دنبال تجاوز به حقوق افراد نیستیم.

دادستان تهران پیشنهاد کرد یک کارگروه مشترک با وزارت خارجه در دادستانی تهران تشکیل تا کارها و اقدامات مشترک در این کارگروه به سرعت به اتخاذ تصمیم منتهی شود.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
وبگردی
پربیننده ها