برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۳۴۹۶
تاریخ انتشار: ۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۱۸:۰۷
شماری از فارغ‌التحصیلان دانشگاه امیرکبیر در نامه‌ای به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری خواستار رسیدگی به موضوع مسکن نخبگان این دانشگاه شدند، پروژه‌ای که به گفته آنها از سال ۹۲ سنگ بنای آن نهاده شده و پس از سه سال خبری از آن نیست.
خبرگزاری تسنیم: در این نامه آمده است: « در سال 1392 پروژه‌ای به نام مسکن نخبگان امیرکبیر که هسته اصلی آن در جامعه فارغ‌التحصیلان امیرکبیر واقع در ساختمان اداری روابط عمومی دانشگاه مستقر در صحن مرکزی دانشگاه امیرکبیر بود آغاز به فعالیت و پیش‌فروش تعدادی واحد مسکونی نخبگان امیرکبیر در خیابان قزوین کرد.
 
تبلیغات این پروژه انجام و  برای همه فارغ‌التحصیلان دانشگاه امیرکبیر پیماجرای بی‌فرجام مسکن نخبگان امیرکبیرامکی مبنی بر تبلیغ مسکن نخبگان امیرکبیر ارسال شد.  پیش خریداران این پروژه که همگی از قشر دانشجویان و فارغ‌التصحیلان نخبه دانشگاه امیرکبیر بودند با مراجعه به ساختمان روابط عمومی دانشگاه امیرکبیر به اتاقی که سردر آن تابلویی با عنوان "پروژه مسکن نخبگان امیرکبیر" نصب شده بود مراجعه کردند و در آنجا اطلاعاتی راجع به پروژه‌ به آنها داده شد.
 
در مرحله بعد هر کدام از متقاضیان به‌عنوان قسط اول به شماره حساب اعلام شده از مسئولان پروژه،25 تا 27 میلیون تومان بود وازیر کردند.
 
رویه پیش فروش مسکن نخبگان امیرکبیر در ابتدای سال 93 تکرار و سری دوم پیش‌فروش این واحدها انجام شد  که در این مرحله نیز تعدادی از فارغ‌التحصیلان و نخبگان در این پروژه ثبت‌نام کرده و مبالغ اقساط را واریز کردند.
 
پس از گذشت چند ماه از شروع پروژه و پیگیری برخی از پیش‌خریداران جهت نظارت بر پیشرفت پروژه، عکسی مبنی بر گودبرداری پروژه به پیش خریداران ارائه شد و به آنها طمینان خاطر داده شده که پروژه در حال انجام و در مرحله گودبرداری است.
 
این در حالی بود که زمستان 93 برخی از پیش‌خریداران با مراجعه حضوری به محل پروژه با منظره عجیبی مواجه شدند که مشخص شد که عکس‌ها جعلی بوده و هیچ‌گودبرداری از محل پروژه مسکن نخبگان امیرکبیر انجام نشده است.
 
با پیگیری‌های بیشتر مشخص شد که هنوز پروانه زمین از شهرداری اخذ نشده و پروژه شروع نشده است. پیش‌خریداران با اعتراض به جامعه فارغ‌التحصیلان امیرکبیر و مراجعه به دانشگاه امیرکبیر خواستار توضیح مسئولین پروژه مسکن نخبگان امیرکبیر شدند و به آنها گفتند پروژه در حال انجام است و در همین روزها پروانه زمین صادر می‌شود و تا اطلاع ثانوی پیش‌خریداران قسط‌های خود را واریز نکنند.
 
با پیگیری‌های بیشتر پیش‌خریداران مشخص شد به دلایل نامعلومی مهرماه 93 یک مرتبه قرارداد با شهرداری فسخ شده  و مبلغ 20 درصد از قیمت زمین به عنوان جریمه فسخ به شهرداری پرداخت شد و مسئولین مربوطه مسئولیت جریمه فسخ را قبول نکرده و از پول و دسترنج پیش خریداران مبلغ جریمه که بالغ بر یک میلیارد تومان بود را پرداخت کرده و هیچ اطلاعی به پیش‌خریداران پروژه مسکن نخبگان امیرکبیر ندادند.
 
اردیبهشت 94 مجمع عمومی مسکن نخبگان امیرکبیر برگزار و مجددا به پیش‌خریداران این اطمینان را دادند که پروژه انجام خواهد شد و پروانه زمین به زودی دریافت می‌شود.
 
این روال به تعویق افتادن اخذ پروانه ساخت زمین تا اواخر آذرماه سال گذشته ادامه پیدا کرد و متاسفانه در طی این مدت اقدامات هدفمندی توسط برخی از مسئولان دانشگاه امیرکبیر از جمله از بین بردن شواهد وجود دفتر مسکن نخبگان امیرکبیر در صحن مرکزی دانشگاه واقع در ساختمان روابط عمومی و برداشتن تابلوی آن، تبری جستن از مسئولیت پروژه و اعلام عدم دخالت دانشگاه در این پروژه،  ادعای دانشگاه مبنی بر NGO بودن جامعه فارغ‌التحصیلان امیرکبیر و عدم ارتباط حقوقی آن با دانشگاه امبیرکبیرو  تاکید مسئولین دانشگاه بر حذف اسم امیرکبیر از پروژه مسکن نخبگان امیرکبیر انجام شد.
 
سرانجام در تاریخ 23 آذرماه 94 پروانه زمین دریافت شد و پیش خریداران پروژه خوشحال شدند که کورسوی امیدی برای به فرجام رسیدن پروژه وجود دارد. اما بلافاصله فردای روز اخذ پروانه زمین، از انجام گودبرداری و شروع عملیات اجرایی پروژه جلوگیری شد که طبق ادعای مسئولین دانشگاه، دلیل آن عدم پرداخت کامل اقساط زمین به شرکت عمران تهاتر وابسته به شهرداری منطقه 11 بود.
 
در ادامه تمهیدات شهرداری منطقه 11 مبنی بر فسخ قرارداد در صورت عدم پاس شدن چک و متعاقب آن فشار آوردن دانشگاه به پیش خریداران و تهدید دانشجویان مبنی بر ضرر و زیان (از بین رفتن نزدیک به 50% از اصل سرمایه) در صورت فسخ مجدد قرارداد تملک زمین انجام شد. در این راستا مجمع بعدی مسکن نخبگان امیرکبیر در ساختمان فارابی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در بهمن‌ماه 1394 برگزار شد و  مسئول پیگیری مسکن نخبگان امیرکبیر با تاکید مجدد مبنی بر عدم دخالت دانشگاه در پروژه مسکن نخبگان امیرکبیر و خیرخواهی دانشگاه در این زمینه، از پیش خریداران خواستند تا دوباره اقساط اسفند 1393 خود را پرداخت کنند و دانشگاه امیرکبیر کوچکترین امکان مالی برای پشتیبانی از پروژه را ندارد و در صورت عدم پاس شدن چکها، قرارداد خریداری زمین با شرکت عمران تهاتر فخس شده و ضرر و زیان آن مستقیما متوجه نخبگان امیرکبیر که پیش خریداران پروژه هستند خواهد شد.
 
در ادامه شماره حساب جدیدی به پیش خریداران ارائه شد و طی یک ایمیل از آنها درخواست شد تا مبالغ حدود 10 میلیون تومان به شماره حساب جدید واریز کنند تا چک اول زمین پاس شده و در ادامه فکری برای ادامه پروژه نافرجام مسکن نخبگان امیرکبیر کنند... تقاضای پیگیری مطالبات نخبگان و دانشجویان متضرر در این پروژه داریم و خواهشمندیم جهت اعاده حقوق پیش خریداران نخبه کشور اقدامات لازم انجام شود.
 
سزاوار این قشر فرهیخته جامعه نیست که در سال‌های اول جوانی متحمل این غرامت سنگین و از بین رفتن دسترنج خود شوند که سالیان زیادی برای آن زحمت کشیده‌اند. این امر تاثیرات روحی و روانی بسیار وخیمی بر بسیاری از نخبگان کشوری وارد کرده که به جای مشغول بودن به فعالیت علمی و سازندگی کشور خود، دغدغه بازپس‌گیری حقوق خود از دانشگاه صنعتی امیرکبیر را داشته باشند که مسئولیت اصلی این پروژه به حق متوجه خود دانشگاه صنعتی امیرکبیر می‌باشد و بی‌تدبیری مسئولین ذیربط دانشگاه که به طور مستقیم و غیرمستقیم با این پروژه مرتبط بودند، باعث ایجاد این معضل شد.
 
قابل توجه هست که نهادهای ذیربط دانشگاه از جمله اداره روابط عمومی دانشگاه و همچنین جامعه فارغ‌التحصیلان امیرکبیر که مستقیما زیر نظر دانشگاه فعالیت خود را در دانشگاه امیرکبیر انجام می‌دهند، به شرکت مارال کاسپین اعتبار بخشیدند و به پیش خریداران پیشنهاد دادند که قرارداد با این شرکت را امضا بزنند. در نتیجه نهاد دانشگاه مسئول مستقیم هرگونه ضرر و زیان پروژه می‌باشد زیرا پیش خریداران نه شرکتی به اسم مارال کاسپین می‌شناختند و نه تمایلی برای امضای قرارداد با شرکت بدون اعتبار و بدون پشتوانه مالی مانند شرکت مذکور را داشتند.»
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: